Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Ford Tourneo Custom plug-in hybrid: obor dopovaný trojvalcom
Stredne veľká dodávka pre 8 pasažierov, alebo čistokrvný úžitkáč s nosnosťou 1 tony poháňaný benzínovým trojvalcom... Čo sa ten svet už naozaj zbláznil? Nie, presne takto si predstavuje Ford ekologickú a súčasne aj ekonomickú mobilitu pre shuttle firmy a zásobovanie vo veľkých mestách a okolí.
Práve Tourneo Custom plug-in hybrid bol pre mňa najväčším šokom, či prekvapením ako môže v blízkej budúcnosti vyzerať prechod na elektrifikované autá. Nová emisná norma sa nezadržateľne blíži a pod hrozbou obrovských pokút za nesplnenie flotilových emisií z predaných vozidiel v Európe sa teraz snažia rýchlo elektrifikovať doslova každý model, úžitkové autá nevynímajúc.
A Tourneo Custom plug-in hybrid s benzínovým litrovým trojvalcom EcoBoost je spôsob ako prežiť obdobie prechodu na nové, ešte čistestejšie pohony relatívne ekonomicky prijateľne, s využitím existujúcej techniky (na mysli mám benzínový trojvalec).
Ford v Amsterdame ukázal aj prototyp čisto elektrického Transita. Nechcel ale prezradiť žiadne podrobnosti, okrem dojazdu na jedno nabitie 400 km podľa WLTP.
V kategórii úžitkových vozidiel ide o dosť netradičný, až odvážny koncept pohonu, ktorý v podstate ani nie je ani hybridom, ale elektromobilom s predlžovačom dojazdu. Pretože Tourneo Custom poháňa výhradne elektromotor, ktorý čerpá energiu z li-ion akumulátorov s kapacitou 13,6 kWh. Akumulátory sú samozrejme uložené v podlahe a nijako neobmedzujú využiteľnosť osobnej, ani úžitkovej verzie. Tourneo Custom prejde čisto na elektrinu 50 km (podľa WLTP). Dobíjanie z domácej zásuvky 240V a prúdom 10A trvá viac ako 5 hodín. Wallbox s 32 A prúdom vie Tourneo nabiť na plnú kapacitu za 3 hodiny. O priebehu nabíjania ste informovaní na prístrojovom paneli. Pokiaľ sa energia načerpaná zo zásuvky minie, nastupuje trojvalček v úlohe predlžovača dojazdu, ktorý dopĺňa elektrickú energiu do akumulátorov a tie potom poháňajú elektromotor. Trojvalček vie týmto spôsobom predĺžiť akčný rádius Tournea až na veľmi zaujímavých 500 km.
Spotrebu benzínového motora v rôznych režimoch jazdy Ford zatiaľ nezverejnil. Nebola ešte homologovaná. Výsledky interných testov, do ktorých boli zapojené viaceré kuriérske firmy vraj ale vyzerajú z pohľadu prevádzkových nákladov na kilometer viac ako zaujímavo.
Vodič má na výber tri jazdné režimy. Prvým je EV Auto, kedy prácu oboch motorov riadi elektronika v snahe o čo najlepšiu efektivitu. Druhý režim EV Now je čisto elektrický. Umožňuje majiteľom využiť elektrickú energiu hneď, až do vybitia akumulátorov. Tretí režim EV Later odkladá elektrickú energiu na neskôr. Napríklad keď plánujete ísť s autom do centra mesta do bezemisnej zóny.