Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb ford focus st 004 Thumb ford focus st 005 Thumb ford focus st 006 Thumb ford focus st 007 Thumb ford focus st 008 Thumb ford focus st 009 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb ford focus st 001 Thumb ford focus st 002 Thumb ford focus st 003

Ford testuje športový Focus ST. Dostane dvojliter aj automat

Výborný podvozok potrebuje silnejší motor ako soľ. Trojvalec nás počas prvej jazdy úplne nepresvedčil.

Kto chce nový Ford Focus s benzínovým štvorvalcom, ten musí siahnuť až na vrchol ponuky. Štyri valce totiž ponúkne iba športová verzia ST, ktorú modrý ovál práve ladí na slávnej Severnej slučke okruhu Nürburgring.

Turbom dopovaný dvojliter vychádza z predchodcu a pravdepodobne ponúkne trochu vyšší výkon než súčasných 184 kW (250 k). Otáznik zatiaľ visí nad alternatívou ku klasickej šesťstupňovej manuálnej prevodovke. Ford má k dispozícii nový osemstupňový meničový automat, ktorý vyvinul v spolupráci s koncernom General Motors. Alebo padne voľba na dvojspojkovú prevodovku Getrag?

Isté je, že športový Ford Focus ST bude opäť existovať aj v naftovej verzii. Pri minulej generácii STčka si turbodiesel vybral približne každý druhý zákazník, a tak nafta opäť dostala zelenú. Ford použije dvojliter EcoBlue, vyladený na 140 kW (190 k). Aj v prípade naftového motora môžeme rátať s použitím automatickej prevodovky.

Napokon, počas prvej jazdy s "obyčajným" Fordom Focus ST-Line v okolí francúzskeho Nice nám najviac chýbal práve energickejší motor. Nový trojvalec 1,5 EcoBoost pôsobí aj vo výkonnejšej verzii (134 kW/182 k) trochu priduseným dojmom. Zato podvozok a riadenie sú famózne, takže konštruktéri pri vývoji STčka už nemajú veľa práce.

Súdiac podľa testovacieho prototypu, ani dizajnéri sa príliš nezapotili. Predný nárazník má trochu výraznejšie tvary, vzadu pribudol väčší difúzor a priemer zliatinových diskov narástol pravdepodobne až na 19-palcov. Plastové nadstavce na prahoch a zadný spojler sú na nerozoznanie od civilnejšieho Fordu Focus ST-Line.

Zaujímavá je nálepka na piatych dverách. Povráva sa, že Focus ST by mohol dostať úlohu v niektorej z noviniek amerického filmového štúdia Marvel.