Ford testuje novú Kugu aj na Slovensku
Výroba druhej generácie kompaktného SUV v španielskej Valencii odštartovala iba začiatkom decembra, no jeden exemplár jazdí po slovenských cestách už niekoľko mesiacov.
Ide o testovacie vozidlo spoločnosti Getrag Ford Transmissions, ktorá pre modrý ovál neďaleko Košíc vyrába dvojspojkové prevodovky PowerShift. Kedysi sa v okolí metropoly východu z rovnakých dôvodov preháňal prototyp Mitsubishi Lancer Evo X, dlho pred jeho uvedením na trhy starého kontinentu. Dnes je to predsériová Kuga.
Spustenie predajov nového športovo-úžitkového Fordu je naplánované na začiatok budúceho roka, pričom u nás by sa oficiálne mal objaviť na prelome februára a marca. Novinka je s mierami 4.524 x 1.838 x 1.745 mm dlhšia a vyššia než jej rovnomenný predchodca. Rázvor osí kolies s hodnotou 2.690 mm sa nezmenil. Markantný je najmä dlhší zadný previs, ktorý konštruktérom dovolil zväčšiť batožinový priestor o takmer 100 litrov na 456 l (predtým 360 l). Sprístupniť kufor môžete celkom bezdotykovo. Výklopné zadné dvere sa dajú otvoriť aj pohybom nohy pod zadným nárazníkom. Senzor a elektromotor urobia zvyšnú prácu za človeka a ten nemusí púšťať z rúk napríklad nákup.
Nový model sa dizajnom výrazne nelíši od predošlého. V porovnaní s ním však na karosérii pribudlo niekoľko hrán a predná časť je inšpirovaná Focusom. Aktuálne dizajnérske trendy modrého oválu ctia aj zadné partie. Napríklad koncové svetlá zasahujú hlboko do blatníkov, tak ako vo Focuse hatchback. Nie každému sa ale musia páčiť imitácie mriežok pod prednými svetlometmi alebo v predných blatníkoch.
Členitá palubná doska s typickými vertikálnymi výduchmi klimatizácie je tvarovaná v duchu ostatných nových modelov Ford. Technici si dali záležať na kvalite plastov a tiež na spracovaní jednotlivých detailov. Niektoré časti kabíny sú vraj zhotovené z recyklovaných materiálov.
Priestorové pomery v kabíne nám pri krátkom prvom stretnutí pripadali zhodné s predchodcom. 184 cm vysoký pasažier sediaci za rovnako veľkým vodičom by uvítal nejaký ten centimeter navyše v oblasti kolien. O priestor ho v “našom” exemplári čiastočne oberali aj výklopné stolíky v operadlách predných sedadiel. Zadné sedáky by mohli mať väčšie rozmery. Konštruktéri sa sústredili viac na praktickosť ako na pohodlie cestujúcich. Menšie sedáky sú daňou za to, že ich je možné spolu s operadlami, sklopiť jediným potiahnutím za páčku a vytvoriť rovné dno kufra (jeho kapacita narastie na 1.653 l).
Platforma novej Kugy vychádza z Focusu. Vpredu využíva vzpery typu McPherson, vzadu viacprvkové zavesenie kolies. V ponuke sú dve motorizácie, obe prepĺňané turbodúchadlom. Zážihový štvorvalec 1.6 EcoBoost disponuje výkonom 110 kW (150 k) vo verzii s pohonom iba predných kolies, alebo 140 kW (190 k) s pohonom oboch náprav. Dvojlitrový turbodiesel je k tiež dispozícii v dvoch výkonových variantoch – 103 kW (140 k) a 120 kW (163 k). Kým slabší môže byť kombinovaný s oboma typmi pohonu (4×2 i 4×4), silnejší je vyhradený pre „štvorkolku“. Ford do Kugy montuje tri typy prevodviek: šesťstupňovú manuálnu, „slovenskú“ dvojspojkovú automatickú PowerShift (obe vznetové verzie s pohonom 4×4) a automat klasickej koncepcie (silnejší benzín s pohonom 4×4).
Technika pohonu všetkých kolies využíva medzinápravcovú spojku Haldex štvtej generácie. Kuge pomáha zatáčať aj Curve Control, čo je elektronická alternatíva uzávierky predného diferenciálu, potláčajúca nedotáčavosť.