Ford Puma už nie je kupé, ale pekný malý crossover
Novinka sa v ponuke modrého oválu zaradí medzi EcoSport a Kugu. Pod kapotou nájdeme výhradne benzínový trojvalec 1,0 EcoBoost, ktorý roztáča predné kolesá.
Móda sa mení, ale názov zostáva. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia mal Ford Puma podobu malého kupé, dnes je z neho crossover. Čo obe autá spája, je technický základ vychádzajúci z Fiesty a snaha ponúknuť šoférovi zážitky za volantom.
Je dôležité uviesť, že Puma nenahradí v ponuke modrého oválu EcoSport. Menší a jednoduchší crossover zostáva v ponuke, pričom obe autá budú vznikať v modernizovanom závode Ford Craiova v Rumunsku. Áno, ide o fabriku, v ktorej kedysi vyrábali slávne Oltcity.
Tvary novinky sú vskutku zaujímavé. Dizajnéri stavili na oblé línie, veľkú masku chladiča a vysoko posadené predné svetlomety. Línia bočných okien sa smerom dozadu postupne zužuje. Vzadu vidíme masívny spojler, koncové svetlá so zaujímavou grafikou a pekne do nárazníka zakomponovanú koncovku výfuku (funkčnú).
Samozrejme, na prvých obrázkoch pózuje to najlepšie, teda športovo ladená verzia ST Line, postavená na 19-palcových kolesách. Na luxus orientovaná výbava Titanium dostane osemnástky, niekoľko chrómovaných ozdôb a spodné časti nárazníkov lakované kontrastnou šedou metalízou.
Zástupcovia značky uviedli, že práve dizajnom Pumy budú inšpirované ďalšie nové modely Ford.
Konštruktéri sa z technického základu Fiesty snažili vyťažiť maximum, preto jej platformu poriadne natiahli. Puma má o 90 milimetrov dlhší rázvor náprav ako Fiesta (2583 mm) a o 70 mm širšie rozchody. Dĺžkou 4186 mm, šírkou 1805 mm a výškou 1537 mm je to typický malý crossover. Ford avizuje štedrý priestor pre nohy zadných pasažierov a doslova obrovský kufor. V základnom usporiadaní sa doň zmestí až 456 litrov nákladu. Ak siahnete po mild hybridnej verzii, jej akumulátor vám z batožinového priestoru uberie 54 l.
Zaujímavosťou je takzvaný MegaBox. Ide o špeciálnu plastovú vaničku pod podlahou kufra s objemom 80 litrov (763 x 752 x 305 mm), určenú na odloženie špinavých topánok, oblečenia alebo menšieho športového náradia. Na dne MegaBoxu je dokonca vypúšťacia zátka, aby voda napríklad z dáždnika mohla odtiecť pod auto. Dvojité dno kufra má odolnú štruktúru, podobnú včeliemu plástu, vďaka čomu je veľmi pevné (tento detail poznáme už z EcoSportu).
Palubná doska je na prvý pohľad indentická s Fiestou. Má však vyššiu stavbu a väčšiu odkladaciu schránku pred spolujazdcom. Najväčší rozdiel predstavuje digitálny prístrojový panel s 12,3 palcovým displejom a šiestimi možnosťami zobrazenia. Predné sedadlá obsahujú masážnu funkciu i vymeniteľné čalúnenie – podobné, aké mal kedysi Renault Captur. Zákazník môže meniť nielen farby, ale aj materiály (látka, umelá koža).
Pod kapotou Fordu Puma nájdeme výhradne prepĺňaný litrový trojvalec EcoBoost. K dispozícii však budú tri výkonové verzie. Najslabšia – 70 kW (95 k) – sa zaobíde bez elektrickej pomoci. V prostrednej – 92 kW (125 k) si za mild hybridnú technológiu môžete priplatiť. Najsilnejší variant 114 kW (155 k) má elektrickú pomoc štandardne.
O čo konkrétne ide? Klasický alternátor nahradil elektrický motorgenerátor, ktorý je ku kľukovému hriadeľu trojvalca pripojený remeňom. Motorgenerátor má vlastnú 48V elektrickú sieť a malý akumulátor, uložený v kufri. Úlohou motorgenerátora je pomôcť spaľovaciemu motoru pri akcelerácii (pridá až 50 Nm), inokedy rekuperovať pohybovú energiu. Poslúži aj ako štartér, ak trojvalec vypol systém štart/stop.
Čo Pume zatiaľ chýba, je automatická prevodovka. Všetky verzie litrového trojvalca EcoBoost sú totiž spriahnuté so šesťstupňovým manuálom. V máji budúceho roka ponuku rozšíri sedemstupňová dvojspojková prevodovka, ktorú budú za príplatok dodávať k 92 kW verzii. Na budúci rok pribudne aj turbodiesel 1,5 EcoBlue (88 kW/120 k). S pohonom 4x4 sa – na rozdiel od EcoSportu – neráta.
Výroba Pumy v rumunskej Craiove odštartuje na jeseň tohto roka.