Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Ford Mustang oslavuje 50. výročie na mrakodrape Empire State Building
Na vyhliadkovej plošine Empire State Building v New Yorku bude dva dni 16. a 17. apríla vystavený úplne nový Ford Mustang. Táto výstava je opakovaním rovnakej udalosti, ktorá sa udiala takmer pred päťdesiatimi rokmi a je súčasťou osláv 50. výročia uvedenia Mustanga v roku 1964 na Svetovej výstave v New Yorku.
Doprava auta na 86. poschodie nad husto obývanými ulicami centra Manhattanu nie je jednoduchá. Žiadny žeriav nedosiahne na vyhliadkovú plošinu na 86. poschodí a okolo plošiny je tak málo miesta, že sa nedá sa využiť ani vrtuľník. Jediným možným riešením je použitie výťahov.
Keď v roku 1931 otvorili Empire State Building, vtedy najvyššiu budovu na svete, nikoho nenapadlo, že v pôvodných výťahoch bude niekto prepravovať auto. Ale v októbri roku 1965 bol prototyp kabrioletu Mustang naozaj na plošine 86. poschodia Empire State Building vystavený. Výťah mal presne polovičnú dĺžku ako auto, museli Mustang preto rozobrať. Najprv vymontovali motor, prevodovku, sedadlá, stredovú konzolu a kardan, potom odmontovali dvere. Zvyšok rozpílili na tri časti, aby sa zmestili do výťahov. Rezy boli vedené tak, aby ich nebolo vidno, napríklad pod rámom čelného skla. Na plošine rozpílené dielce priskrutkovali k sebe.
Nový Mustang je takmer o 18 centimetrov dlhší a o 10 centimetrov širší ako jeho predchodca, takže preprava je ešte náročnejšia. Členovia tímu, ktorých úlohou je pripraviť auto na vyhliadku, prácu začali na počítačoch skúmaním technických údajov. Našli správne miesta na rozobratie vozidla, aby bolo možné všetky časti naložiť na stojany, ktoré sa zmestia do výťahov. Po dopravení všetkých dielov na 86. poschodie majú technici menej ako šesť hodín na opätovné zloženie do podoby auta, ktoré bude vystavené nad Manhattanom. Návštevníci vyhliadkovej plošiny na Empire State Building si budú môcť obzrieť nový kabriolet Mustang 16. a 17. apríla od ôsmej hodiny ráno do druhej popoludní.
Ford Mustang v roku 1964
V automobilke Ford pracoval ambiciózny a šikovný inžinier Lee Iacocca (1924), syn talianskych prisťahovalcov. Najskôr sa venoval konštruovaniu prevodov, ale nakoniec sa stal odborníkom na marketing a manažérom. Vymyslel napríklad kampaň Ford 1956, kde zákazník zaplatil iba 20 percent z ceny a potom triroky splácal 56 dolárov mesačne. Vďaka tomu sa sa predalo o 75-tisíc áut viac. Lee Iacocca sa dokonca v roku 1970 stal prezidentom spoločnosti Ford Motor Company. Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď bol Iacocca riaditeľom divízie, pomaly strácal osvedčený model Falcon zákazníkov na úkor Chevroleta Corvair. Ford potreboval športovejší model európskeho štýlu za primeranú cenu, ktorý by oslovil aj mladé slečny. Prehovoril vedúceho vývoja Donalda Freya (1923 – 2010) a dizajnéra Josepha Orosa (1916 – 2012) aby sa pustili do vývoja.
Prvé prototypy postavili v roku 1962, mali otvorenú karosériu a motor vzadu. Bolo by to pekné auto, ale nebolo vhodné do predaja. Frey a Oros sa pustili takmer tajne do ďalších prototypov. Vzali motor, nápravy a palubnú dosku zo starého Falcona, aby ušetrili výrobné náklady. Iacocca bol nadšený. Bolo treba ešte prehovoriť Henryho Forda II. Ten nakoniec po dlhom váhaní výrobu povolil, ale pod podmienkou, že ak sa nové auto nebude predávať, tak všetkých troch vyhodí… Mustang dostal meno po vojnovej stíhačke a premiéru mal na výstave v New Yorku 17. apríla 1964. Všetci z 8160 dílerov však už Mustanga mali v obchodoch. V ten istý deň vyšiel inzerát v 2600 amerických novinách a časopisoch. Začiatok predaja sa premenil takmer na šialenstvo. O auto bol obrovský záujem. Počas prvého víkendu navštívili predajne Forda štyri milióny zvedavcov. Do konca roka predali 418 812 áut a do dvoch rokov prvý milión.
V apríli 1964, ešte dva týždne pre začatím oficiálnej kampane, si chcel 33-ročný kanadský letecký kapitán Stanley Tucker kúpiť auto. Uvažoval o Pontiacu, ale keď išiel okolo miestneho dílera značky Ford, zaujal ho kabriolet vo farbe Wimbledon White. Okamžite si ho kúpil. Mal výrobné číslo 5F08F100001, bol to teda prvý vyrobený Mustang. Po čase si v automobilke uvedomili, akú má hodnotu a chceli ho späť. Ale Tucker o tom nechcel ani počuť. Nakoniec si o dva roky dal povedať. Keď mal prvý Mustang najazdených 10-tisíc míľ, vymenil ho za nový, strieborný, v plnej výbave s klimatizáciou, kotúčovými brzdami, kazetovým prehrávačom a so zliatinovými diskami. Ten mal výrobné číslo 1000 000. O päť rokov ho Tucker predal a odvtedy to auto nikto nevidel…
Nový Ford Mustang
Nový Mustang je doteraz najpokročilejšou verziou kultového auta a v Európe sa začne predávať v roku 2015. Nový Mustang s elegantným dizajnom vo verzii so splývavou strechou a kabriolet príde aj s úplne novým preplňovaným motorom EcoBoost s objemom 2,3 litra a s motorom V8 s objemom 5,0 litra s výkonom viac ako 426 koní.