Vw 10 polo 10 2021 1140x190
Thumb 2019 ford kuga charging Thumb 8xsvktjg Thumb flwhk6ag Thumb 2019 ford kuga side charging Thumb smlphtcq Thumb 2019 ford kuga cockpit

Ford Kuga PHEV je najpredávanejší plug-in hybrid v Európe. Značka zistila, koľko s ním vodiči jazdia čisto na elektrinu

Nové štatistiky prestížnej agentúry JATO Dynamics ukazujú, že najpredávanejším nabíjateľným hybridom v Európe počas prvého polroka 2021 sa stal Ford Kuga PHEV.

Kuga Plug-In Hybrid zaznamenal v júni väčší počet predaných kusov ako v ktorýkoľvek predchádzajúci mesiac. Dokopy sa predalo viac ako 6 300 vozidiel a v súčasnosti sa predáva lepšie než všetky ostatné modely z kategórie Kuga dohromady. Spoločnosť Ford predala v apríli, máji a júni tohto roka takmer 16 000 kusov Kugy Plug-In Hybrid, čo je o tretinu viac ako nasledujúci najpredávanejší konkurent za rovnaké obdobie.

Predaje PHEV a čisto elektrických osobných automobilov v celej Európe sa zvyšujú. Počet predaných PHEV dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka 8,4-percentný podiel zo všetkých nových automobilov predaných v Európe, čo je nárast o viac ako 255 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Zaujímavý je tiež údaj, aký podiel z celkových trás jazdia majitelia plug-in hybridov v čisto elektrickom režime. Práve nabíjateľným hybridom sa často vyčíta, že normovanú spotrebu paliva v praxi nedosahujú ani náhodou, keďže len málo majiteľov ich pravidelne a poctivo externe dobíja. Ford si však na toto posvietil a zistil údaje z reálneho prostredia. Podľa anonymizovaných údajov vodiči Kugy Plug-In Hybrid naprieč celou Európou tento rok doteraz prešli 49 percent trás len na energiu dodanú z externého nabíjania. A to vôbec nie je zlé číslo. Áno, ide len o jednu značku, no veríme, že podobné čísla jazdy čisto na elektrický pohon dosahujú aj ďalší konkurenti. A to znamená, že využívajú výhody plug-in hybridného pohonu.

Ako zákazníci používajú plug-in hybridnú Kugu?

Anonymizované údaje z reálneho prostredia zozbierané spoločnosťou Ford s cieľom porozumieť a optimalizovať zážitky pri používaní PHEV priniesli nasledujúce poznatky:

  • Vodiči do značnej miery využívajú možnosť jazdiť využitím elektrického pohonu v modeli Kuga Plug-In Hybrid. Takmer polovicu (49 percent) celkovej najazdenej vzdialenosti za tento rok vozidlá najazdili čisto pomocou energie dodanej z externého nabíjania.
  • Zákazníci s modelom Kuga Plug-In Hybrid najazdili viac ako dve tretiny ciest, do vzdialenosti 50 km alebo menej, ktoré bolo možné zvládnuť iba pomocou akumulátora nabitého z externého zdroja. Vozidlá tento rok najazdili viac ako 633 000 dní, pričom viac ako 420 000 dní jazdili s nulovými lokálnymi emisiami. Priemerná denná najazdená vzdialenosť bola 52 km, čo je menej ako 56-kilometrový dojazd (WLTP) vozidla na čisto elektrický pohon.
  • Zákazníci majú pravidelný prístup k nabíjacím miestam. Na každých 100 dní jazdy v modeli Kuga Plug-In Hybrid pripadlo 89 nabíjaní.
  • Zákazníci využívajú nabíjanie cez noc a lacnejšiu nočnú tarifu elektrickej energie, aby znížili náklady spojené so svojím motorovým vozidlom. Tridsaťpäť percent nabíjaní sa uskutočnilo cez noc a čas nabíjania dosiahol 12 hodín alebo viac. To je dvakrát viac ako šesť hodín, ktoré sú potrebné na úplné nabitie akumulátora z bežnej 230-voltovej zásuvky v domácnosti. Súhrnne, 45 percent všetkých nabíjaní prebehlo cez noc, čo svedčí o tom, že zákazníci nabíjajú svoje vozidlá podobným spôsobom ako svoje smartfóny alebo tablety.

Ford tiež tvrdí, že maximálny čas strávený jazdou na akumulátor nabitý z externého zdroja môže vodičom priniesť značné finančné výhody. Vychádzajúc z priemerných cien benzínu a elektrickej energie pre domácnosti môže vodič modelu Kuga Plug-In Hybrid očakávať, že pri jazde na benzín zaplatí 9,2 € za 100 km jazdy v porovnaní s 3,50 € na 100 km pri jazde na elektrickú energiu využitím externého nabíjania. Pri ročnom nájazde 15 000 km to môže znamenať úsporu viac ako 850 € ročne. Na strane druhej treba pripomenúť, že obstarávacia cena plug-in hybridnej Kugy je vyššia ako v prípade full-hybridnej verzie alebo verzie so spaľovacím motorom. 

Kuga Plug-In Hybrid poháňaná 2,5-litrovým, štvorvalcovým benzínovým motorom pracujúcim v Atkinsonovom cykle a elektromotorom – generátorom napájaným z lítiovo-iónového akumulátora s kapacitou 14,4 kWh má podľa normy WLTP dojazd čisto na elektrinu na úrovni 56 km, spotrebu paliva od 1,4 l/100 km (WLTP) a emisie CO2 od 32 g/km (WLTP).