Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 5 Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 1 Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 2 Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 3 Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 4 Thumb ford focus hybrid 2020 autozurnal.com 6

Ford Focus EcoBoost Hybrid: O pol litra štíhlejší a s nižšou spotrebou

Mild-hybridný motor 1.0 EcoBoost Hybrid sa nasťahuje aj pod kapotu Focusu. Automobilka sľubuje oproti výkonovo porovnateľnej motorizácii 1.5 EcoBoost zníženie spotreby paliva takmer o pätinu. Spolu s novou motorizáciou dostáva Focus 12,3-palcový digitálny prístrojový panel.

Zákazníci Fordu z celej Európy si môžu mild-hybridný Focus s motorom 1.0 EcoBoost Hybrid objednať už teraz. Ako prepĺňaný trojvalec s pomocou elektrifikácie jazdí? My sme túto motorizáciu nedávno vyskúšali v mestskom crossoveri Ford Puma, viac info sa dozviete v komplexnom teste:

TEST Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid: Atletická nielen vzhľadom

Značka tvrdí, nový Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost Hybrid a 48-voltovou mild hybridnou technológiou s výkonom 114 kW (155 k) má spotrebu paliva o 17 % nižšiu v porovnaní s predchádzajúcou verziou vybavenou 1,5-litrovým zážihovým motorom EcoBoost s výkonom 110 kW (150 k) so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. 

Okrem novej elektrifikovanej pohonnej jednotky ponúka vylepšený Focus aj digitálny prístrojový panel s uhlopriečkou 12,3 palcov s farbami „true color“ a vylepšené možnosti pripojenia a vlastníctva, ktoré prináša modem FordPass Connect v štandardnej výbave – vrátane inovatívnej technológii upozornenia na miestne nebezpečenstvo, ktorá bude k dispozícii neskôr tento rok.

Nový variant Focus Edition (v iných krajinách Európy - Ford Connected) prináša bohatú štandardnú výbavu pre firemných a súkromných vodičov vrátane bezdrôtovej nabíjacej podložky a navigácie pre hlasom aktivovaný systém SYNC 3 s 8-palcovou dotykovou obrazovkou.

Focus je aj naďalej v ponuke v štýlovej verzii Focus Titanium, ako crossover Focus Active inšpirovaný SUV, športový Focus ST-Line a luxusný Focus Vignale, a to ako päťdverový hatchback, kombi a vo vybraných krajinách aj ako štvordverový sedan – v závislosti od variantu. Pohonné jednotky EcoBoost Hybrid sú dostupné v celom modelovom rade.

Odporúčame:

TEST Ford Ranger Raptor: Super pick-up s licenciou na lietanie

„Naše elektrifikované pohonné jednotky nie sú navrhnuté len kvôli úspore peňazí za palivo, ale zdokonaľujú aj zábavný charakter našich vozidiel,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe. „Focus EcoBoost Hybrid hladko spája výkon elektromotora a zážihového motora a prináša efektivitu a výkon, ktoré sa zdali pred pár rokmi nemožné.“

Ford porovnáva vývoj na poli efektivity paliva. Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost Hybrid s výkonom 114 kW (155 k) ponúka výrazne vyšší merný výkon v porovnaní s 2,0-litrovým zážihovým motorom s výkonom 107 kW (145 k), ktorý sa montoval do modelu Focus pred 10 rokmi, pritom spotreba paliva sa znížila o 45 percent. Ale pozor, podľa normy merania spotreby NEDC. 

Focus EcoBoost Hybrid je k dispozícii aj vo verzii s výkonom 92 kW (125 k). V 1,0-litrovom zážihovom motore Ford EcoBoost je štandardný alternátor nahradený integrovaným štartérom/generátorom poháňaným remeňom (BISG), ktorý umožňuje rekuperáciu energie, ktorá sa zvyčajne stratí počas brzdenia a jazdy na voľnobeh. Slúži na nabíjanie 48-voltového lítiovo-iónového, vzduchom chladeného akumulátora. 48-voltový akumulátor sa nachádza pod sedadlom predného spolujazdca, takže mild hybridná pohonná jednotka neznižuje objem batožinového priestoru ani priestor v kabíne.

Ford Focus EcoBoost Hybrid s ďalšími výhodami

Systém BISG funguje aj ako elektromotor, ktorý spolupracuje so spaľovacím motorom a využíva uloženú energiu na zvýšenie krútiaceho momentu pri normálnej jazde a zrýchľovaní, ako aj na napájanie elektrického príslušenstva vozidla. 

Mild hybridný systém nepretržite monitoruje spôsob používania vozidla a určuje, kedy a s akou intenzitou je potrebné optimálne nabíjať akumulátor, a kedy je možné využiť energiu uloženú v akumulátore pomocou jednej z dvoch stratégií:

  • Funkcia zvýšenia krútiaceho momentu využíva funkcionalitu elektromotora systému BISG a krútiaci moment zvyšuje až o 24 Nm, čím sa znižuje množstvo práce, ktorú musí vykonať zážihový motor a prispieva k nízkej spotrebe paliva (od 5,1 l/100 km podľa normy WLTP).
  • Funkcia dodatočného krútiaceho momentu využíva funkcionalitu elektromotora systému BISG na zvýšenie celkového krútiaceho momentu, ktorý dodáva pohonná jednotka, až o 20 Nm nad úroveň samostatného zážihového motora pri plnom zaťažení – a pre optimalizovaný výkon je k dispozícii až o 50 % vyšší krútiaci moment pri nižších otáčkach.

Mild-hybridný motor 1.0 EcoBoost Hybrid má nižší kompresný pomer ako jednotka bez pomoci elektrifikácie a väčšie turbodúchadlo zaisťujúce vyšší výkon, keďže v nízkych otáčkach sa o potenciálnu turbodieru postará práve pomoc malého elektromotora hybridného pohonu. 

V režime Sport, ktorý patrí do množiny voliteľných jazdných režimov modelu Focus, môžu vodiči okamžite upraviť charakteristiky systémov vrátane odozvy plynového pedála, elektronického posilňovača riadenia a stabilizačného systému, aby si užili ešte pútavejší zážitok z jazdy, ktorý plne využíva dodatočných 50 Nm krútiaceho momentu poskytovaného elektromotorom.

Vďaka integrovanému štartér-generátoru BISG je pre vodiča príjemnejšie naladený samotný start-stop systém. Ten dokáže naštartovať motor už za 350 milisekúnd a funkcia vypnutia so zaradeným prevodovým stupňom môže vypnúť motor pri jazde zotrvačnosťou do zastavenia, aj keď je vo vozidle zaradený prevodový stupeň a zošliapnutý spojkový pedál. Možno ju nastaviť tak, aby sa aktivovala pri rýchlosti 15 km/h, 20 km/h alebo 25 km/h.

V mene doby pripojenia

Okrem 12,3-palcového digitálneho prístrojového panela je ďalšou novinkou technológia upozornenia na miestne nebezpečenstvo, ktorá sa do Focusu dostane neskôr v tomto roku. Plne konfigurovateľný LCD prístrojový panel využíva technológiu 24-bitových farieb „true color“ a zobrazuje detailné, intuitívnejšie obrázky a ikony s vysokým rozlíšením v celom farebnom spektre, takže sú jasnejšie, menej unavujú oči a sú ľahšie čitateľné. Vodič si taktiež môže podľa osobných preferencií zvoliť, ktoré informácie uprednostní pri zobrazovaní. Bohužiaľ, displej síce ponúka základnú mieru konfigurovateľnosti, ale napr. mapu navigácie zobraziť nedokáže. Na displeji môže vodič sledovať tok energie mild-hybridného pohonu.

V štandardnej výbave sa nachádza modem FordPass Connect, takže vodiči v modeli Focus budú môcť po prvýkrát využívať výhody voliteľného systému upozornenia na miestne nebezpečenstvo. Táto technológia dokáže informovať vodiča o nebezpečnej situácii na ceste pred vozidlom, aj keď nehodu nevidno kvôli zákrute alebo iným vozidlám. Výstrahy funkcie upozornenia na miestne nebezpečenstvo sa poskytujú nezávisle od satelitného navigačného systému a pochádzajú od miestnych orgánov, záchranných služieb a údajov z iných vozidiel pripojených ku „cloudu“.

Upozornenia na nebezpečenstvá vrátane prác na ceste; pokazených vozidiel; zvierat, chodcov a objektov na vozovke, a dokonca aj na nebezpečné podmienky, sa do vozidla prenášajú bezdrôtovo, takže vodič má k dispozícii pokročilé výstrahy o situácii mimo zorného poľa.

Advertisement