299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb tben0829 Thumb tben0815 Thumb tben0846 Thumb tben0848 Thumb tben0861 Thumb tben0863 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben0865 Thumb tben0871 Thumb tben0888

Ford Focus Active 1.5 EcoBoost: Dáva zmysel

Focus Active je v oboch verziách karosérie vybavený zadnou nápravou SLA (Short Long Arm), čo je viacprvková zadná náprava s dvojitými priečnymi ramenami, kde horné sú kratšie a spodné dlhšie.

Čiže už štandarde má tú lepšiu variantu z ponuky Focusa. Od bežných verzií sa odlišuje aj inak naladenými pružinami a tlmičmi, skrutnými stabilizátormi a geometriou oboch náprav. Focusu však chýbajú hydraulické dorazy na predných tlmičov, ktoré práve Fiesta Active má a na našich cestách sú citeľným prínosom. Škoda, že práve do väčšieho a ťažšieho Focusa ich výrobca nezapracoval. Kto vie prečo ... Nedá sa povedať, že by mu chýbali. Auto v podstate nemá problémy s filtrovaním priečnym nerovností ani na 18-palcových kolesách, ale s hydraulickými dorazmi vpredu by to mohlo byť ešte lahodnejšie, jemnejšie.

Otočný ovládač 8-stupňovej automatickej prevodovky je veľmi podobný francúzskym autám z koncernu PSA, ale táto prevodovka nepochádza od firmy Aisin. Ford ju vyvinul v spolupráci s GM.

Samotné jazdné vlastnosti sú už tradične koncertom na brilantnú ovládateľnosť. Auto krásne reaguje na prácu s volantom a aj na vyslovene nekvalitných cestách si zachováva výbornú stabilitu. Podvozok neodskakuje a príkladne kopíruje povrch. Vyššia svetlosť podvozka sa nijako negativne neodráža na správaní sa auta. Karoséria ostáva pokojná. Auto sa menej nakláňa, než je v tejto kategórii zvykom. Svojim trochu komfortnejším charakterom mi dokonca imponuje o niečo viac než bežný Focus. Zrejme starnem... Ja by som si ho ale objednal v prevedení kombi. Nielen kvôli väčšiemu kufru, ale s dlhšou karosériou mi oplastovaný spodok karosérie ide viac do oka. Mimochodom, oplastované a dvihnuté verzie kompaktných modelov sa akosi automaticky spájajú s terénom a s pohybom po nespevnených cestách a prírode. Čo samozrejme dáva zmysel, najmä ak je auto ešte vybavené pomocou elektronikou vyslovene do zhoršených adhéznych podmienok. Ja v nich ale stále viac vidím zmysel ako mestských vozidiel, s vyšším posedom, pohodlnejším nastupovaním a najmä dvihnutým podvozkom (o 30 mm vpredu a 34 mm vzadu), ktorý sa stále viac zíde aj v meste.

Keď už bola reč o jazdných režimoch, treba spomenúť, že Focus Active neponúka pohon 4x4 a vždy ostáva len predokolkou, ale so špeciálnou elektronikou. Ku klasickej trojici režimov Normal, Sport a Eco pridáva totiž ďalšie dva - na šmykľavý povrch a šotolinu. Režim na sneh a blato obmedzuje prekĺzavanie kolies v priamom smere a zjemňuje prácu s plynom. Šotolinový režim zase pomáha zachovávať zotrvačné sily na mäkkom podklade ako je šotolina alebo piesok. Terénne nastavený systém ABS dovoľuje kolesám na chvíľu sa zablokovať, aby auto napríklad tlačením piesku pred sebou ľahšie brzdilo a pri pridaní plynu elektronika zase necháva viac predné kolesá viac prekĺzavať aby sa dezén lepšie čistil od blata, piesku alebo snehu.

Focus Active disponuje až piatimi jazdnými režimami, z toho dva sú špecialitou tohto modelu - na šmykľavý povrch a šotolinu.

Pod prednou kapotou testovaného auta pracoval síce 1,5-litrový benzínový motor, ale trojvalec. Ide o rovnaký agregát, aký poháňa Fiestu ST len s menším výkonom 110 kW/150 k. Motor pracuje pod prednou kapotou až šokujúco dobre. V prvom rade výrobca opäť posunul na vyššiu úroveň odizolovanie motora a jeho vibrácii od kabíny. V žiadnom jazdnom režime necítiť, že je to trojvalec. Rozoznáte ho iba podľa zvuku vo vyšších otáčkach. Skvelý je aj jeho ťah. Úprimne, celkom ma prekvapil svojou dynamikou, ktorú ešte vhodne dofarbuje jemne športovým zvukom. Na motor s tromi valcami - veľmi dobrý výkon, aj pokiaľ ide o spotrebu. Počas celého týždňa som sa mixom bežných ciest, mesta, obchvatov a tretinou diaľnice vmestil do 7 l/100 km. Väčšinou sa priemer pohyboval okolo 6,8 l/100 km. Jedinou jeho slabšou stránkou je 8-stupňová automatická prevodovka, ktorú Ford vyvinul v spolupráci s GM. Občas nezmyselne mení prevodové stupne. Dlho jej pri otáčaní trvá kým zmení jazdný režim z D do R a naopak a celkovo občas žije vlastným životom. Evidentne potrebuje ešte doladiť.

Technické parametre
motor  EcoBoost
zdvihový objem [cm3]  1497
výkon [kW/k]  110/150
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm]  240
pri otáčkach [1/min]  1600
nameraná spotreba [l/100 km]  6,8
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,7
maximálna rýchlosť [km/h]  204
batožinový priestor [l] 375
pohotovostná hmotnosť [kg]  1329
cena test. modelu od [€]  23 590