Ford Fiesta ako ho nepoznáte. Vizionár, roadster aj mestská škatuľa
Malý Ford oslavuje 40. narodeniny. Napokon, slávnosť má priamo v názve. Počas štyroch dekád vzniklo viac ako 17 miliónov kusov tohto malého hatchbacku, ktorý bol svojho času absolútne najpredávanejším automobilom v Európe. Napriek veľkej popularite, existuje niekoľko verzií, aké pozná málokto.
Ghia Wolf
Ford začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia robil takzvanú "štúdiu uskutočniteľnosti" malého automobilu. Američania rátali, či sa im vývoj Fiesty vôbec oplatí. V tom období vznikli dva prototypy pod patronátom modrého oválu. Prvý v roku 1972 odhalilo talianske dizajnérske štúdio Ghia. Prototyp navrhol americký dizajnér s holandskými koreňmi Tom Tjaarda. Okrem klasického hatchbacku, existovalo aj trojdverové kombi so zvislou zadnou časťou.
Bobcat
Omnoho bližšie k finálnej podobe prvého Fordu Fiesta má koncept Bobcat, predstavený v roku 1972, teda tri roky pred nástupom sériového auta. Na vývoji sa podieľali konštruktéri z nemeckého Kolína a amerického Duntonu. Jedným zo zadaní bolo, aby malý Ford mal dlhší rázvor než Fiat 127 a Renault 5. Vďaka tomu mal poskytnúť viac priestoru na zadných sedadlách.
Ghia Corrida
Sériový Ford Fiesta debutoval v roku 1975. Aby Američania ešte viac pritiahli pozornosť k svojej novinke, dizajnérskej kancelárii Ghia dali za úlohu postaviť niekoľko prototypov na báze Fiesty. Ghia Corrida s vyklápacími dverami a hranatou karosériou patril medzi to najzaujímavejšie, čo ste mohli vidieť na turínskom autosalóne 1976. Svojím spôsobom šlo o vizionára, pretože o 20 rokov neskôr sa z Fiesty stalo reálne produkčné kupé. Volalo sa Ford Puma.
Ghia Prima
Opäť sa píše rok 1976 a opäť sme na autosalóne v Turíne. Ghia tu popri prototype Corrida, vystavuje aj štúdiu Prima. Zaujímavá je modulárnou karosériou. Ľahko vymeniteľné laminátové diely urobia z jedného auta v priebehu niekoľkých minút pick-up, kupé, kombi alebo targu.
Fantasy Fiesta
Fantasy Fiesta, odhalená v roku 1978, využívala podobný princíp ako Ghia Prima. Tiež to bolo niekoľko áut v jednom.
Ford Fiesta Tuareg
Ford Fiesta Tuareg (Ghia) z roku 1979 môžeme považovať za predchodcu dnešných mestských crossoverov. Zvonku pôsobí robustne, ale pod kapotou má obyčajný benzínový štvorvalec s objemom 1,1 litra, spriahnutý so štvorstupňovou manuálnou prevodovkou.
Ford Ghia GTK
Keďže Carozzeria Ghia patrila od sedemdesiatych rokov pod krídla Fordu, neprekvapí, že väčšinu prototypov preň vymýšľali Taliani. Platí to aj o koncepte Ford Ghia GTK, ktorý kombinuje prvky športových kupé a klasických hatchbackov. Vďaka množstvu skla a priesvitných plastov je interiér veľmi vzdušný. Nádych budúcnosti mu dodáva moderná elektronika, napríklad digitálny prístrojový panel alebo palubný počítač. Útroby karosérie ukrývajú predĺžený podvozok z Fiesty.
Ford Ghia Pockar
Ford Ghia Pockar (pocket car) z roku 1980 nebol veľmi pekný, zato bol praktický. Podobne ako dnešný Ford B-Max, aj Pockar zdieľal techniku s Fiestou. Základnú úlohu, poskytnúť štyrom cestujúcim veľa priestoru na malom pôdoryse, spĺňa bez kompromisov. Konštruktéri stavili na malú celkovú dĺžku 2845 mm a dlhý rázvor 1880 mm. Za zadnými sedadlami už nezostalo veľa miesta na batožinu, preto si tašky môžete odložiť aj do otvárateľných boxov v bočných dverách.
Ghia Barchetta
Ako poctu talianskym športovým autám z päťdesiatych rokov minulého storočia, Ford v roku 1983 predstavil štúdiu s názvom Barchetta. Opäť šlo o derivát Fiesty, tentoraz športovej verzie XR2.
Ford Fiesta Urba
Ford Fiesta Urba z roku 1989 malo byť ideálne auto do mesta, na rozvoz detí a jazdu za nákupmi. Karoséria bola štvordverová, na pravej strane (pri chodníku) mala dvojo dverí, vľavo iba jedny. Plus klasické vyklápacie veko batožinového priestoru. Na Fieste sa objavili ochranné plasty a v kufri chladnička, aby sa potraviny cestou domov nepokazili. Život pani domácej uľahčovali v tej dobe nevídané parkovacie senzory, integrovaný diaľkový ovládač garážovej brány alebo špeciálne odkladacie priestory.
Ghia Zig, Ghia Zag
Dizajnéri štúdia Ghia v roku 1990 predviedli znižovanie nákladov v praxi. Odhalili dve charakterom úplne odlišné vozidlá, ktoré však mali veľa spoločného. Ghia Zig bol športový dvojmiestny roadster, Ghia Zag mestská dodávka. Zdieľali nielen podvozok z Fiesty, ale aj celú spodnú časť karosérie.
Ford Ghia Lynx Concept
Že prototypy častokrát predznamenávajú príchod sériového auta, dokazuje Ford Ghia Lynx Concept. Predné svetlomety, bočné prelisy a celkovo základné tvary karosérie majú veľmi blízko k sériovému Fordu Puma. Akurát, prototyp mal zhŕňaciu strechu a Puma pevnú.
Ford Ghia Saetti
Podobným príkladom je Ford Ghia Saetti - ďalšia štúdia postavená na báze Fiesty. Tentoraz ide o predobraz prvého Fordu Ka, resp. neskoršej otvorenej verzie StreetKa.
Ford Libre Concept
Takto si otvorenú Fiestu predstavovali dizajnéri z amerického štylistického centra značky Ford. Ford Libre Concept bol malý, ale luxusný kabriolet s koženým interiérom a dvoma pármi dverí, pričom zadné sa otvárali v opačnom smere ako predné.
Ford RallyeConcept
Ford RallyeConcept predznamenal ďalšie pôsobenie Fiesty v motoristickom športe. Šlo o špeciál pre novo vznikajúcu kategóriu Super 1600 v automobilových súťažiach. Pod prednou kapotou pracovala atmosférická benzínová jedna-šestka, vyladená na výkon 147,5 kW (200 k). Motoru sekundovala šesťstupňová sekvenčná prevodovka, ktorú krútiaci moment prenášala na predné kolesá.
Ford Verve
Aktuálna, šiesta generácia Fordu Fiesta sa čoskoro poberie do automobilového dôchodku. Ford ju predstavil v roku 2007, ale ešte o čosi skôr debutovala štúdia Verve. Modrý ovál ňou naznačil tvary malého hatchbacku a zároveň ukázal úplne nový dizajnérsky štýl, ktorý sa neskôr upratnil prakticky na všetkých modeloch predávaných v Európe.