Ford Explorer-E Sport
Toto typové označenie má mať druhý rýdzo elektrický crossover Ford predurčený výlučne pre Európu.
Tento moment treba na začiatku vyzdvihnúť preto, že pod typovým označením Explorer vyrába a predáva Ford v Amerike veľké SUV. V jeho produkcii bude pokračovať a pripravuje z neho aj rýdzo elektrickú verziu. Je to podobný prípad ako s britskými SUV modelmi Range Rover a Range Rover Sport, čo sú dve rozdielne autá.
Ford Explorer-E Sport spočíva na modulárnej podlahovej plošine MEB koncernu VW pre rýdze elektromobily. V portfóliu značky nahradí model Fiesta, ktorého sériová výroba sa pre malý záujem skončí už v lete t. r. čo je o rok skôr než sa pôvodne plánovalo. Explorer-E oficiálne predstavia 21. marca t. r. Tento kompaktný crossover s dojazdom do 500 km spočíva na podlahovej plošine VW ID.4 a vyrábať ho začnú na jeseň t. r. v európskom elektrifikačnom centre v Kolíne nad Rýnom. Na budúci rok chcú z neho zmontovať 30.000 vozidiel. O rok neskôr k nemu pribudne aj stredne veľký crossover spočívajúci na platforme VW ID.5. V roku 2026 sa v portfóliu značky objaví aj rýdzo elektrický Ford Puma. Spočinie na podvozku VW ID.3 ale vyrábať ho budú v závode Ford Otosan v rumunskej Craiove. V tom čase bude už značka ponúkať 4 rýdzo elektrické modely s cenami od 30.000 do 80.000 €, ktorými pokryje požiadavky veľkej časti trhu. Druhá generácia elektromobilov Ford má už spočívať na podlahovej plošine vlastnej konštrukcie.
Ford zverejnil svoju elektrickú stratégiu dosť neskoro ale elektrifikáciu palety chce výrazne zrýchliť. Do konca budúceho roka plánuje v Európe predávať aj viaceré čisto elektrické dodávkové vozidlá. Budú to Transit Courier (debutovať bude už onedlho a vyrábať ho tiež budú v Rumunsku), Tourneo Courier, Transit Custom, Tourneo Custom a E-Transit, ktoré bude montovať Ford Otosan v Turecku. Od roku 2026 chce Ford na našom kontinente ročne predávať 600.000 rýdzich elektromobilov. Iba v elektrifikačnom centre v Kolíne nad Rýnom majú do roku 2028 vyrobiť na báze elektrickej skladačky VW MEB takmer 1,2 mil elektrických áut.
Elektrifikácia si však vyžiada aj svoju daň. V Európe má kvôli nej Ford prepustí viac než polovicu zamestnancov. V priebehu 3 rokov stratí prácu 3.800 ľudí pracujúcich vo vývoji a administratíve. Redukcia postihne 11% všetkých zamestnancov Ford v Európe. Najtvrdšie zasiahne ľudí v Nemecku a Veľkej Británii. V závodoch Ford v Kolíne – Merkenichu a Aachene (tento závod úplne zatvoria) stratí prácu 2.300, v Anglicku 1.300 a v zvyšku Európy 200 zamestnancov. Miestami ich nahradia brigádnici. Pritom z vývojového centra Merkenich pochádza väčšina európskych osobných áut značky. Škrty v Británii sa týkajú najmä výskumného a vývojového centra v Duntone, v juhovýchodnom Anglicku, kde vyvíjajú ľahké úžitkové vozidlá.
Ford si nechá v Európe iba 3.400 konštruktérov, ktorí budú v USA vyvinuté elektromobily len upravovať a prispôsobovať požiadavkám a potrebám tunajších zákazníkov. „Poháňacie ústrojenstvá elektromobilov si vyžadujú oveľa menej práce než spaľovacie motory. Okrem toho zredukujeme počet globálnych platforiem, ktoré nebude treba konštrukčne upravovať. Preto zredukujeme zamestnanosť,“ hovorí šéf divízie elektromobilov v Európe Martin Sander.
Ford chce prebudovať paletu osobných áut na rýdzo elektrickú do roku 2030. V tom istom čase už plánuje vyrábať dve tretiny úžitkových áut s rýdzo elektrickou alebo plug-in hybridnou poháňacou sústavou.