Ford avizuje športovú Pumu ST, vypočujte si ju

Upútavka ponúka aj zvuk motora. Pravdepodobne ide o prepĺňaný trojvalec 1,5 EcoBoost.

Modrý ovál nevstúpil do európskeho segmentu malých crossoverov príliš odhodlane. Jeho EcoSport najprv urobil kariéru v Južnej Amerike a kým sa stihol dostať na starý kontinent, trochu zostarol. Navyše, nepomohol mu ani extravagantný dizajn.

Ford Puma, to je iná pesnička. Použitie mena, ktoré kedysi zdobilo malé kupé síce neulahodilo každému, ale auto má príťažlivý vzhľad a pomerne priestrannú kabínu so zaujímavými riešeniami v kufri. V teste verzie ST Line sme skonštatovali, že Puma sa pýši výborne naladeným podvozkom, a to je dobrý základ pre vznik športovej verzie.

Rýchly Ford Puma ST nenechá na seba dlho čakať. Automobilka práve zverejnila prvú upútavku a zároveň potvrdila, že predaj odštartuje do konca aktuálneho roka.

Počítačom upravený obrázok zámerne ukazuje len náznak novinky. Vidíme predný nárazník s väčšími otvormi pre prívod vzduchu do motorového priestoru, špecifickú výplň masky chladiča s logom ST a veľké kolesá. Priemer diskov pravdepodobne dosiahne až 19 palcov. Vďaka krátkej video ukážke, zverejnenej na sociálnych sieťach vieme, že kabínu Pumy ST ozdobia anatomické predné sedadlá Recaro. Modrý ovál pridal aj zvuk motora, avšak prekrytý sprievodnou hudbou.

V útrobách športového crossoveru pravdepodobne nájdeme techniku z Fiesty ST. To znamená prepĺňaný benzínový trojvalec 1,5 EcoBoost, naladený na výkon 147 kW (200 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Chýbať nemajú ani perličky, ako funkcia launch control alebo samosvorný diferenciál od Quaife Engineering. Pravda, minimálne samosvor zrejme bude dostupný za príplatok.

Puma vzhľadom na vyššiu stavbu i hmotnosť, dynamikou asi Fiestu neprekoná, ale môže ísť o zaujímavú praktickejšiu alternatívu. Teda ak si Ford ustráži dostatočný cenový rozdiel medzi Pumou ST a Focusom ST.