Ford a Volkswagen prehĺbia kooperáciu
VW a Ford doteraz ušetrili stovky miliónov Euro spoluprácou vo vývoji ľahkých úžitkových vozidiel a pickupov. V blízkej budúcnosti spojí Wolfsburg a Detroit hlboké partnerstvo.
Koncern VW to oznámil po zasadnutí dozornej rady vo Wolfsburgu. Čoho sa bude aliancia týkať oznámili šéfovia koncernov Herbert Diess (VW) a Jim Hackett (Ford) na spoločnej tlačovke na svetoznámej Wall Street v NewYorku. Povedali, že sa zamerajú na kooperáciu v elektromobilite a autonómnej jazde, ktoré si vyžadujú obrovské investície. Spoluprácu vo vývoji automatizovaných jazdných systémov nedávno uzatvorili aj dvaja odvekí rivali v prémiovom segmente – koncerny BMW a Daimler.
Súčasná svetová automobilová jednotka Volkswagen a štvorka Ford, ktorí dosahujú spolu celkový obrat 194 mld €, budú investovať veľké sumy do vývoja bez toho, aby vedeli ako zákazníci ich nové produkty príjmu. S touto doteraz najväčšou výzvou automobilového priemyslu je spojené obrovské investičné riziko, o ktoré sa obaja partneri podelia.
Pred zasadnutím dozornej rady VW odborníci predpokladali, že Ford by mohol mať záujem o ich platformu MEB predurčenú na stavbu elektromobilov. Krízou zmietaná európska pobočka koncernu Ford takúto konštrukciu totiž doteraz nemá. „Divízia osobných áut Ford Europe bez spolupráce s iným výrobcom nemôže v elektromobilite prežiť sama,“ prehlásil automobilový expert Ferdinand Dudenhöffer z Centra automobilového výskumu (CAR). Doteraz nemá Ford v Európe vo výhľade „absolútne nič“, dodal.
Plánovaný majetkový vstup a spolupráca so špecialistom na autonómnu jazdu - firmou Argo AI, ktorá je dcérskou spoločnosťou koncernu Ford. VW má do nového spoločného podniku investovať 2,6 mld $, z toho 1 mld $ v hotovosti a zapojiť má do nej aj svoju dcéru AID (Autonomous Intelligent Driving), ktorá svojou činnosťou vytvorí hodnotu 1,6 mld $. Globálne tak bude na vývoji technológií pre autonómnu jazdu pracovať pre oba koncerny vedno 700 inžinierov. Aliancia VW-Ford sa tak stane silným protihráčom firiem Waymo (dcéra Google) a Uber, ktorí sú vo vývoji technológií pre autonómnu jazdu ďaleko vpredu.
Ďalším predmetom spolupráce bude využívanie úplne novej modulárnej koncernovej stavebnicovej platformy MEB (Modularer Elektrobaukasten) pre elektromobily, ktorú VW vyvinul v posledných 4 rokoch investíciou za 7 mld $ do štádia sériovej výroby. Jej konštrukcia po prvý raz umožní vyrábať elektrické vozidlá vo veľkých sériách. Platforma MEB obsahuje akumulátorové batérie, elektromotory a podvozok. Možno na nej postaviť akýkoľvek typ karosérie.
Ford vyvinie vo svojom vývojovom centre v Kolíne-Merkenichu nový model na platforme MEB, ktorý má prísť do predaja v roku 2023. Na rovnakom základe chce koncern v budúcich 6 rokoch vyrobiť 600.000 vozidiel s elektrickým pohonom. VW plánuje v najbližších 10 rokoch predať na rovnakom základe 15 miliónov elektrických áut.
O úspechu aliancie VW-Ford môže podľa názoru experta rozhodnúť podoba spolupráce. Veľmi dôležité bude v tomto smere „kultúrne dorozumenie,“ povedal Dudenhöffer. „Prepojenia Daimler-Chrysler a Opel-GM z tohto dôvodu nedopadli dobre,“ uzavrel.
Koncerny VW a Ford sa nespoja ale budú užšie spolupracovať. Po dohode o spoločnom vývoji ľahkých úžitkových vozidiel a pickupov predovšetkým na trhu USA a novej aliancii v elektromobiloch a autonómnej jazde šéf koncernu VW Herbert Diess povedal: „Naša aliancia s koncernom Ford sa vyvíja sľubne. Hľadáme aj ďalšie možnosti spolupráce.“
Jim Hackett dodal: „Táto aliancia má význam, lebo jej partneri sa vzájomne dopĺňajú. Ford je silný v Severnej Amerike a ďalších regiónoch, VW zasa v Európe a Číne.“