Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb fiat tipo facelift 1 Thumb fiat tipo facelift 3 Thumb fiat tipo facelift 4 Thumb fiat tipo facelift 2 Thumb fiat tipo facelift 6 Thumb fiat tipo facelift 7 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb fiat tipo facelift 8 Thumb fiat tipo facelift 5 Thumb fiat tipo facelift 9 Thumb fiat tipo facelift 10 Thumb photocollage 1584732292408 Thumb fiat tipo facelift 11 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb fiat tipo facelift 12

Fiat Tipo: nové motory a možno osviežený vzhľad, pribudne crossover

Omladený kompaktný Fiat spoznáme do konca tohto roka.

Rodina kompaktných modelov FIAT Tipo mala podľa pôvodných plánov zotrvať na trhu do roku 2023. Spoločnosť Tofaş, ktorá autá vyrába v tureckom meste Bursa, vlani oznámila, že produkcia potrvá dlhšie. Minimálne do roku 2024.

Tofaş - spoločný podnik Turecka Koç Holding a Fiat Chrysler Italy - tiež potvrdil, že do konca roku 2020 aktualizuje modelový rad Tipo, na čo použije približne 225 miliónov amerických dolárov (v prepočte vyše 200 miliónov eur).

Veľká omladzovacia kúra sa dotkne troch oblastí: dizajnu exteriéru a interiéru, technologickej výbavy a ponuky motorov. Prototyp odfotený počas testovania na severe Švédska sa upraveným vzhľadom pochváliť nemôže. Zamaskovanú má akurát prednú časť, čo zrejme súvisí s úpravou veľkosti a tvaru nasávacích otvorov, a montážou nových motorov.

Dnes už legendárne benzínové štvorvalce konštrukčného radu Fire mieria nadobro do dôchodku. Atmosférickú a prepĺňanú jedna-štvorku nahradia nové turbomotory - trojvalec 1,0 FireFly a štvorvalec 1,3 FireFly. Oba už poznáme z crossoveru Fiat 500X.

Sú to súrodenci, ktorí zdieľajú viacero komponentov a majú zhodné vŕtanie 70 mm i zdvih 86,5 mm. Oba motory sú celohliníkové, s oceľovými vložkami valcov. Konštrukčný základ vychádza z atmosférických motorov radu FireFly, predávaných v Južnej Amerike. Tie zaujali iba dvojventilovou technikou. Turbomotory určené pre starý kontinent však majú štvorventilovú techniku a iba jeden vačkový hriadeľ, ktorý ovláda výfukové ventily.

Otváranie nasávacích ventilov má na starosti tretia generácia elektrohydraulického systému MultiAir. Klasický vačkový hriadeľ nahradili takzvané aktuátory, ktoré dokážu otvárať a zatvárať ventily nezávisle. Výsledkom je presnejšie nastavená cirkulácia vzduchu vo valcoch, menej pohyblivých častí a podľa konštruktérov aj vyššia odolnosť a spoľahlivosť.

Turbo sa pýši veľmi malou zotrvačnosťou, takže reakcie motora na zošliapnutie plynového pedála by mali byť rýchle. Súčasťou dúchadla je elektricky ovládaný obtokový ventil a medzichladič stlačeného vzduchu, pracujúci na princípe vzduch-voda.

Na výdrži si Taliani dali špeciálne záležať. Malé turbo podstúpilo vyše 75 000 hodín virtuálnych testov, 60 000 hodín fyzických testov mimo motora a päť miliónov kilometrov v útrobách testovacích prototypov.

Špekuluje sa, že nové motory dostanú elektrickú podporu v podobe jednoduchej mild hybridnej technológie. Klasický alternátor nahradí štartovací motorgenerátor, napájaný vlastnou 48-voltovou sieťou.

Okrem nových poháňacích jednotiek, sa do Tipa nasťahuje aj balík asistenčných systémov. Očakávať môžeme prvky ako vylepšené autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním automobilov, cyklistov i chodcov, inteligentný obmedzovač rýchlosti, čítanie niektorých dopravných značiek, monitorovanie mŕtvych uhlov,... Niektoré z týchto prvkov sa medzičasom v Európskej únii dokonca stanú povinnými a bez nich nebude možné auto predávať.

FIAT dodáva, že potrebné technológie už vyvinul a používa ich v iných modeloch. Preto konštruktéri dostali za úlohu, namontovať novú techniku do Tipa.

Druhá oblasť modernizácie zasiahne multimediálny systém, ktorý posádke ponúkne pripojenie na internet.

Tofaş spustí výrobu vylepšeného Tipa v poslednom štvrťroku 2020.

Prekvapenie do ľahkého terénu

Luca Napolitano - šéf značky Fiat pre región EMEA - sa nechal počuť, že facelift Tipa prinesie aj jedno prekvapenie. Pôjde o crossover, postavený na báze päťdverového hatchbacku. Automobil bude mať oplastovanú karosériu, vyššiu svetlú výšku, ale štandardnú techniku s pohonom predných kolies. Fiat novinku testuje neďaleko svojej fabriky v tureckej Burse. (foto: @CarsinBursa)