Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb fiat tipo mirror 8 Thumb 181105 fiat tipo street 3 Thumb 181105 fiat tipo street 4 Thumb 181105 fiat tipo mirror 12 Thumb 190117 fiat tipo sport 03 Thumb fiat tipo mirror 9 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb fiat tipo mirror 10 Thumb fiat tipo mirror hp ok Thumb fiat tipo sport 01 Thumb fiat tipo sport 02 Thumb fiat tipo street 2

FIAT Tipo modifikovali

Líder segmentu v Taliansku a v 7 európskych krajinách jedno z 10 najžiadanejších áut v triede vstupuje do nového roka v 2 nových verziách.

Fiat Tipo Sport vychádza z novej verzie S-Design a je charakteristický veľmi športovým poňatím. Dynamickú povahu vozidla pritom zdôrazňuje rad exkluzívnych detailov. Tipo Sport je k dispozícii s karosériou hatchback a model S-Design transformuje do veľmi osobitej vrcholnej verzie radu Tipo. Z mnohých prvkov hodno spomenúť nové nárazníky, bočné prahové nástavce a nové rámčeky hmlových svetiel. Zadný difúzor a strešný spojler sú odkazom na svet pretekárskych vozidiel a dokonale podčiarkujú dynamický charakter tejto novej verzie.

Vďaka novým prvkom v interiéri aj na karosérii sa Tipo S-Design vyznačuje odvážnejším vzhľadom. Jedným z najpozoruhodnejších prvkov je kombinácia atraktívneho červeného odtieňa Passione s čiernou strechou (voliteľne). Ponuku farieb dopĺňajú už tradičné odtiene sivá Metropoli, čierna Cinema, biela Gelato a sivá Colosseo.

Karoséria zaujme širokou lesklo čiernou maskou chladiča a svetlometmi, ktoré môžu byť na želanie bi-xenónové, vďaka čomu poskytujú o 30 % lepší svetelný výkon ako štandardné svetlomety. Lesklo čierny štýl využívajú aj 18-palcové zliatinové kolesá s diamantovou povrchovou úpravou, vstupy vzduchu a kryty vonkajších spätných zrkadiel. Vonkajší vzhľad dopĺňajú tónované zadné okná.

Priestor pre cestujúcich je ešte športovejší vďaka exkluzívnemu čiernemu spracovaniu kožených alebo látkových poťahov sedadiel s dvojitým prešívaním a koženému čalúneniu volantu a hlavice radiacej páky s prešívaním.

Okrem nového vzhľadu dostali nové verzie aj nové motory. Ponuku tvorenú agregátmi 1.4 T-Jet (88 kW/120 k) a 1.6 MultiJet (88 kW/120 k), ktorý je k dispozícii aj s automatickou prevodovkou DDCT, rozširuje 1.4 l zážihový motor (70 kW/95 k) a 1.3 l turbodiesel rovnakého výkonu

Tipo Sport a S-Design sú v štandarde vybavené infotelematickým systémom UconnectTM 7" HD LIVE so 7-palcovou dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu.

Novinkou v ponuke sú verzie Mirror a Street. Prvá je štýlová zameraná na konektivitu, ktorú zaobstaráva štandardný systém Uconnect 7 HD LIVE. Na želanie ju po prvý raz dodávajú v exkluzívnej novej tmavomodrej farbe Venezia a doplnená je výraznými chrómovanými detailmi (kľučky dverí, bočné lišty, spodok masky chladiča, rámčeky hmlových svetiel  a vonkajších zrkadiel) a 16-palcovými zliatinovými diskami kolies s diamantovou úpravou.  Verzia Street je odpoveďou pre mladých motoristov túžiacich po dynamickom, štýlovom a dostupnom aute so 16-palcovými lesklo čiernymi zliatinovými diskami kolies, tónovanými oknami a kontrastnými tmavými detailmi na krytoch zrkadiel, maske chladiča a kľučkách dverí.

Pripomínam, že nasledovník modelu FIAT Linea má takmer rovnaké vonkajšie rozmery 4.540 x 1.780 x 1.490 mm, rázvor náprav 2.640 l aj batožinový priestor objemu 520 l ako jeho predchodca. Poháňa ho 1,6 l naftový motor MultiJet II (88 kW/120 k), ktorý spotrebuje v  priemere menej než 4 l paliva na 100 km. Na výber sú aj 1,4 benzínové agregáty (70 kW/95 k) a (88 kW/120 k) s palivovou spotrebou zníženou o 10-15%. Najšporovlivejším agregátom je verzia 1,3 Eco, ktorá spotrebuje v priemere iba 3,7 l nafty na 100 km a emituje iba 98 g CO2 na 1 km. Krútiaci moment motorov sa prenáša na predné kolesá cez 5- alebo 6- stupňovú mechanickú alebo automatickú prevodovku alebo cez novodobú 2-spojkovú automatiku DDTC. Tipo s priemerom otočenia 11 m má 3 úrovne výbavy a v jeho interiéri nájdete viacero odkladacích priestorov celkového objemu 12 l. Za pozornosť stojí zadná lavica so stredným sedadlom poskytujúcim najvyšší cestovný komfort v triede. Do vozidla možno dokúpiť multimediálny systém Uconnect s 5-palcovým dotykovým displejom, navigáciou TomTom, hlasovým ovládaním niektorých funkcií, rozhraním Bluetooth, USB konektorom, zábavný systém 2 rôznych úrovní aj cúvacia kamera.

Kompaktný trojpriestorový sedan s oddeleným batožinovým priestorom, dvojpriestorový hatchback aj priestranné kombi s najlepším súčiniteľom odporu vzduchu v segmente Cx=0,29 vyrába automobilka TOFAS v tureckom meste Bursa.

FIAT Tipo je víťazom medzinárodnej ankety AutoBest 2016 o najlepšie auto Európy prístupné pre široké masy. Je to druhý globálny model značky s vyše 70% odbytom mimo Talianska. Ročne sa z neho v Európe predáva asi 120.000 vozidiel.