Fiat predstavil hybridnú Päťstovku a Pandu
Najmenšie Fiaty dostali atmosférický trojvalec 1,0 FireFly, doplnený o elektrickú pomoc.
Aj v Turíne hľadajú spôsoby, ako sa prispôsobiť stále prísnejším emisným normám. Riešením má byť elektrifikácia, ktorá sa v rozličnej podobe skôr či neskôr dotkne všetkých modelov značky Fiat. Ako prvé prišli na rad dve najmenšie autá, o ktorých Taliani tvrdia, že stelesňujú dušu Fiatu: Päťstovka a Panda.
Obaja ťahúni predajov značky dostali vôbec prvýkrát v histórii pod kapotu trojvalec. Má objem jeden liter a obchodné označenie FireFly. V Južnej Amerike ho poznajú už niekoľko rokov. Európska verzia bola ľahko modifikovaná a doplnená o mild hybridnú technológiu.
Atmosférický trojvalec má objem 999 cm3, dosahuje výkon 51 kW (69 k) pri 6000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 92 Nm pri 3500 1/min. Ak ide o krútiaci moment, tak novinka podľa očakávania zaostáva za štvorvalcom 1,2 Fire, ktorý nahrádza (ten produkuje 102 Nm pri 3000 1/min). K lepšej dynamike má novému motoru pomôcť elektrická podpora a úplne nová šesťstupňová manuálna prevodovka.
Trojvalec 1,0 FireFly je celohliníkový, s liatinovými vložkami valcov a jedným vačkovým hriadeľom. Disponuje nepriamym vstrekovaním do nasávacieho potrubia a dnes málo vídanou dvojventilovou technikou. Vďaka nej má byť atmosférický motor čo najsilnejší už v strednom pásme otáčok. Časovanie ventilov je variabilné, pričom rozvody poháňa reťaz a samotné časovanie zabezpečuje hydraulický aktuátor. Elektrohydraulický systém MultiAir je pre tento motor zrejme pridrahý. Vysoký stupeň kompresie 12 avizuje výbornú tepelnú účinnosť. Trojvalec váži 77 kilogramov a v autách je umiestnený o 45 milimetrov nižšie ako predchodca, takže mierne znižuje ťažisko.
Základom mild hybridnej technológie je elektrický motorgenerátor, integrovaný do štandardnej 12V elektrickej siete automobilu. Motorgenerátor de facto nahradil tradičný alternátor a s kľukovým hriadeľom ho spája remeň. Väčšinu času rekuperuje pohybovú energiu a takto vyrobenú elektrinu ukladá do vlastného lítiovo-iónového akumulátora (11 Ah). Inokedy pomáha spaľovaciemu motoru pri akcelerácii (pridáva cca 3,6 kW/4,9 k) alebo slúži ako štartér, ak motor vypol systém štart/stop. Na studené štarty je tu klasický štartér.
Práve vďaka mild hybridnej technológii sa malé Fiaty môžu pochváliť sofistikovaným systémom štart/stop, ktorý dokáže vypnúť motor predtým, než auto úplne zastaví na križovatke. Stačí, aby šofér zaradil neutrál, rýchlosť klesla pod 30 km/h a trojvalec stíchne. Jeho opätovné naštartovanie je rýchle a kultivované. Doplňme, že mild hybrid neumožňuje ani krátku jazdu čisto na elektrinu.
Fiat avizuje pätinové zníženie spotreby benzínu a emisií CO2 v porovnaní so štvorvalcom 1,2 Fire. V prípade Pandy Cross má spotreba a emisie klesnúť o 30 percent. Mild hybridná technológia prináša aj sekundárne výhody. Malým Fiatom umožní vjazd do nízkoemisných zón, v niektorých krajinách vďaka nej klesne registračný a ďalšie poplatky. Nová technika spĺňa emisnú normu Euro6 Final.
Mimochodom, štvorvalec 1,2 Fire sa zatiaľ úplne nelúči. Taliani zachovajú v ponuke verziu spaľujúcu kvapalný propán-bután (LPG).
Boli sme zvedaví, či sa malé Fiaty v rámci zavedenia novej techniky, dočkajú aj celkovej modernizácie. Nestalo sa. Akurát Päťstovka získala novú funkciu digitálneho prístrojového panela, ktorá informuje šoféra o práci mild hybridu a o stave nabitia lítiovo-iónového akumulátora.
Obe hybridné miniautá si už môžete objednať. Na úvod prichádzajú v špeciálnej bohato vybavenej verzii Lauch Edition. Špecifické je predovšetkým čalúnenie sedadiel, vyrobené z recyklovaného plastu. Desať percent použitého plastu pochádza z morí a oceánov, zvyšok má suchozemský pôvod.
Ďalšia elektrifikácia Fiatov sa opäť dotkne Päťstovky. Na marcovom autosalóne v Ženeve absolvuje svetovú premiéru nová generácia čisto elektrického Fiatu 500. Crossover Fiat 500X príde s mild hybridnou technológiou. Pôvodne zvažovaný plug-in hybrid napokon dostal iba sesterský Jeep Renegade. Pre Fiat by údajne bol príliš drahý.