Continental 09 2020 1140x190
Thumb 204ea644 c467 4fdf a8d5 663c0c505232 large Thumb 2f Thumb 1f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb argo

FIAT opäť predĺžil život malému Puntu

FIAT Punto nedávno oslávil dvanáste narodeniny, ale do dôchodku sa ešte nechystá. Sériová výroba v závode Melfi na juhu Talianska mala podľa pôvodných plánov skončiť v decembri tohto roka. Taliani však ohlásili, že produkcia pobeží ešte približne pol roka, do júla 2018.

Kedysi suverénne najobľúbenejší FIAT pomaly dožíva a dnes vie zaujať najmä cenou, prípadne ešte stále sympatickým dizajnom. Pri pohľade na oblé krivky znie až neuveriteľne, že toto auto predstavili v roku 2005.

Za ten čas stihlo absolvovať niekoľko omladzovacích kúr. V rámci nich sa dokonca menil aj jeho názov – z Grande Punta vzniklo Punto Evo a následne iba Punto.

Výrobca medzičasom podstatne zredukoval ponuku. FIAT Punto aktuálne dostanete v jedinej výbavovej verzii Plus. Obsahuje dva airbagy, palubný počítač, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, manuálnu klimatizáciu, elektrické ovládanie predných okien, posilňovač riadenia s režimom City, delené zadné operadlo, 15-palcové oceľové disky alebo rádio s CD a MP3 prehrávačom.

Výbavu môžete rozšíriť priplatením si za jednotlivé prvky (napríklad bočné airbagy 250 eur, multimediálny systém 300 eur,...), alebo siahnuť po jednom zo štyroch zvýhodnených výbavových balíkov.

Cez Punto vedie cesta k dospelému motoru v malom aute za slušné peniaze. Dvojvalec už z ponuky vypadol a trojvalec zatiaľ FIAT v Európe nepredáva. K dispozícii sú osvedčené osemventilové štvorvalce konštrukčného radu FIRE.

Jedna-dvojka dosahuje výkon 51 kW (69 k), jedna-štvorka 57 kW (77 k). V ponuke je ďalej turbodiesel 1,3 Multijet (70 kW/95 k). Všetky motory spolupracujú výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Vďaka Puntu sa dá dopracovať k alternatívnemu pohonu za solídne peniaze. Benzínový motor 1,4 8V výrobca ponúka aj vo verzii spaľujúcej kvapalný ropný plyn (LPG) alebo stlačený zemný plyn (CNG). 

LPG variant má nezmenený výkon 57 kW (77 k) a výrobcom udávanú priemernú spotrebu plynu 7 l/100 km. V prípade verzie CNG sa treba zmieriť s trochu nižším výkonom 51 kW (69 k), ktorý vyváži atraktívna spotreba plynu 4,2 kg/100 km. 

Nástupca s latinskoamerickými koreňmi?

Talianske médiá špekulujú, že nový malý FIAT by sa v Európe mal objaviť už na budúci rok. Turínska automobilka zatiaľ nič nepotvrdila.

Na prvý pohľad by bolo jednoduché, doviezť do Európy malý hatchback Argo (na fotografii), ktorý FIAT nedávno predstavil v Južnej Amerike. Lenže treba myslieť aj na početné úpravy auta tak, aby splnilo bezpečnostné nároky obyvateľov starého kontinentu.

Preto Taliani údajne využijú technický základ Arga a postavia na ňom hatchback určený pre Európu. Tentoraz už aj s novými motormi FireFly. Sú atmosférické a majú dnes málo vídané iba dva ventily na každý valec. Výrobca sľubuje solídny krútiaci moment už v stredných otáčkach. Trojvalec má objem jeden liter, štvorvalec 1,3 litra.