299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 20f Thumb 21f Thumb 22f

FIAT má nový malý sedan, ale nie pre Európu

Malý štvordverový FIAT Cronos mieri na juhoamerický trh, neskôr zabojuje aj v Indii.

FIAT sa k európskym zákazníkov v ostatných rokoch správa trochu macošsky. Dostali sme síce kompletnú rodinu Tipo a imidžovú 124ku Spider, ale modernizácia Pandy, nástupca Punta či nová generácia benzínových motorov FireFly sú stále v nedohľadne.

Pozornosť Talianov sa aktuálne sústredí na Južnú Ameriku. Továreň v argentínskom meste Córdoba prešla kompletnou rekonštrukciou v hodnote päťsto miliónov dolárov a od decembra tam začnú vyrábať nový malý sedan FIAT Cronos.

Novinka vychádza z nedávno predstaveného hatchbacku Argo, má však stupňovitú zadnú časť. Dlhý zadný previs je zárukou objemného kufra. Taliani zatiaľ konkrétne číslo neprezradili, iba uštipačne poznamenali, že batožinový priestor Cronosa bude väčší než kufor konkurenčného Volkswagenu Virtus (520 l).

Pod kapotou nájdeme nový atmosférický benzínový štvorvalec 1,3 FireFly (74 kW/101 k). Motor je zaujímavý použitím dvojventilovej techniky, vďaka ktorej má priaznivejšie tvarovanú momentovú krivku. Schopnosť spaľovať okrem tradičného benzínu aj palivo na báze etanolu je v Južnej Amerike samozrejmosťou.

Kto chce viac výkonu, ten siahne po atmosférickej jedna-osmičke E.torQ so štvorventilovou technikou a výkonom 99 kW (135 k). Opäť ide o motor typu "flex" (flexible fuel), spaľujúci aj etanol.

Pre oba agregáty je štandardom päťstupňová manuálna prevodovka. Za príplatok zákazníci dostanú päťstupňovú robotizovanú prevodovku (pre 1,3 FireFly) alebo klasický šesťstupňový meničový automat značky Aisin (pre 1,8 E.torQ).

Motory FireFly aj pre Európu

Nová generácia atmosférických benzínových motorov FIAT debutovala v Južnej Amerike, ale dostane sa aj do Európy. Litrový trojvalec a 1,3-litrový štvorvalec (na obrázku) sa vyznačujú štvorcovou charakteristikou. To znamená, že vŕtanie vlacov a zdvih piestov je rovnaké.

Disponujú vysokým stupňom kompresie - až 13,2 a len dvomi ventilmi na každý valec. Časovanie ventilov je variabilné, pričom rozvody poháňa reťaz a samotné časovanie zabezpečuje hydraulický aktuátor. Elektrohydraulický systém MultiAir je pre také malé motory zrejme pridrahý.

Obe malé novinky napriek tomu dokážu "čarovať" s ventilmi, napríklad neskôr zatvárať nasávacie a pracovať v takzvanom Atkinsonovom cykle.

Doteraz zverejnené výkonové parametre sa týkajú juhoamerického trhu a európske špecifikácie sa od nich pravdepodobne budú líšiť. Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že trojvalec 1,0 FireFly dosahuje výkon 53 kW (72 k) a najvyšší krútiaci moment 102 Nm pri 3250 1/min. Štvorvalec 1,3 FireFly produkuje 75 kW (102 k) a 134 Nm pri 3500 1/min. Pri spaľovaní v Latinskej Amerike populárneho etanolu sú parametre ešte lepšie.