Vw 10 polo 10 2021 1140x190

Fiat chystá nástupcu Punta! Využije "multienergetickú" platformu CMP

Talianska značka je ikonickým výrobcom a špecialistom na malé autá. V poslednej dobe mu však chýba zástupca v segmente B, teda v triede malých áut. Punto dostalo v roku 2018 stopku a odvtedy fanúšikovia a zákazníci Fiatu čakajú na priameho nástupcu. A toho konečne Taliani ohlásili!

Práve nerentabilita vývoja novej, modernej platformy v "slabnúcom" segmente malých áut bola dôvodom, prečo Punto skončilo dočasne bez nástupcu. Teraz je to však inak. Po veľkej fúzii koncernov FCA a PSA do gigantu Stellantis dostal Fiat prístup k technike a platforme, ktorú pôvodne vyvinul Peugeot. Fiatu sa núka použitie subkompaktnej platformy CMP, na ktorej stoja mnohé autá značiek Peugeot, Citroen a Opel. Hovorí sa, že už pri jednaní o fúzii FCA a PSA mali Taliani o využitie tejto podlahovej plošiny veľký záujem...

Prečítajte si tiež:

Toto sú najlacnejšie nové autá roka 2021 s cenou do 11 tisíc eur (PREHĽAD)

Nástupca Punta príde podľa strategických plánov Stellantisu až v roku 2023. Technicky základ CMP mu dovolí spĺňať aj prísne limity EÚ. Ide totiž o "multienergetickú" platformu, ktorá je vhodná pre zástavbu klasický spaľovacích motorov, prípadne mild-hybridov, ako aj čisto elektrického pohonu. Za príklad uvediem napr. Peugeot 208 alebo Opel Corsa, ktoré kúpite s benzínovým, naftovým alebo aj čisto elektrickým pohonom. Nové malé auto Fiatu má byť ich technicky spriazneným príbuzným.

Automaticky sa nám núka znovuzrodené meno Punto, no oficiálne pomenovanie nástupcu zatiaľ nepoznáme. Otázne je tiež prevedenie karosérie. Okrem klasického 5-dverového hatchbacku môže byť "nové Punto" potenciálne aj crossoverom s módnym oplastovaním a zvýšeným podvozkom. Aj takéto autá koncernu Stellantis už na základe CMP vznikli, napr. nový Opel Mokka.

Odporúčame:

Motory Fiat Firefly podrobne: Konštrukcia, typy, technika

Z hľadiska spaľovacích motorov je v koncernovej poličke turbobenzínový trojvalec 1.2 PureTech v dvoch výkonových verziách, ale aj turbodiesel 1.5 Blue HDi. Taliani by však pre zástavbu do CMP mohli prepracovať aj svoje vydarené turbobenzínové agregáty Firefly s objemom 1.0 (trojvalec) a 1.33 (štvorvalec). V roku 2023 to bez pomoci elektrifikácie už pravdepodobne nepôjde, a tak prídu ako mild-hybridy s integrovaným štartérom-generátorom a malou batériou. 

PS: Na úvodnej fotke článku je grafická vizualizácia crossoveru značky Fiat v B segmente (zdroj: quattroruote.it). Nejde o oficiálny záber.