Continental 09 2020 1140x190
Thumb img 5425 Thumb img 5449 Thumb img 5403 Thumb img 5477 Thumb img 5487 Thumb img 5491 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb img 5510 Thumb img 5528 Thumb img 5530 Thumb img 5535 Thumb img 5546 Thumb img 5555 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb img 5574 Thumb img 5586

FIAT 500X 1,0 FireFly: Svätojánska muška pije veľa benzínu

Crossover nemá s duchom pôvodnej Päťstovky veľa spoločného. Ak prehryznete vyžmýkanie slávneho mena zistíte, že ide o najlepší FIAT súčasnosti.

Pre FIAT 500X je označenie módna hračka urážkou. Auto má iné prednosti ako retro vzhľad, ktorý sa niekomu už mohol opozerať. Preto Taliani aspoň zľahka upravili prednú i zadnú časť a pridali novú svetelnú techniku. Xenónové výbojky dodávané do vyšších výbav, nahradila plne diódová technika. Nové LED predné svetlomety svietia doširoka, pekne osvetľujú pravú krajnicu a v stretávacom režime neoslepujú oprotiidúcich šoférov. Za automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel si treba priplatiť sto eur.

Vo vnútri vidno, že konštruktéri sa napriek oblým vonkajším líniám, snažili vytvoriť čo najviac priestoru. Preto sú v čalúnení strechy vybrania, aby mali aj vyšší jedinci dostatok miesta na hlavu. Vzadu si FIAT pomohol známym trikom - sedák ukotvil pomerne nízko, takže sa tam zmestí aj človek s výškou meter osemdesiat. Rezerva nad hlavou mu však nezostane. V Päťstovke s rázvorom náprav natiahnutým na 2570 mm netreba mať obavy z nedostatku miesta pre nohy.

Z pohľadu šoféra je dôležitý nový trojramenný volant a prehľadnejší prístrojový panel. Páčky smeroviek a stieračov sú naďalej trochu vzdialené od venca volantu. Najpohodlnejšie sa budú ovládať ľuďom s dlhšími prstami. Škoda, že systém štart/stop teraz musíte vypnúť po každom naštartovaní motora. FIATy boli donedávna známe tým, že si deaktiváciu tohto nepopulárneho doplnku pamätali. Stačilo ho vypnúť iba raz.

Rýchlomer a otáčkomer sú vďaka novej grafike prehľadnejšie. Palubný počítač je pestrý - môžete na ňom sledovať napríklad teplotu motorového oleja. FIAT presadzuje matný dotykový displej a robí dobre. Menej na ňom vidno odtlačky prstov a opticky lepšie ladí s palubnou doskou. K rýchlosti reakcií displeja nemám výhrady, ikony by však mohli byť väčšie.

 

Päťstovka má “rýchly“ podvozok

FIAT 500X neposudzujte podľa „hračkárskeho“ vzhľadu. Spracovaním kabíny, ale aj podvozkom je to dospelé auto. Podvozku aký má veľká Päťstovka, hovorím „rýchly“. Je naladený tuhšie - auto sa vďaka nemu veľmi dobre ovláda, je stabilné na nerovnostiach a svedčí mu aj svižná jazda. Naopak, komfort nie je jeho silnou stránkou. Tlmiče v kombinácii so 17-palcovými diskami a pneumatikami rozmeru 215/55 síce dokážu čo-to zhltnúť, ale na hrubších nerovnostiach vás auto vyslovene vytrasie.

Pohodliu na menej kvalitnom povrchu nepomáhajú ani tuhšie sedadlá – minimálne v testovanej verzii, čalúnené umelou kožou. Vyslovene tvrdé sú hlavové opierky. Ako šoférovi mi to nevadí, ale chvíľu som sa viezol aj ako spolujazdec. Keď som si chcel zdriemnuť, nevedel som, ako si na opierku uložiť hlavu, aby ma netlačila. Pochvalu si FIAT zaslúži za veľký rozsah nastavenia volantu i sedadla. Kým v malej Päťstovke je posed pre niektoré typy postáv vecou kompromisu, vo veľkej si ideálnu pozíciu nájde hádam každý. Mám rád, keď sa sklon operadla nastavuje otočnou ružicou. Pripadá mi to pohodlnejšie a hlavne presnejšie. Vo FIATe si operadlo polohujete pákou a následne vlastným chrbtom, ale funguje to dobre. Sklon operadla sa mení v malých krokoch, aretačných bodov je veľa, a tým pádom rastie šanca, že si nájdete ideálnu polohu bez kompromisu.

na testovaciu jazdu, sústreďte sa na výhľad šikmo von, lebo predné stĺpiky sú hrubé. Mne spočiatku vadila skôr čierna lišta v spolujazdcových dverách, ktorá rozdeľuje okno na dve časti. Uberala mi trochu z výhľadu do spätného zrkadla. Periférne som ju stále vnímal, a tak som si kvôli nej musel posunúť sedadlo „o jeden zub“ dozadu.

FIAT 500X má aj vo verzii s pohonom jednej nápravy viacprvkové zavesenie zadných kolies.

 
Motor ako stavebnica

Taliani postupne pošlú do dôchodku benzínové štvorvalce 1,4 T-Jet a MultiAir. Dôvodom sú - ako inak - emisie. Namiesto nich prichádza nová generácia benzínových turbomotorov, nazvaná FireFly (v preklade svätojánska muška). Dva nové agregáty vznikli ako stavebnica, ktorú charakterizuje jednotné vŕtanie a zdvih valcov (70 x 86,5 mm).

Predstavte si plechovku koly. Takmer rovnaký objem 0,333 litra má jeden valec v nových motoroch FireFly. Ďalej je to ľahká matematika. Nový štvorvalec charakterizuje objem 1332 cm3 a pod kapotou veľkej Päťstovky dosahuje výkon 110 kW (150 k). Ja som dostal na test prvý sériový trojvalec v histórii turínskej automobilky. Má objem necelý jeden liter (999 cm3) a produkuje výkon 88 kW (120 k).

Pri voľnobežných otáčkach sa pod kapotou poriadne chveje, ale v kabíne vibrácie necítiť. Nasávacie ventily ovláda tretia generácia elektrohydraulického systému MultiAir. Výfukové ventily ovláda klasický vačkový hriadeľ, poháňaný kľukovkou cez ozubenú rozvodovú reťaz. Malé ľahké turbodúchadlo trpí malou zotrvačnosťou a má vlastný chladiaci okruh, funkčný aj po vypnutí motora. Nechýba priame vstrekovanie benzínu a tým pádom ani filter pevných častíc. Kým motor spaľuje benzín, filter zachytáva sadze. V okamihu, keď šofér počas jazdy uvoľní plynový pedál, dôjde k samovoľnému vypaľovaniu časticového filtra. Motor nasaje vzduch, ktorý prejde až do rozpáleného výfuku, respektíve časticového filtra. Kyslík v kombinácii s vysokou teplotou následne zabezpečia spálenie sadzí. K priebežnej regenerácii filtra pevných častíc tým pádom dochádza veľmi často a šofér o nej nevie.

Odkladacie priestory sú skôr menšie, ale je ich veľa. „Dvojkolky“ majú namiesto voliča jazdných režimov iba okrúhlu záslepku. Za 180 eur vám FIAT
dodá plnohodnotné rezervné koleso, no rátajte s tým, že kufor bude výrazne plytší. Za 90 eur sa dodáva dojazdové koleso.

 

Spotrebou neoslnil

Nový trojvalec 1,0 FireFly mi svojím „motocyklovým“ zvukovým prejavom vo vyšších otáčkach pripomína dvojvalec TwinAir, ktorý FIAT montuje do malej Päťstovky. V inom aute by som sa na intenzívnejší hluk spod kapoty sťažoval, ale k charakteru retro fiatky mi jednoducho pasuje. Trojvalec nie je mŕtvy ani pod hranicou 2000 otáčok za minútu. Citeľný záťah nastupuje okolo 1700 otáčok. To znamená, že v meste pri rýchlosti 50 km/h môžem zaradiť štvrtý prevodový stupeň. Otáčky klesnú na úroveň 1800/min a keď pridám plyn, auto bez problémov zrýchli.

Sprevodovanie šesťstupňovej manuálnej prevodovky je celkovo skôr kratšie - najmä prvé štyri stupne. Vďaka tomu je veľká Päťstovka s malým motorom príjemne svižná. Krátke prevody sú z hľadiska dynamiky dôležité, pretože FIAT 500X nie je žiadne pierko. Testovaný kus s bohatou, nie však najvyššou výbavou, váži 1320 kilogramov. Čiže trojvalec má čo robiť a kratšie sprevodovanie mu prácu uľahčuje.

Len tak pre porovnanie: motor pri 130 km/h na šestku točí 3300 otáčok, čiže rovnako ako Suzuki Vitara s litrovým trojvalcom Boosterjet a päťstupňovou prevodovkou.

Podobne ako vo Vitare, aj vo FIATe 500X je trojvalec dobrý motor na jazdy „okolo domu“. Na každodenné dochádzanie do práce v rámci mesta alebo po okresných cestách. V momente, keď u vás začnú prevažovať dlhé trasy, navyše s naloženým autom, uvažujte o silnejšej jedna- trojke Firefly. Nanešťastie, dostupná je iba s dvojspojkovým automatom, takže cenový rozdiel v porovnaní s trojvalcom tým pádom stúpol až na 2100 eur (v rovnakej výbave).

Trojvalec po šoférskej stránke zanechal celkom dobrý dojem, ale reálnou spotrebou benzínu ma vyslovene sklamal. Pravda, jazdil som v mrazoch a na zimných pneumatikách, no hodnoty spotreby ma aj tak zaskočili. Zvlášť, keď FIAT udáva priemer 6 l/100 km. Nuž, môj priemer po vyše 1800 najazdených kilometroch predstavuje 7,7 l/100 km (Ø71 km/h). Apetít stúpa hlavne na diaľnici a v meste. Presun z Bratislavy do Zvolena vzorným tempom 130 km/h znamenal spotrebu 8,7 l/100 km. Medzi ôsmimi a deviatimi litrami benzínu sa najčastejšie pohybovala aj spotreba v meste. Pokojná jazda po okresných cestách tempom 90-100 km/h znamenala odber 6,3 l/100 km.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Na rovinu? Novodobý FIAT 500 je iba jeden - meria niečo cez tri metre a patrí do kategórie minuáut. Všetky jeho väčšie deriváty sú hlavne marketingovou snahou, vyťažiť z Päťstovky maximum a ponúknuť ju širším masám, ktoré žiadajú dospelejšie auto. FIAT 500X ním je. Páči sa mi zvuk, ktorý vydáva zabuchnutie dverí, spracovanie kabíny i naladenie podvozka. Pravda, oblá karoséria trochu uberá z vnútorného priestoru. Toto je najlepší FIAT súčasnosti, akurát voľba správneho motora je neľahká, pretože trojvalec spotrebou nepresvedčil a väčší štvorvalec sa dodáva iba s automatom, čo nemusí vyhovovať každému. Takže zvíťazí atmosférická jedna-šestka? Škoda, že s ňou nemám žiadne skúsenosti...

 

Technické parametre
motor  1,0 Firefly
zdvihový objem [cm3]  999
výkon [kW/k]  88/120
pri otáčkach [1/min]  5750
krútiaci moment [Nm]  190
pri otáčkach [1/min]  1750
maximálna rýchlosť [km/h]  188
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,9
nam. spotreba [l/100 km]  6,3-8,8
registračný poplatok [€]  110
batožinový priestor [l]  350-1000
cena modelu od [€]  16 090