299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 3m Thumb 1m Thumb 2m Thumb 4m Thumb 8m Thumb 5m 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb formula skoda Thumb felicia Thumb pick up Thumb rapid Thumb skoda mtx 160 rs 32

Favorit bez strechy sa vracia, v limitovanej narodeninovej edícii

Hoci niekdajší Metalex už dávno nevyrába autá snov, pri príležitosti päťdesiatych narodenín obnovil malosériovú výrobu Roadstera, postaveného na báze Škody Favorit.

Škoda v roku 1992 predávala Favorit 135 s bohatšou výbavou LS za 156 850 československých korún. Za vyše dvojnásobok tejto ceny (315 500 Kčs) ste mohli získať podstatne štýlovejší dvojmiestny Favorit roadster s plátenou sklápacou strechou.

Nevyrábala ho samotná mladoboleslavská automobilka, ale niekdajší Metalex, po revolúcii premenovaný na spoločnosť MTX s.r.o. Firma začínala v roku 1969 ako podnik patriaci pod Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou). Navonok sa venovala najmä metalizácii kovových konštrukcií, ktorá predstavovala hlavný zdroj príjmu. Takto zarobené peniaze umožňovali nadšencom vo vedení podniku vyrábať športové automobily a motocykle. Z dielní Metalexu vyšli stovky úspešných pretekárskych špeciálov, i výnimočné autá, určené pre bežnú premávku.

Jedno z nich aktuálne hlási návrat. MTX tohto roku oslavuje päťdesiate narodeniny a pri tej príležitosti obnovil malosériovú výrobu modelu MTX 7-06 Roadster. K dvom stovkám kusov, vyrobeným v rokoch 1990 až 1996, pribudne ďalších päť exemplárov, postavených v rámci špeciálnej narodeninovej edície.

Projekt 7-06 odštartoval krátko po spustení predaja sériovej Škody Favorit. Dizajnér Václav Král presadil, aby namiesto pôvodne plánovaného štvordverového kabrioletu, vznikol športovejšie ladený dvojdverový roadster. Nákresy mal hotové začiatkom roka 1990. O päť mesiacov neskôr si už československí novinári obzerali prvý prototyp. Oficiálna výstavná premiéra MTX Roadster sa uskutočnila v októbri 1990, na autosalóne v britskom Birminghame. 

Technika, predná časť karosérie a podvozok pochádzajú z klasického Favorita. Sériové je aj čelné okno, osadené vo vystuženom ráme. Konštruktéri museli spevniť celú podlahu, aby auto po odstránení plechovej strechy držalo pokope. Dobová literatúra uvádza, že MTX Roadster v porovnaní s Favoritom dosahuje uspokojivú 62-percentnú odolnosť voči krutu. Odolnosť pri namáhaní ohybom dosahuje takmer 140%, teda viac než sériový hatchback. Za konštrukciu a technický vývoj zodpovedal Ing. Ivan Solfronk. Výrazné spevnenie zvýšilo hmotnosť auta o 60 kilogramov, na konečných 920 kg.

Všimnite si krátke bočné dvere - roadsteru by pristali dlhšie. Ich spodná časť pochádza z Favoritu, rám okna je však čiastočne odstránený. Zadné blatníky a veko batožinového priestoru vznikli na mieru. Pozostávajú z laminátu, hoci na prvom prototype boli plechové. Laminátové sú aj oba nárazníky a veľké prahové nadstavce. Celková dĺžka i rázvor osí kolies zostali zhodné s Favoritom. Zato batožinový priestor vďaka odstráneniu zadných sedadiel a kompaktnej streche narástol na 420 litrov. Otváranie masívneho veka uľahčujú plynové vzpery.

Posádku v prípade prevrátenia ochráni spevnený rám čelného okna a dva oblúky z oceľových rúrok, umiestnené za sedadlami. V nepriaznivom počasí príde vhod plátená strecha s tromi malými oknami. Hardtop sa dodával za príplatok.

Technika vychádza z Favorita, ale zákazník si mohol priplatiť za zvýšenie výkonu škodováckeho štvorvalca 1,3 OHV (46 kW/62 k). Konštruktéri z Metalexu mali s ladením bohaté skúsenosti, veď do ich portfólia patril aj súťažný Favorit MTX Rallye. 

Novodobý MTX Roadster sa od pôvodných kusov z deväťdesiatych rokov minulého storočia líši iba v detailoch. Dostal špecifické sedadlá s integrovanými hlavovými opierkami a vyhrievaním, palubnú dosku doplnenú o navigačný systém s dotykovým displejom alebo 15-palcové kované disky (predtým boli vrcholom ponuky štrnástky).

Autá pochopiteľne nevznikajú z nových Favoritov ako kedysi, keďže tieto už nie sú k dispozícii. Technici si ako základ vyberajú ojazdené exempláre vo výbornom stave, pričom technika prechádza dôslednou renováciou.

Cenu nepoznáme, no majitelia pôvodných Roadsterov si za ne neváhajú pýtať čiastky atakujúce milión českých korún, v prepočte vyše 39 000 eur.

Felicia už mala dva páry dverí

V Metalexe napokon zhmotnili aj pôvodný nápad, vyrobiť unikátny štvordverový kabriolet. Vznikol v roku 1997, tentoraz už na báze Felicie. Dizajn navrhol profesor Pavel Škarka zo zlínskej katedry dizajnu VŠUP a prácu nemal jednoduchú. Veľkým obmedzením boli proporcie Felicie, ktoré neladili s priestorovo náročným mechanizmom otváracej plátenej strechy. Práve kvôli konštrukcii strechy vznikol medzi strechou a zadnými dverami nepekný presah.

Technickú časť vývoja opäť zastrešil Ing. Ivan Solfronk, pričom štvordverová koncepcia auta si vyžiadala ešte výraznejšie vystuženie karosérie než v prípade Favorita. Posádku chráni masívny rám čelného okna a ochranný oblúk, inštalovaný namiesto B-stĺpikov. Okná sú bezrámové a kufor sprístupňuje dohora výklopné laminátové veko. 

Kabriolet neskôr dostal inovovanú prednú časť a palubnú dosku z modernizovanej Felicie. Na pohon slúžili benzínové štvorvalce 1,3 a 1,6 litra. Škoda Felicia MTX Cabrio zotrvala v ponuke až do roku 2000, ale bez veľkého úspechu. Vyrobili iba približne 30 kusov.

Ďalšie netradičné škodovky z dielne MTX – Metalex

Monopost MTX 1-01 určený pre Formulu Škoda predstavili v roku 1971 a s cenou 55 000 Kčs išlo o najlacnejší jednomiestny pretekársky automobil u nás. Poháňal ho benzínový štvorvalec zo Škody 110 L, kŕmený karburátorom Jikov. Výkon 48 kW (65 k) pri hmotnosti vozidla 400 kilogramov stačil na dosiahnutie maximálnej rýchlosti 180 km/h. 

Výrobu štvordverového pick-upu na báze Škody Forman si v niekdajšom Metalexe objednala sama mladoboleslavská automobilka. Netradičný automobil bol určený pre Sýriu a hoci zmena v dovozných podmienkach obchod po šiestich mesiacoch ukončila, Metalex stihol predať bezmála 1400 kusov.

Kabriolet na základe Škody Rapid síce nevyvinul Metalex, ale zabezpečil jeho výrobu. Autorom projektu je nemecká firma Hainzinger. Napokon vzniklo iba osemnásť kusov, dvanásť z nich vyrobili v Česku, ostatné v Nemecku.

Senzáciou decembra roku 1983 bolo odhalenie súťažného špeciálu MTX 160 RS, ktorý postavil Metalex v spolupráci s Agroteam JZD Slušovice. Pod vystuženou a odľahčenou karosériou Škody Garde sa ukrývala predná náprava z modelu 130 RS, na mieru vyvinutá zadná náprava a najmä upravený motor Lada 1600. Jeho výkon dosahoval 118 kW (160 k), pričom v rámci ďalšieho vývoja sa rátalo so zväčšením objemu na 1,8 l. Homologáciu auta do vtedajšej skupiny B prekazili malé výrobné kapacity Metalexu. Predpisy totiž určovali, že v dvanástich po sebe nasledujúcich mesiacoch musí vzniknúť 200 kusov. Perličkou je, že MTX 160 RS vyvinuli bez pomoci značky Škoda, ktorá v tom čase pracovala na stavbe vlastného špeciálu 130 LR.