Suzuki 05 2020 1140x190
Thumb tatra1 Thumb tatra3 Thumb tatra2 Thumb tatra5 Thumb tatra6 Thumb tatra7 Continental 05 2020 1024x597 Thumb tatra8 Thumb tatra9 Thumb tatra10 Thumb tatra11 Thumb tatra12 Thumb tatra13 Continental 05 2020 1024x597 Thumb tatra14 Thumb tatra16 Thumb tatra15

Expedícia Tatra okolo sveta 2 pokračuje

Druhé vydanie legendárnej expedície napriek celosvetovej pandémii úspešne pokračuje. Cestovateľom pomáha aj Continental. Do nových pneumatík HCS 14.00 R20 upravenú Tatru T 815 4x4 prezuli v Istanbule.

Po februárovom štarte absolvovali účastníci výpravy už niekoľko tisíc kilometrov. Opustili európsky kontinent a presunuli sa do Ázie. V tureckom Istanbule prvý raz vymieňali pneumatiky. Značná časť sveta je momentálne kvôli pandémii nového koronavírusu paralyzovaná. Posádke upravenej Tatry T 815 4x4 to síce komplikuje život ale zatiaľ im nebráni v poznávaní nových miest.

„Naša expedícia ukazuje schopnosti vyrovnať sa s nečakanými udalosťami a ich prekonávaním. Ide o to užiť si poznanie iných krajín, kultúr a ľudí. Koronavírus je výraznou prekážkou, ktorá nám mení plány každý deň, ale sme partia skúsených cestovateľov, ktorí si s ňou poradia," - nestráca optimizmus hlavný organizátor projektu Marek Havlíček.

Za necelé 2 mesiace cesty už expedícia prežila množstvo jedinečných zážitkov. Po slávnostnom štarte v Prahe zamieril kopřivnický špeciál do Bratislavy, aby sa vzápätí cez Maďarsko vydal smerom na Balkán. V Chorvátsku si dobrodruhovia užili scenériu Plitvických jazier a potom sa cez Bosnu a Hercegovinu premiestnili do Čiernej Hory, kde ich čakalo spestrenie v podobe zasadenia spomienkového stromu.

Za ďalším dobrodružstvom sa výprava vydala do Albánska a Grécka, kde sa udiala prvá zásadnejšia zmena v itinerári: namiesto priameho pokračovanie do Turecka museli cestovatelia zvoliť trasu cez Bulharsko.

V tureckom Istanbule posádka prevzala nové pneumatiky Continental, ktoré si spoluzakladateľ projektu Marek Havlíček nemôže vynachváliť. "So vstupom do areálu, kde boli pneumatiky uskladnené, nám telefonicky pomohli pracovníci českého zastúpenia Continental. Pôvodne sme si mali plášte iba vyzdvihnúť, ale v ,Trajdě´' nemáme veľa miesta a tak sme si ich museli vymeniť priamo tam. Miestni nám pritom dokonca uvarili čaj. Nové pneumatiky majú dobré jazdné vlastnosti v teréne, na asfalte aj na mokrej vozovke.“

„Veľkým pomocníkom na cestách je aj systém ContiConnect, ktorý monitoruje tlak a teplotu plášťov. "Vďaka nemu vieme o parametroch každej pneumatiky. V podstate je to tretí najsledovanejšie údaj, hneď po tachometri a GPS“ -  priznáva líder výpravy.

Akonáhle sa kalendár prehupol do druhej polovice marca, naplno udrela koronavírusová kríza a možnosti prekračovania hraníc sa značne obmedzili. Posádka Tatry sa ale nevzdáva a po zmene plánov spoznáva najrôznejšie zákutia Turecka, zatiaľ čo časť tímu, ktorý zostal v Česku, zisťuje možnosti a koordinuje ďalší postup.

"Cestovanie je úžasné v tom, že každý deň je iný a čakajú nás vždy nové prekvapenia a zaujímavosti. Skvelé je, že sa zišla dobrá partia ľudí, vďaka ktorej je každý deň výnimočný,“ dodáva Havlíček, ktorý sa spoločne s ostatnými členmi posádky musí v každej krajine vysporiadať s dodržiavaním bezpečnostných opatrení. Priebeh putovania Tatry okolo sveta 2 možno sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, vďaka čomu je možné s výpravou cestovať aspoň virtuálne. 

"Posádke expedičnej Tatry držíme na diaľku palce, aj keď vieme, že to v momentálnej situácii nemajú ľahké. Sme radi, že zastávka v Istanbule, ktorú sme pomáhali koordinovať, prebehla bez problémov a veríme, že im naše obutie aj systém ContiConnect budú dobre slúžiť aj naďalej a aspoň trochu im uľahčia túto náročnú expedíciu," uviedla Magda Nagy, marketingová riaditeľka Barum Continental s.r.o