Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb evofresh 1 Thumb evofresh 4 Thumb evofresh 3 Thumb evofresh 2

EvoFresh – ventilačné moduly s antivírusovými filtrami

Prostredníctvom balíkov opatrení Mercedes-Benz minimalizuje riziko nákazy v mestských autobusoch Citaro a Conecto. Čerstvou novinkou na tomto poli je EvoFresh.

Ochranné dvere šoféra, bezkontaktné dávkovače dezinfekčných prostriedkov alebo antivírusové filtre pre klimatizáciu... Mercedes-Benz sa od začiatku pandémie v maximálnej miere angažuje, aby sa cestujúci aj vodiči autobusov mestskej hromadnej dopravy vyhli infekciám. Najnovším krokom v tomto úsilí je EvoFresh. Ide o ventilačné moduly s integrovanými ventilátormi a vzduchovými filtrami s antivírusovou ochrannou funkciou určené pre autobusy Citaro a Conecto bez klimatizovaného priestoru pre cestujúcich. Moduly sú namontované pod strešnými poklopmi autobusov, ktoré sú súčasťou ich sériovej výbavy a ovládajú sa elektricky. Kĺbové vozidlá sú vybavené štyrmi modulmi, ostatné verzie dvoma.

Nové moduly ponúkajú niekoľko funkcií pre efektívne vetranie a odvetrávanie. Ak vodič stlačením spínača otvorí strešné poklopy proti smeru jazdy so zapnutým automatickým ventilátorom, zvonka prúdi na vyvetranie čerstvý vzduch a z vozidla sa odsaje cirkulujúci vzduch. Tieto zložky vzduchu sa následne prefiltrujú a privedú do priestoru pre cestujúcich. Bez aktivácie sacieho ventilátora slúžia strešné poklopy na vetrania a podporujú rýchlu výmenu vzduchu.

Ak vodič otvorí strešné poklopy v smere jazdy, do priestoru pre cestujúcich bude zvonku nerušene prúdiť čerstvý vzduch. A keď je strešný poklop zatvorený – napríklad v chladnom počasí – pri zapnutých ventilátoroch moduly mimoriadne efektívne filtrujú cirkulujúci vzduch v priestore pre cestujúcich.

Systém samostatne reguluje otáčky ventilátora, maximálny výkon na jeden modul je 1350 m3 za hodinu. Výsledkom je kompletná výmena vzduchu vo vozidle do dvoch minút. Moduly EvoFresh sú dostupné takmer pre všetky modely Citaro so spaľovacími motormi a modely Conecto, možná je tiež dodatočná montáž. Autobusy Mercedes-Benz Citaro a Conecto tak ponúkajú vysokú úroveň ochrany pred infekciou aj v čase pandémie.