Kia family 05 2021 1140x190
Thumb myto dialnicne znamky Thumb europske dialnicne myto

Európske mýto má nahradiť diaľničné známky. Odvíjať sa bude aj od emisií

Podľa informačného portálu Euractiv sa Rada EÚ a Európsky parlament dohodli na revízii pravidiel pre diaľničné poplatky. Podľa smernice "Eurovignette" by mali diaľničné známky jednotlivých štátov postupne zaniknúť, nahradiť ich má "európske" mýto podľa určených spoločných pravidiel.

Európske diaľničné mýto sa má týkať v budúcnosti aj osobných automobilov. Podľa návrhu má nahradiť klasické aj elektronické diaľničné známky jednotlivých štátov. Mýto sa bude odvíjať od počtu najazdených kilometrov na spoplatnených úsekoch, no to nie je všetko. Poplatky majú byť odstupňované aj podľa množstva vyprodukovaných emisií konkrétneho vozidla. Presnejšie špecifikácie pre osobné autá nemáme, no predpokladáme drahšie mýto pre staršie autá so "staršími" normami Euro. Viac peňazí za používanie spoplatnených úsekoch by si teoreticky mohli priplatiť aj majitelia naftových motorov alebo SUV, ktoré sú terčom EÚ a rôznych ekologických organizácii najmä kvôli vysokej hmotnosti a tým pádom aj vyšším emisiám. Kedy sa to udeje? To zatiaľ nešpecifikovali. Podľa vyjadrenia sa však revízia pravidiel pre diaľničné poplatky má neskôr týkať aj malých autobusov, ľahkých úžitkových vozidiel a osobných áut. 


Na hlavných európskych diaľničných ťahoch sa to pre najťažšie, nákladné vozidlá udeje do konca roku 2029. EÚ si však takýmto spôsobom pripravuje pôdu aj pre nasadenie v osobných automobiloch. Dlhodobým cieľom je spoplatnenie diaľnic EÚ jednotným európskym mýtom. Ako informuje Euractiv, poplatky sa tiež majú odvíjať od environmentálnej záťaže. Krajiny tiež budú môcť zaviesť príplatok do výšky 50 percent poplatku na cestách, kde existuje vysoké riziko zápchy. Súhlasiť však budú musieť všetky krajiny, ktoré takéto rozhodnutie ovplyvní. 

Zdroj foto: unsplash, pixabay

Zdroj: Euractiv