Kia 1140x190

Európske automobilky majú problémy. Ohrozuje ich navyše aj konkurencia z Číny

Automobilový priemysel sa musí všeobecne popasovať s množstvom problémov. Po pandémii je ešte stále nedostatok čipov, ale aj ďalších komponentov. Vojna na Ukrajine priniesla napríklad nedostatok káblových zväzkov. Uviedli to analytici VÚB Zdenko Štefanides a Michal Lehuta. 

„Slovenské automobilky sa síce budú pripravovať na produkciu nových modelov, čo ich výrobu v tomto roku obmedzí, v horizonte niekoľkých štvrťrokov by to však už mohlo priniesť dlho očakávané oživenie,“ uviedli analytici. Oxford Economics v tomto roku Slovensku predpovedá ďalší pokles výroby automobilov, a to medziročne až o takmer 15 percent. V roku 2024 by ale malo prísť zotavenie s medziročným štvrtinovým rastom produkcie. Slabý rok 2023 pre automobilky predpovedá aj The Economist. Aj keď by celosvetové predaje áut mohli vzrásť, stále však budú výrazne zaostávať za doteraz rekordným rokom 2019, a to najmä v segmente firemných vozidiel.

Európske automobilky ohrozuje aj konkurencia z Číny. Čínske autá sú už podľa analytikov oveľa kvalitnejšie ako v minulosti a zároveň stále citeľne lacnejšie ako západná produkcia.

Hovorkyňa najväčšej automobilky na Slovensku Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová priblížila, že počas predchádzajúceho roka automobilka začala s predsériovou výrobou nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb. „Výroba nových modelov bude integrovaná do existujúcej infraštruktúry. Počas uplynulého obdobia sa v tomto segmente uskutočnili rozsiahle práce naprieč celým výrobným procesom,“ spresnila. Spoločnosť podľa hovorkyne v tomto roku očakáva aj postupné zmierňovanie nedostatku polovodičov.

Vyšší ako priemerný rast predaja by mali podľa analytikov zaznamenať elektrické vozidlá, kde ale opäť dominuje Čína, ktorá ich výrobu aj dotuje, kým Nemecko naopak ich podporu zmenšilo. „Ich výroba je o niečo jednoduchšia na časť motora, a tak aj na pracovné sily. Väčší podiel pridanej hodnoty v nich tak bude tvoriť (okrem batérií) elektronika a softvér,“ upozornili analytici VÚB. 

Slovensko sa trendu výroby elektromobilov najviac priblížilo plánovanou výstavbou závodu automobilky Volvo pri Košiciach. Tá by mala ročne vyrábať asi 250-tisíc elektrických automobilov. Štát by podľa generálneho sekretára Zväzu automobilového priemyslu SR Viktora Marušáka mal predaj bezemisných vozidiel podporiť, a to jednak priamou podporou pre ľudí, ale aj budovaním nabíjacej infraštruktúry. 

Zdroj TI: TASR