299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px

Európska komisia nám do áut namontuje povinné "merače spotreby"

Ani prísnejšia metodika merania spotreby a emisií nepriniela čísla zhodné s reálnou premávkou. Európska komisia chce preto zaviesť nové opatrenie - každé auto bude poskytovať informácie o svojom apetíte tretej strane.

K certifikovaným meračom spotreby vody v domácnosti, plynu či elektrickej energie by onedlho mal pribudnúť merač spotreby paliva v aute. Ako informuje nemecký denník Der Spiegel, návrh presadzuje Európska komisia a týka sa osobných i ľahkých úžitkových vozidiel. Viaceré členské štáty EÚ vraj návrhu vyslovili podporu.

Brusel tým získa prehľad o reálnej spotrebe každého jedného automobilu. Autori myšlienky argumentujú tým, že medzi výrobcom udávanou spotrebou a skutočnou prevádzkou je obrovská diera. Nové autá spotrebujú v priemere o 42 percent viac benzínu ako tvrdia automobilky, uviedla Organizácia pre ochranu životného prostredia (ICCT) vo svojej štúdii. V roku 2013 bol tento rozdiel o 17 percent menší.

Údajne ani nová metodika merania spotreby a emisií (WLTP), ktorá platí od septembra a Európska komisia si od nej sľubovala výrazné priblíženie sa k reálnym číslam, neprináša požadované výsledky. Organizácia pre ochranu životného prostredia upozornila, že metodika WLTP nezmazala rozdiel medzi výrobcom udávanou spotrebou a realitou. Akurát ho o polovicu zmenšila. 

Preto sú merače fyzicky namontované vo všetkých autách jediným riešením, tvrdí Európska komisia. Ako presne bude nová technika vyzerať, zatiaľ nik nespresnil. Náklady na ňu však majú byť mizivé - približne jedno euro na automobil. Brusel sa nechal inšpirovať americkým štátom Kalifornia, kde merače chcú zaviesť už v roku 2019.

V Európe sa stanú realitou o rok neskôr. Aktuálny plán ráta so zavedením meračov od prvého januára 2020. Najprv ich dostanú všetky nové typy áut, homologované po tomto termíne. O rok neskôr bude merač spotreby súčasťou každého nového automobilu, predaného v niektorom z členských štátov EÚ.

Technológia dá úradom možnosť sledovať aj reálnu produkciu emisií CO2, ktorá so spotrebou benzínu, nafty či plynu priamo súvisí.