Európania čínske autá nechcú, zatiaľ
O autá z Číny je na našom kontinente veľmi malý záujem. Potvrdzujú to výsledky prieskumu nemeckej agentúry Civey.
Z technickej stránky už modely početných čínskych značiek prenikajúcich na európsky trh za tunajšími konkurentmi nezaostávajú. V imidži sú však medzi nimi priepastné rozdiely. Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu verejnej mienky nemeckého Inštitútu Civey.
Jeho výsledky naznačujú, že 78,7% dnešných kupcov si ani nevie predstaviť, že by si mali kúpiť auto z čínskej produkcie. Štyria z piatich opýtaných (63%) to dokonca kategoricky vylučujú. Iba 12% respondentov berie do úvahy čínske modely áut v ponuke. Ďalších 9% opýtaných nie je rozhodnutých.
K porovnateľnému výsledku dospela aj nereprezentatívna anketa redakcie motoristického magazínu Automobilwoche zverejnená na kariérnej sieti LinkedIn. Z 900 opýtaných sa 72% respondentov vyjadrilo, že v prípade kúpy nového auta by u nich žiadna čínska značka neprišla ani do úvahy. Záujem o ne prejavilo iba 18% opýtaných. Svetlou výnimkou je čínsko-britská značka MG. Tá na našom kontinente za prvých 10 mesiacov tohto roka predala už vyše 10.000 vozidiel.
Na náš kontinent prichádzajúce čínske autá BYD, Nio, Aiways, Great Wall (Ora/Wey) a ďalšie, ktoré stoja pred výzvou vybudovať si tu nielen odbytové štruktúry ale zároveň aj intenzívne zvyšovať dôveru potenciálnych zákazníkov. Vzhľadom na rozšírené pochybnosti voči tovarom z tejto krajiny je to ťažká úloha. BYD a Ora môžu mať výhodu v podobe obchodno-predajnej siete. Mnohí ich díleri sú vo svojich regiónoch desaťročia etablovaní a požívajú tomu zodpovedajúcu dôveru zákazníkov. Ich dôvera voči čínskym značkám môže ovplyvniť aj ich zákazníkov.
O tom, že takýto postup môže sláviť úspech svedčia kórejské značky Hyundai a Kia. Tie boli spočiatku tiež vystavené ostrej kritike. V súčasnosti majú 4 a 2,9% trhové podiely. Vyžadovali si však trpezlivosť. Veď kórejská jednotka Hyundai prišiel na náš kontinent v roku 1991.
Svetlou výnimkou je značka MG, ktorá v prvých 11 mesiacoch t.r. zvýšila odbyt na našom kontinente o 106% a prelomila hranicu 100.000 predaných áut. Z nich polovica pripadá na kontinentálnu Európu, kde sa značka medziročne zlepšila až o 160% a druhá polovica na Veľkú Britániu so 64% medziročným nárastom. Je to pochopiteľné, lebo MG je pôvodne britská značka, ktorú vzkriesil k životu čínsky koncern SAIC Motor. MG kúpila štátna čínska automobilka Nanjing Auto v roku 2005 od zbankrotovanej britskej spoločnosti MG Rover. O 2 roky neskôr ju však pohltil koncern SAIC. MG má výrobné závody v Číne, Thajsku a Indii. V posledných rokoch sa snaží etablovať aj v Európe. V 38 krajinách nášho kontinentu už otvoril vyše 790 predajní a v pláne má ďalšiu expanziu. Jeho najnovším modelom je MG4 Electric, ktorý je v ponuke od septembra. Pre rýdzo elektrický hatchback, ktorý možno považovať za rivala Volkswagen ID.3 sa v posledných 3 mesiacoch rozhodlo vyše 20.000 zákazníkov. Na náš trh príde v prvom polroku 2023. U nás sú zatiaľ v predaji dva modely - MG ZS a MG EHS. Importér pre ČR a SR má na ne vyše 900 objednávok, čo svedčí o veľkom záujme.