299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

EÚ chce ešte prísnejšie limity emisií CO2! Automobilky to neustoja

Podľa najnovších informácii chce Európska komisia navrhnúť do roku 2030 pre automobilky ešte prísnejšie limity emisií CO2, ako sa čakalo. Európsky automobilový trh ako taký to môže položiť na kolená.

Rok 2030 tu je čo nevidieť. A zdá sa, že na poli emisií bude pre automobilky "prelomový". A to doslova. Nielen, že značky majú už teraz problém, ktorý si v konečnom dôsledku zaplatíme my, kupujúci nových áut v podobe oveľa drahších produktov, v hre je oproti terajšiemu plánu ďalšie sprísnenie! 

Máte problém? Tak sprísnime!

Agentúra Reuters má k dispozícii dokument Európskej komisie, ktorý navrhne, aby do roku 2030 poklesli priemerné flotilové emisie CO2 novopredaných áut o 50 % oproti roku 2021. Súčasný plán počítal s poklesom 37,5 %. V hre je tak ďalšie sprísnenie, ďalšie obrovské pokuty a ďalšie zdražovanie áut. 

Podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, Nemecká asociácia automobilového priemyslu VDA chystaný krok EÚ kritizuje. VDA sa k návrhu ostro vyhradila a bude oponovať každému návrhu, ktorý sprísni už teraz veľmi "našponované" emisné limity CO2. Automobilky ich zvládnu len veľmi ťažko a pod hrozbou obrovských pokút. 

V súčasnosti je cieľom 40 % pokles emisií skleníkového plynu CO2 členských štátov EÚ oproti roku 1990. Vyššie spomenutý návrh obmedzenia flotilových emisií novopredaných áut má pomôcť priblížiť sa k "motivujúcemu" cieľu poklesu CO2 štátov nie o 40 %, ale celkovo o 55 %. Hovorkyňa Európskej komisie sa k "uniknutým" informáciám odmietla vyjadriť, no Reuters tvrdí, že Európska komisia má prísť s návrhom sprísnenia emisných CO2 cieľov už tento týždeň a o návrhu má rokovať Európsky parlament budúci mesiac, teda v októbri. 

Už je toho priveľa, a bude ešte horšie

Automobilky už teraz bojujú s mimoriadne prísnymi emisnými limitmi, ktoré sú pre rok 2020 nastavené na 95 g CO2/km. Flotilové emisie umelo ovplyvňujú trh. Značky majú niekoľko možností, ako sa s týmto výmyslom "odborníkov" v Bruseli vysporiadať. Jednou je umelé ovplyvňovanie trhu prostredníctvom kvót na jednotlivé modely a motorizácie (najmä tie ekologicky "neprijateľné"). Ďalšou je vývoj a nasadenie drahej a pomerne zložitej technológie, ktorá aspoň o chlp zníži papierové emisie (napr. mild-hybridy) no a finálnou fázou je zaplatenie "pokút" za nesplnenie flotilových cieľov.

V súčasnosti však prebiehajú všetky tri scenáre. Značky zavádzajú predajné kvóty, autá nám dražejú a pod kabát dostávajú drahú technológiu a elektrifikáciu spaľovacích pohonov, ktorú by sme ako zákazníci nechceli a reálne nepotrebovali. Ak sa budete nabudúce čudovať, prečo autá každým rokom dražejú, neobviňujte primárne "nenažraté" automobilky. Tie sa snažia prežiť najlepšie, ako sa dá. Polená pod nohy im hádže niekto iný...  

Zdroj: reuters, autocar, carscoops