Thumb elton john bentley Thumb 2b Thumb 3b Thumb 1b Thumb 4b Thumb 5b Thumb 6b Thumb 7b Thumb 8b Thumb 9b

Elton John vydražil nový Bentley za 700.000 €

Britská popová hviezda Sir Elton John poriadal pre spoločenskú smotánku v slávnom letovisku Antibes na Azúrovom pobreží vo Francúzsku benefičný gala večer, ktorý vyvrcholil aukciou prvého vozidla z uvádzacej série Bentley Flying Spur. Superluxusnú limuzínu získal neznámy dražiteľ, ktorý zaň ponúkol 700.000 €, čo je asi trojnásobok cenníkovej ceny. Výťažok z aukcie pripíšu na účet nadácie Eltona Johna pre boj proti AIDS.

Oficiálne ceny vozidla výrobca zatiaľ nezverejnil a zrejme aj preto si ho v 28 krajinách EÚ,  Izraeli, Nórsku, Švajčiarsku, Turecku ani Ukrajine zatiaľ nemožno objednať. Z tohto doslovného oznamu britskej automobilky vyplýva, že si ho zatiaľ zrejme potajomky môžu  rezervovať iba boháči v USA, Číne a na Strednom východe.

Tretia generácia superluxusnej limuzíny príde na trh v exkluzívnej uvádzacej edícii, ktorú bude výrobca popri štandardnej verzii ponúkať iba prvých 12 mesiacov.

Bentley Flying Spur First Edition zušľachťujú okrasné prvky exteriéru aj interiéru. Jej insígnie nájdete aj na opierkach hláv a exkluzívnych prahových lištách. Každé auto limitovanej edície bude extrémne luxusne zariadený unikát. Budúci majiteľ si napr. vzhľad palubnej dosky, kombináciu kože a ušľachtilého dreva a ďalšie prvky zvolí individuálne na osobnom pohovore s dizajnérom, ktorý mu bude k dispozícii pri objednávke auta do ručnej produkcie. Tým bude zaručené, že každé vozidlo limitovanej edície bude skutočný unikát. 

Tretia generácia Bentley Flying Spur je z technickej stránky sesterská limuzína Audi A8 a Porsche Panamera. Dvomi turbodúchadlami na výfukové plyny prepĺňaný 6.0 l W12 agregát (467 kW/635 k, 900 Nm) udelí 2.435 kg vážiacemu a 5,3 m dlhému kolosu akceleráciu z 0 na 100 km/h za 3,8 s a najvyššiu rýchlosť 333 km/h. V porovnaní s konkurenčným Rolls-Royce Ghost je Flying Spur agilnejší a obratnejší. Na svedomí to má nízko ležiace ťažisko, nový systém pohonu 4x4 s aktívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu (predchodca ho mal rozdelený pevne v pomere 60:40 v prospech zadnej nápravy), aktívne natáčanie zadných kolies a zdokonalené pneumatické pruženie. Tak ako kupé Continental GT aj nová limuzína má 8-stupňovú 2-spojkovú automatickú prevodovku ZF. Okrem nej sa na znižovaní palivovej spotreby podieľa aj W12 motor, ktorý pri nižšej záťaži 4 valce odopína.