299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 20181120 114433 Thumb dk105903 Thumb dk106120 Thumb dk106474 Thumb dk106641 Thumb dk106685 1024x597 conti wc8s sk Thumb dk106795

Elektroautá dostanú zelené „ešpézetky“, v Budči ich nabijete ultrarýchlo

Moderná nabíjačka produkuje výkon až 350 kW a stojí uprostred hlavného ťahu z Bratislavy do Košíc. Ministerstvo hospodárstva pripravuje druhú vlnu podpory elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku. 

Prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu pre elektromobily v rámci strednej Európy postavili na Slovensku. V ideálnom prípade umožní získať dojazd 400 kilometrov už za pätnásť minút nabíjania. Nájdete ju v areáli čerpacej stanice Slovnaft Budča, na rýchlostnej ceste R1 v smere do Zvolena a Banskej Bystrice.

Práve Budča predstavuje strategický bod pre mnohých šoférov, cestujúcich medzi západom a východom Slovenska. Nachádza sa uprostred južnej trasy z Bratislavy do Košíc.

Južná trasa bola pre elektromobilistov dlho tabu, azda okrem majiteľov Tesly. Po ceste totiž nebolo kde nabíjať. Teraz si šoféri môžu dokonca vybrať. 

Priamo vo Zvolene, na Obchodnej ulici, nedávno sprevádzkovali verejnú 50 kW rýchlonabíjačku. Najnovšia ultrarýchla nabíjacia stanica pri Budči dosahuje výkon až 350 kW. Vďaka nej netreba odbočiť do mesta, elektromobil si nabijete priamo na hlavnom ťahu.

Avizovaný dojazd 400 kilometrov za pätnásť minút však získa iba elektromobil, schopný využiť plný výkon ultrarýchlej nabíjačky, teda celých 350 kW. Napríklad nové Audi e-tron dokáže využiť iba 150 kW, Hyundai Kona Electric, Kia Niro EV, Jaguar I-Pace 100 kW, Nissan Leaf 50 kW. Samozrejme, aj tieto autá je možné v Budči nabíjať, akurát čas potrebný pre dobitie bude dlhší.

Ultrarýchle nabíjanie je hudbou budúcnosti, ale veľmi blízkej. Prvý sériový elektromobil, schopný využiť nabíjací výkon 350 kW onedlho predstaví Porsche a vzápätí budú nasledovať ďalšie. Je pozitívne, že nabíjacia stanica stojaca na Slovensku technologicky predbehla elektromobily, aktuálne dostupné na našom trhu. Doteraz to bývalo opačne. 

Pri Budči sa súčasne môžu nabíjať dve autá. K dispozícii sú dva konektory: 1x CHAdeMO, 1x CCS. Pri súčasnom nabíjaní dvoch vozidiel, nabíjací výkon klesne na 175 kW. Technologickou zaujímavosťou stojana sú kvapalinou chladené nabíjacie káble.

Prevádzkovateľom ultrarýchlej nabíjacej stanice je Západoslovenská energetika (ZSE). Jej zástupcovia nám potvrdili, že ultrarýchle nabíjanie nebude drahšie ako konvenčné rýchle nabíjanie (50 kW). Stanicu pri Budči otvoria pre verejnosť v decembri.

Prvú ultrarýchlu nabíjačku na území strednej Európy postavili v rámci projektu NEXT-E, za ktorým stoja štyri koncerny z oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu a dve automobilky. Zapojili sa doň spoločnosti skupiny E.ON (Západoslovenská energetika na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL (zastúpené pobočkami vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách, vrátane Slovnaftu), Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL (v Slovinsku a Chorvátsku) a automobilky Nissan a BMW.

Projekt NEXT-E získal doteraz najväčší grant na rozvoj elektromobility od Európskej komisie – 18,84 milióna eur. Plán zahŕňa vybudovanie 222 multi-štandardných rýchlonabíjacích staníc (50 kW) a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc (150–350 kW) na území strednej a východnej Európy. 

Cieľom projektu je vytvorenie siete nabíjacích staníc tak, aby boli európske krajiny navzájom dostatočne prepojené. Do prevádzky ich uvedú najneskôr koncom roka 2020.

Na Slovensku v rámci NEXT-E vznikne 25 nabíjacích staníc (18 rýchlonabíjacích staníc a sedem ultrarýchlych nabíjacích staníc). Zástupcovia ZSE potvrdili, že ďalšiu ultra rýchlonabíjačku plánujú postaviť v Budči. Tentoraz ale v opačnom smere, na Nitru a Bratislavu.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz v Budči avizoval, že štát chystá druhú vlnu podpory elektromobilov a plug-in hybridov. Akčný plán rozvoja elektromobility obsahuje 16 bodov a ministerstvo hospodárstva ho onedlho posunie do medzirezortného pripomienkového konania.

Plán ešte nedostal zelenú, a tak Vojtech Ferencz nešpecifikoval všetky jeho body. Uviedol, že elektromobily a plug-in hybridy by počas budúceho roka mohli začať dostávať špeciálne zelené registračné značky. Vďaka nim budú mať povolený vjazd do zelených nízkoemisných zón, o ktorých uvažuje Žilina a Košice. Budú môcť jazdiť v bus pruhoch a parkovať na niektorých vyhradených miestach. Ministerstvo chce okrem iného presadiť aj daňové úľavy pre podnikateľov, ktorí siahnu po elektromobile alebo plug-in hybride.