Continental 09 2020 1140x190
Thumb vw dresden vyroba Thumb vw dresden vyroba  1 Thumb vw id.3 v roba1 Thumb vw id 3 produktion langsamer koennen wir gar nicht arbeiten 7338 Thumb vw id.3 mont  Thumb volkswagen id3 meb produktion production zwickau 2019 01 min

Elektrický VW ID.3 aj zo sklenenej továrne

Spustením sériovej produkcie prvého rýdzeho elektromobilu Volkswagen v prestížnej sklenenej manufaktúre v Drážďanoch sa tento závod stáva druhým rodiskom elektrických vozidiel značky v Nemecku.

Prvým je nedávno rekonštruovaný závod v Cvikove (Zwickau). Sklenená manufaktúra v Drážďanoch je celosvetovo už štvrtým výrobným závodom, kde montujú rýdze elektromobily VW na modulárnej koncernovej podlahovej plošine MEB špeciálne vyvinutej pre tento typ vozidiel. Donedávna tam montovali elektrifikované verzie e-Golf ale ich produkciu koncom minulého roka ukončili. V tom istom období začali VW ID.3 montovať aj v čínskych závodoch Anting a Foshan. Celková výrobná kapacita rýdzo elektrických vozidiel VW tak vzrástla na vyše 900.000 áut ročne. V blízkej budúcnosti začnú takéto vozidlá vyrábať aj nemecké závody v Emdene a Hannoveri a americký závod Chattanooga. 

Volkswagen mení celú svoju stratégiu na elektrický pohon. Do rozvoja elektromobility investuje do roku 2024 takmer 33 mld €. Tento trend zahŕňa nielen nové produkty ale aj transformáciu globálnej produkčnej siete koncernu. Prvé elektromobily ID.3 začal v Cvikove montovať už v novembri 2019. V súčasnosti tam už vyrába aj prvé kompaktné rýdzo elektrické SUV ID.4, ktoré príde do predaja už budúci mesiac. Výhľadovo chce VW hrať vedúcu úlohu v globálnej elektromobilite.

V saskej metropole vyrábajú  ID.3 zatiaľ v jednozmennej prevádzke 35 elektromobilov denne. Sklenená fabrika ako výkladná skriňa elektromobility je pre návštevníkov otvorená denne od pondelka do soboty v čase od 9,30 do 18,30 hod. V nedeľu od 9,30 do 17,00 hod. Jedinečnú továreň si mnohí zákazníci volia za miesto odberu nového vozidla. Vlani tam čerstvým majiteľom odovzdali 3.296 áut. Tento rok ich má byť vyše 5.000 a na budúci rok až 9.700 vozidiel.

Náš videotest VW ID.3: