299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 1w Thumb 3w Thumb 4w Thumb 2w Thumb 5w Thumb 6w 1024x597 conti wc8s sk Thumb 7w Thumb 8w Thumb 9w Thumb 10w Thumb 11w Thumb 12w 1024x597 conti wc8s sk Thumb 13w Thumb 14w Thumb 15w

Elektrický Volkswagen ID.3 ide do predaja. Nemci na ňom vraj nezarobia

Jedným z lákadiel kompaktného hatchbacku s elektrickým pohonom má byť základná cena na úrovni 30 000 eur.

V stredu ôsmeho mája odštartuje predpredaj prvého elektromobilu značky Volkswagen, postaveného na podvozkovej platforme MEB, vyvinutej špeciálne pre autá s čisto elektrickým pohonom. 

Potenciálni zákazníci sa budú môcť registrovať do poradovníka, reálne však auto uvidia až na septembrovom autosalóne vo Frankfurte. 

Nemci medzičasom zverejňujú rôzne upútavky a zábery ľahko maskovaných prototypov. Vďaka nim si môžeme urobiť jasný obraz o tom, ako nový kompaktný hatchback vlastne vyzerá. Vidno, že základný tvar karosérie, vrátane veľkého zadného spojlera, bol podriadený aerodynamike. Zaujímavé sú proporcie auta s krátkou prednou kapotou, mininalistickými prevismi a dlhým rázvorom náprav. 

Vonkajšie rozmery Volkswagenu ID.3 sa podobajú Golfu, ale elektromobil ponúkne podstatne viac vnútorného priestoru. Konštruktéri upriamujú našu pozornosť aj na zdvojené predné stĺpiky. Údajne sú extrémne tenké, takže šofér bude mať výborný výhľad šikmo von. Svetelná technika podľa očakávania pozostáva kompletne z diód. Naopak, bočné dvere zostali konvenčné, vrátane klasických mechanických kľučiek. Pôvodný koncept VW ID.3 z roku 2016 sa pýšil kľučkami zapustenými do karosérie a posuvnými zadnými dverami bez B-stĺpikov. Nič z toho sa pre šetrenie nákladov do výroby napokon nedostalo. 

Jedným z lákadiel elektrického Volkswagenu totiž má byť atraktívna cena. Špekuluje sa o čiastke okolo 30 000 eur za základnú verziu. Novinka má byť dokonca lacnejšia než „o kategóriu“ menší Peugeot e-208. Nemecká tlač píše, že Volkswagen na každom predanom kuse stratí asi 3000 eur. Cieľom je rozprúdiť záujem zákazníkov o elektromobily a zároveň znížiť flotilové emisie značky. 

V automobilovom priemysle nejde o ojedinelý prístup. Podobne FIAT bol svojho času stratový na každej predanej elektrickej Päťstovke a Toyota musela dotovať predaj prvých dvoch generácií hybridného Priusu.

Lenže záujemcov o Volkswagen ID.3 zaujíma skôr reálny dojazd. Vybrať si môžu z troch verzií, líšiacich sa kapacitou lítiovo-iónových článkov. Základná (45 kWh) prejde na jedno nabitie podľa metodiky WLTP 330 kilometrov. Stredná (55 kWh) má akčný rádius na úrovni 450 km a najvyššia (77 kWh) prejde až 550 km.

Batérie sú uložené pod podlahou kabíny. Významne tým pádom znižujú ťažisko auta, čo je jedna z výhod platformy MEB. Volkswagen uvádza, že ich nominálna kapacita by po dobu ôsmich rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov nemala klesnúť pod hranicu 70 percent. Podmienkou je, aby majiteľ vozidla v maximálnej možnej miere využíval „pomalé“ domáce nabíjanie. Rýchlonabíjanie a nabíjanie až na sto percent majú negatívny vplyv na životnosť batérií. 

Nabíjací výkon sa pri využití striedavého prúdu pohybuje od 7,2 do 11 kW. Volkswagen ID.3 dokáže využiť rýchlonabíjací stojan s jednosmerným prúdom a výkonom až 125 kW. Vďaka nemu si batériu môžete nabiť z nuly na 80 percent za 30 až 45 minút.

Elektromotor by ste pod prednou kapotou hľadali márne. Nachádza sa vzadu, pod podlahou kufra, a roztáča zadné kolesá. Napriek avizovanému výkonu 125 kW (170 k) a najvyššiemu krútiacemu momentu 300 Nm nečakajte, že Volkswagen ID.3 bude drifterský nástroj. Poháňacie ústrojenstvo bude naladené s dôrazom na bezpečnosť, komfort a úsporu energie.