Hyundai 08 2020 i30 online 1140x190px
Thumb 6j Thumb 1j Thumb 2j Thumb 3j Thumb 4j Thumb 5j Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb 6j Thumb 7j Thumb 8j Thumb 8j Thumb 9j Thumb 11j Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb 12j Thumb 13j Thumb 14j

Elektrický Jaguar i-Pace je hotový, pozrite si sériovú verziu

Crossover má pohon všetkých štyroch kolies a priestrannú kabínu. Novinka ťaží z faktu, že od začiatku vznikala ako elektromobil.

Jaguar i-Pace ukazuje, ako veľmi sa autá zmenia s nástupom elektrického pohonu. Presne 4682 mm dlhý crossover sa veľkosťou radí medzi modely E-Pace a F-Pace, ktoré ženú vpred klasické spaľovacie motory.

i-Pace v porovnaní s nimi vyzerá inak. Má veľmi krátke previsy i prednú kapotu, vzhľadom na celkovú dĺžku ohromný rázvor 2990 mm a hmotnosť rozdelenú medzi nápravy v ideálnom pomere 50:50.

Elektrický crossover nevznikol na báze iného konvenčného auta. Konštruktéri začínali s čistým listom papiera, pričom od začiatku bolo jasné, že na pohon bude slúžiť práve elektrina. Navrhli hliníkový skelet a podlahu kompletne vyplnili batériami. V osi oboch náprav sa objavili elektromotory. Predná pozostáva z dvojitých priečnych ramien, zadnú tvorí viacprvkové zavesenie Integral Link. Zákazník si dokonca môže priplatiť za vzduchové pruženie. Vďaka takto postavenému podvozku s mimoriadne nízko uloženými akumulátormi má Jaguar i-Pace o 130 mm nižšie ťažisko ako F-Pace.

Dva elektromotory dávajú spoločný výkon 294 kW (400 k) a najvyšší krútiaci moment 696 Nm. Inteligentná elektronika ho prerozdeľuje tak, aby auto jazdilo čo najlepšie, nebolo nedotáčavé, ani príliš pretáčavé. Dynamiku vystihuje hodnota zrýchlenia z nuly na sto kilometrov za hodinu - 4,8 s.

Väčšinu potenciálnych zákazníkov však viac zaujme akčný rádius elektromobilu. Na jedno nabitie lítiovo-iónových článkov s kapacitou 90 kWh sa podľa výrobcu dá prejsť 480 kilometrov. Dojazd bol testovaný novou metodikou WLTP, ktorá má k reálnemu životu celkom blízko. Osemdesiat percent kapacity batériám prinavrátite už po 45 minútach, avšak len za predpokladu, že použijete rýchlonabíjačku. Rovnakým spôsobom získate po pätnástich minútach nabíjania dojazd sto kilometrov. Ak Jaguar pripojíte doma k bežnej elektrickej sieti 230 V, potom plné nabitie akumulátorov zaberie vyše desať hodín.

Inteligentný navigačný systém vyhodnocuje predchádzajúce jazdy a sleduje topografiu nastavenej trasy. Ná základe týchto informácií dokáže vypočítať, ako ďaleko sa môžete dostať s energiou, ktorú máte práve v batériách. Šofér nie je na palube nikdy sám, pretože Jaguar do i-Pace nainštaloval virtuálnu asistentku Alexu od Amazonu.

Kabína je údajne veľmi priestranná. Keďže predný elektromotor nezaberá veľa miesta, kapota môže byť kratšia a samotná kabína natiahnutá viac dopredu. Stvárnenie palubnej dosky evokuje ostatné modely značky Jaguar. Elektromobil však dostal novú generáciu multimediálneho systému. Kufor v základnom usporiadaní pojme 656 litrov.

Jaguar dá na auto ako také záruku tri roky alebo 100 000 najazdených kilometrov. Na samotné batérie sa vzťahuje záruka osem rokov alebo 160 000 km. Ceny platné pre slovenský trh by sme mali spoznať v najbližších týždňoch. Napríklad Francúzi si musia pripraviť vyše 78 000 eur.