Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb 01 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 02 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 03 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 04 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 06 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 07 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 08 elektrick actros m dojazd a 400 km Thumb 09 elektrick actros m dojazd a 400 km

Elektrický Actros má dojazd až 400 km

Mercedes-Benz Trucks predstavil svoj prvý sériovo vyrábaný elektrický truck pre ťažkú distribučnú dopravu. Štandardný model eActros by mal začať opúšťať výrobné linky fabriky v nemeckom meste Wörtham Rhein od jesene 2021.

Vývoj elektrického trucku pre sériovú výrobu priamo ovplyvnili poznatky z prevádzky tzv. Inovatívnej flotily eActros spustenej do prevádzkových testov v roku 2018 a tiež intenzívna výmena informácií so zákazníkmi. Okrem toho do štandardnej špecifikácie boli prevzaté osvedčené prvky výbavy ako systém Mirror Cam a kokpit Multimedia Interactive. Elektrický Actros je k dispozícii v dvoj- alebo trojnápravovom vyhotovení s prípustnou celkovou hmotnosťou 19 alebo 27 ton.

Zo začiatku bude sériový model eActros k dispozícii na trhoch v Nemecku, Rakúsku, vo Francúzsku, Švajčiarsku, Švédsku, Veľkej Británii, v Taliansku, Španielsku, Holandsku, Belgicku, Dánsku a Nórsku. Potom budú nasledovať budú ďalšie krajiny.

Dva motory, tri alebo štyri batérie

Prvým silným argumentom novinky od Mercedes-Benz Trucks je veľký dojazd, ktorý pokryje zaujímavý akčný rádius v režime ťažkej distribúcie. Sériový model totiž môže byť vybavený tromi alebo štyrmi batériami (každá s kapacitou približne 105 kWh), vďaka čomu má eActros jazdný dosah až do 400 kilometrov. Technologickým srdcom je tuhá elektrická náprava s dvoma integrovanými elektromotormi a dvojstupňovou prevodovkou. Oba kvapalinou chladené motory poskytujú trvalý výkon 330 kW, resp. maximálny výkon 400 kW. Pri predvídavom riadení vozidla systém rekuperácie umožňuje získavať elektrickú energiu pri brzdení, ktorá sa ukladá späť do batériía opätovne ju využívapohonná sústava.

Dva elektromotory garantujú účinnosť a kontinuálnu dodávku energie pri vysokom počiatočnom krútiacom momente. Okamžitý krútiaci moment, ktorý poskytujú elektromotory prepojené s dvojstupňovou prevodovkou, zabezpečuje výrazné zrýchlenie, pôsobivý komfort jazdy i jazdnú dynamiku – výsledkom je uvoľnenejšie šoférovanie s menším stresom, než pri konvenčných nákladných vozidlách. Navyše, nízke ťažisko znamená výhodu pri prechádzaní zákrut. V prevádzke pri plnom zaťažení je hluk vo vnútri kabíny nižší o 10 dB, čo zhruba zodpovedá zredukovaniu vnímateľnej úrovne hlučnosti na polovicu. V porovnaní s dieselovým nákladným vozidlom cítiť aj menej vibrácií. Elektrický Actros možno nabíjať zariadením s výkonom až 160 kW. Pri zapojení do bežnej 400-ampérovej nabíjacej stanice s jednosmerným prúdom nabitie troch batérií z 20 na 80 % trvá niečo vyše hodiny. Vďaka kokpitu Multimedia Interactive, ktorý patrí k štandardnej výbave eActrosa, je vodič neustále informovaný o stave nabitia batérií, zostávajúcom dojazde aj o aktuálnej a priemernej spotrebe energie.

Podnikový ekosystém

S cieľom pomôcť dopravným spoločnostiam na ich ceste k e-mobilite spoločnosť Mercedes-Benz Trucks začlenila eActros do ekosystému, ktorý poskytuje poradenstvo, služby aj množstvo digitálnych riešení na zvyšovanie využiteľnosti kapacity vozidla a optimalizovanie celkových nákladov na jeho vlastníctvo. Napríklad na základe existujúcich plánov trás zákazníka je možné vytvoriť vysoko realistický a zmysluplný profil používania elektrických truckov. Tento takzvaný eConsulting nezahŕňa iba elektrifikáciu vozidlového parku, ale ak si to zákazník želá, pokrýva tiež otázky týkajúce sa plánovania a implementovania všetkého potrebného pre nabíjaciu infraštruktúru a pripojenie k elektrickej sieti.

Špecifické bezpečnostné prvky

Množstvo funkcií a systémov vo vozidle eActros zaručuje vysokú úroveň bezpečnosti. Napríklad špeciálne prvky s hliníkovým profilom chránia akumulátory pri náraze zboku, zatiaľ čo snímače, ktoré sú v nich integrované, dokážu rozpoznať náraz. V takomto prípade sa vysokonapäťová batéria automaticky izoluje od vozidla. Vodič má okrem toho možnosť kedykoľvek vypnúť vysokonapäťovú sústavu priamo z kabíny. Aby sa zabezpečilo, že chodci a cyklisti budú vozidlo lepšie počuť, eActros sa dodáva s vonkajším akustickým výstražným systémom (AVAS). Okrem toho bezpečnosť pri zabáčaní doprava poskytuje asistent odbočovania, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy vozidla eActros. Ďalší systém, ktorý je súčasťou sériovej výbavy, je aktívny brzdový asistent s rozpoznávaním chodcov. Ten môže znížiť nebezpečenstvo kolízie v pozdĺžnom smere v uliciach miest, na cestách mimo obce alebo na diaľniciach.

Čo bude nasledovať?

Prvé sériovo vyrábané plne elektrické nákladné vozidlo od Mercedes-Benz Trucks predstavuje dôležitý krok k CO2 neutrálnej preprave tovarov. V pláne sú aj ďalšie kroky: Sériová výroba nízko podlažného modelu eEconic sa začne v roku 2022, spustenie produkcie eActrosa Long Haul pre diaľkovú dopravu sa očakáva v roku 2024 a vozidlo GenH2 s palivovými článkami na báze vodíka príde na rad v druhej polovici tohto desaťročia.