Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb 01 elektrick  portf lio volvo trucks Thumb 02 elektrick  portf lio volvo trucks copy Thumb 03 elektrick  portf lio volvo trucks edited 1 Thumb 05 elektrick  portf lio volvo trucks Thumb 04 elektrick  portf lio volvo trucks Thumb 06 elektrick  portf lio volvo trucks Thumb 07 elektrick  portf lio volvo trucks

Elektrické portfólio Volvo Trucks

Spustením predaja ďalších troch 100 % elektrických modelov Volvo Trucks avizuje, že nastal čas na rýchly rozmach elektrifikácie ťažkých nákladných vozidiel. Produkcia nových elektrických modelov pre Európu sa začne v druhej polovici roku 2022. Pridajú sa ktruckom FL Electric a FE Electric pre mestskú prepravu, ktoré sa sériovo vyrábajú už od roku 2019.

V elektrickom portfóliu Volvo Trucks pribudli tri vozidlá pre ťažkú nákladnú dopravu bez emisií. S modelmi Volvo FH a Volvo FM je teraz možná elektrifikovaná preprava nielen v mestských oblastiach, ale aj na regionálnej úrovni a elektrické Volvo FMX prináša tichšiu a čistejšiu dopravu do stavebného priemyslu. Uvedením troch nových e-truckov môže elektrické portfólio Volvo Trucks významne prispieť k zníženiu dopadu cestnej nákladnej dopravy na životné prostredie.

„Vo veľmi blízkej budúcnosti existuje obrovský potenciál elektrifikovať nákladnú dopravu v Európe aj v iných častiach sveta,“ hovorí Roger Alm, prezident Volvo Trucks. „Aby sme to dokázali, stanovili sme si ambiciózny cieľ, že do roku 2030 budú elektrické nákladné vozidlá predstavovať polovicu našich predajov v Európe. A tieto tri nové ťažké nákladné vozidlá, ktoré v súčasnosti predstavujeme, znamenajú obrovský krok k dosiahnutiu tohto cieľa.“

Okrem vozidiel zahŕňa elektrifikačný program Volvo Trucks aj kompletný ekosystém s mnohými riešeniami v oblasti služieb, údržby i financovania a tiež ďalšie možnosti, ktoré pomôžu zákazníkom uľahčiť a zrýchliť prechod na elektrifikovanú nákladnú dopravu.

Výroba nových elektrických modelov pre Európu sa začne v druhej polovici roku 2022. Pridávajú sa k radu FL Electric a FE Electric pre mestskú prevádzku, ktoré sa sériovo vyrábajú už od roku 2019. Navyše v Severnej Amerike sa vlani v decembri začal predávať modelu Volvo VNR Electric. Takže Volvo Trucks teraz ponúka šesť elektrických nákladných vozidiel strednej a ťažkej hmotnostnej kategórie, čo v tomto segmente znamená najkomplexnejšiu paletu.

Ďalším krokom sú trucky, ktoré budú na výrobu elektrickej energie využívať vodíkové palivové články a tie umožnia elektrickým vozidlám prepravovať ťažké náklady aj na dlhé vzdialenosti. „Táto technológia sa rýchlo rozvíja a našou ambíciou je dosiahnuť elektrifikáciu dlhých vzdialeností pomocou batérií aj palivových článkov,“ tvrdí RogerAlm. „S predajom elektrických nákladných vozidiel na palivové články hodláme začať v druhej polovici tohto desaťročia a sme si istí, že sa nám to podarí.“

Ponuka elektrických vozidiel spoločnosti Volvo Trucks pre Európu

Volvo FH Electric– regionálna a medzimestská preprava; Volvo FM Electric – univerzálne nákladné vozidlo pre ťažkú lokálnudopravu a regionálnu distribúciu; Volvo FMX Electric pre čistejšiu a tichšiu dopravu v stavebnom priemysle; Volvo FE Electric– miestna a mestská distribúcia, zvoz komunálneho odpadu; Volvo FL Electric – miestna a mestská distribúcia.

Technické údaje vozidiel

Volvo FH, FM a FMX Electric: Dojazd do 300 km. Trvalý výkon 490 kW, maximálny krútiaci moment 2400 Nm, kapacita batérie až 540 kWh. Celková hmotnosť súpravy do 44 ton.

Volvo FE Electric: Dojazd do 200 km. Trvalý výkon 330 kW, maximálny krútiaci moment 850 Nm, kapacita batérie až 264 kWh. Celková hmotnosť súpravy 27 ton.

Volvo FL Electric: Dojazd do 300 km. Trvalý výkon 165 kW, maximálny krútiaci moment 425 Nm, kapacita batérie až 396 kWh. Celková hmotnosť súpravy 16 ton.