Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb a182061 overfull Thumb a182062 overfull Thumb a182065 overfull Thumb a187529 overfull Thumb a187549 overfull Thumb a187568 overfull Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb a187576 overfull Thumb a187583 overfull Thumb a187584 overfull Thumb a187587 overfull Thumb a187588 overfull Thumb a187615 overfull

Elektrické Audi e-tron predstavia v septembri

Pôvodne mal mať e-tron premiéru koncom augusta na Audi Summite v Bruseli 30 a 31 augusta, ktorý bol však zrušený. Údajne z "organizačných dôvodov". Pravdepodobným dôvodom však bolo zatknutie výkonného riaditeľa spoločnosti Audi Ruperta Stadlera kvôli emisnému škandálu. Premiéra sa nakoniec posunie len o dva týždne. Nový e-tron bude debutovať 17. septembra v San Franciscu. Štart predaja však tento posun neovplyvní. 

Malá skupina novinárov, ktorá už predsériovú verziu auta skúšala potvrdila, že to bude stredne veľké SUV vonkajších rozmerov 4.900 x 1.940 x 1.620 mm s rázvorom náprav 2.928 mm veľkosťou sa radiace presne do stredu medzi modely Q5 (meria 4.660 mm) a Q7 (5.050). Na rozdiel od štúdie spred 3 rokov ho budú poháňať 2 elektromotory uložené vpredu a vzadu celkového výkonu 294 kW/400 k. Energiu budú čerpať z lítiovo-iónových akumulátorových batérií 95 kWh od juhokórejských firiem LG Chem a Samsung SDI vyrábaných v Maďarsku a Poľsku, ktoré sú ukryté v sendvičovom podvozku a zaručia autu dojazd do vzdialenosti vyše 400 km. Na rýchlonabíjačke 150 kW ich dobijete na 80% kapacity (320 km) za 30 min.

V interiéri dominuje kaskádovito tvarovaný prístrojový panel s výraznými horizontálnymi

líniami až po modelované čalúnenia dverí. Celý kokpit je nasmerovaný na vodiča, obidva displeje MMI touch response sú naklonené smerom k nemu. Horný vo vypnutom stave splýva takmer neviditeľne s veľkou čiernou plochou. Spodný je od neho výrazne odsadený a integrovaný do širokej stredovej konzoly. Oba displeje zobrazujú všetky obrázky a informácie na čiernom pozadí.

Konzola stredového tunela spočíva na otvorených bočných stenách, ktoré jej dodávajú charakter ľahkej, štíhlej skulptúry. Okrem odkladacej schránky integruje aj držiak na nápoje a voliteľný Audi phone box. Tým kombinuje ľahkosť s funkčnosťou. Nad konzolou sa zdanlivo vznáša lakťová opierka. Nesie prepínač jazdných režimov a tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy. Jazdné režimy vodič volí palcom alebo ukazovákom.

Príjemný komfort sedenia aj pri vysokých vonkajších teplotách poskytne 3-stupňová ventilácia sedadiel. Objednať sa dá už k štandardným sedadlám – ich koža je vtedy bohato perforovaná. Špičku programu tvoria sedadlá s individuálne nastaviteľným profilom. Okrem pneumatického nastavovania bočných okrajov operadla a sedáka môžu byť na želanie vybavené aj masážnou funkciou.

Voliteľný Bang & Olufsen Premium Sound System s 3-rozmerným priestorovým ozvučením dodá modelu Audi e-tron ďalšiu akustickú kvalitu. Malé reproduktory v predných stĺpikoch karosérie poskytnú priestorovú informáciu výšky miestnosti. Hudba sa v kabíne šíri rovnako ako bola nahraná v koncertnej sále – bez umelých efektov. Základom tejto technológie je špeciálny algoritmus, ktorý Audi vyvinulo spoločne s inštitútom Fraunhofer v Erlangene.

Srdcom ozvučovacieho systému Bang & Olufsen je vysoko účinný multikanálový digitálny zosilňovač výkonu 705 W, ktorý napája sústavu 16 reproduktorov. Niektoré z nich, napríklad 3D reproduktory v predných stĺpikoch a efektové reproduktory v zadných stĺpikoch karosérie majú neodymové magnety.

Audi e-tron bude prvým sériovým autom na svete s príplatkovými virtuálnymi vonkajšími spätnými zrkadlami. Poskytnú nielen nový zážitok z techniky ale aj veľa praktických predností v komforte a bezpečnosti. V plochých držiakoch sú na 6-uholníkových koncoch integrované malé kamery s rozlíšením 1280 x 1080 pixlov. Elektrické vyhrievanie chráni ich objektívy pred zarosením a zamrznutím a tým zabezpečuje dobrú viditeľnosť za každého počasia. Keď kamery rozoznajú nečistotu, automaticky sa aktivuje ich vyhrievanie. Navyše sa v združenom paneli zobrazí upozornenie ak je potrebné kamery očistiť manuálne.

Ak by ste sa chceli stať jedným z prvých majiteľov tohto priekopníckeho modelu, objednať resp. rezervovať si ho za 1.000 € môžete už teraz. Základná cena prvého rýdzo elektrického Audi nie je síce zatiaľ známa ale povráva sa, že bude stáť 80.000 €. Vyrábať ho budú v závode Audi v Bruseli, kde donedávna montovali malý hatchback A1, ktorého produkciu presťahovali do Španielska. Na budúci rok pribudnú dve nové verzie e-tron. Športovejší variant a ušľachtilejšia verzia Sportback.