Continental 09 2020 1140x190

Elektrická Škoda Fabia bude brázdiť rally trate. Takto vyzerá v akcii! (VIDEO)

Elektrifikácia je pojem súčasnosti a cestu si hľadá aj v motoršporte. U našich západných susedov vzniká elektrická Škoda Fabia, ktorá zabojuje na tamojších rally tratiach. Dva prototypy Fabie RE-X1 sú už takmer hotové a pripravené pre sezónu 2021. Ako také elektrické rally auto vyzerá (a znie) na zakrútených cestách si môžete pozrieť na videu.


Škoda Fabia na baterky vzniká pod taktovkou spoločnosti Kreisel Electric. Ta do projektu naliala 700 000 tisíc eur. Jeden z dvoch hotových prototypov natočili pri testoch na zatočených cestičkách. Zaujme zvukom vytočeného elektromotora, ktorý sa líši od bežných elektromobilov. Strieľajúce výfuku a burácanie spaľovacích motorov nenahradí, no znie vcelku zaujímavo. Posúďte sami.

Po technickej stránke je elektrická rally Fabia rýdzim elektromobilom s pohonom všetkých kolies. Poháňajú ju dva elektromotory, jeden umiestnený vpredu a druhý vzadu, každý s výkonom 125 kW (170 k). S pôvodnou Fabiou R5 má RE-X1 spoločné len málo, podvozok kompletne modifikovali a preladeli kvôli zástavbe batérií a odlišného pohonu. Elektrická rally Fabia má vážiť zhruba 1300 kg. Viac technických detailov zatiaľ nepoznáme.  


Na novej rally Fabii má jazdiť rakúsky jazdec Raimund Baumschlager, ktorý v posledných rokoch sedlal spaľovaciu Fabiu R5.