Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb  koda enyaq kupcovi Thumb  koda enyaq kupcovi  2 Thumb  koda enyaq kupcovi  1

Elektrická Škoda Enyaq prvému zákazníkovi

Česká automobilka dosiahla míľnik na ceste k elektromobilite. Do predajní dodala prvé kusy svojho prvého rýdzeho elektromobilu.

Celosvetovo prvý elektromobil Škoda Enyaq iV odovzdal predajca zákazníkovi v nórskom meste Moss. Jeho šťastným majiteľom sa stala rodina Espelund Talsæte. Po škandinávskych krajinách začnú Enyaq dodávať na trhy západnej a strednej Európy.

V Nórsku sa vlani predalo viacej elektrických vozidiel než áut so spaľovacími motormi. Je to prvá krajina na svete, ktorá sa môže pochváliť takouto odbytovou štatistikou. V roku 2010 sa tam predalo iba 1% elektrických vozidiel, pred 2 rokmi to už bolo 40% a vlani dosiahol podiel elektrických modelov medzi novými autami až 54,3%. Pre úplnosť dodávam, že minulý rok sa v 5,3-miliónovom Nórsku predalo 141.412 áut, z nich 76.789 ks tvorili rýdze elektromobily.

Šťastní majitelia nového modelu Enyaq iV – Silje Talsæte a jej partner Øyvind Espelund – uvažovali o kúpe rýdzo elektrického vozidla už dávnejšie. V prijateľnej cenovej kategórii však nenašli alternatívnu spĺňajúcu ich požiadavky na rodinné auto s potrebným dojazdom. Potom však objavili Škodu Enyaq iV ale oboznámiť sa s ňou mohli iba virtuálne. Ich obdiv bol pri preberaní vozidla obrovský: „počul som, že je to priestranné auto ale v skutočnosti je ešte väčší než som si ho predstavoval. Prekvapila ma najmä veľkosť batožinového priestoru. Keď som otvoril jeho veko, bol som doslova šokovaný“, priznal  Øyvind Espelund.

Škoda Enyaq iV je prvým modelom značky spočívajúcim na novej modulárnej platforme MEB koncernu Volkswagen predurčenej výlučne pre elektromobily. Atraktívne elektrické SUV dosiahlo v bariérových testoch pasívnej bezpečnosti EuroNCAP najvyššie hodnotenie, v ochrane cestujúcich doteraz najlepší výsledok a získalo tiež špeciálnu cenu Red Dot Award  za nevšedný dizajn.

Naša prvá jazda s novou Škodou Enyaq iV: