Vw limited 1140x190  1
Thumb think Thumb img 9004 2 Thumb 20160715 114108 Thumb sni  mka obrazovky 2016 08 20 o  8.40.21

Elektrická realita

Počas krátkej návštevy Osla sme boli zvedaví hlavne na elektromobily. Veď  Nórske kráľovstvo začalo s podporou elektromobility pred viac ako dvadsiatimi rokmi a pokračuje dodnes.

Nóri majú pri nákupe vozidla s elektrickým pohonom odpustenú DPH i registračný poplatok. Môžu jazdiť vo vybraných BUS pruhoch a sú pre nich vyhradené niektoré parkovacie miesta. V Nórsku jazdí päť percent z celosvetovej produkcie elektromobilov. Keď sme sa rozhliadli z hotelového okna, približne každé desiate auto na ulici bol elektromobil. Najviac Nissany Leaf, Volkswageny e-Golf, e-up!, Renaulty Zoe a samozrejme Tesly.

Nie je však problém stretnúť ani starý Peugeot 106, Citroën Berlingo a ďalšie pomaly už historické elektromobily. Projekt ľudového národného elektromobilu Think z ulíc Osla už takmer vymizol. Elektromobil plní v priemernej nórskej rodine úlohu druhého auta v rodine. Nabíjačky stoja bežne na uliciach, ale v širšom centre sme našli aj veľké parkovisko s nabíjacími stojanmi. Keďže nešlo o rýchlonabíjačky, domáci tam parkovali hlavne večer a ráno odchádzali s už nabitými autami.

V Dánsku sú palivá o čosi lacnejšie než v Nórsku. 95-oktánový benzín vyjde v prepočte na 1,47 eura za liter, nafta na 1,25 eura. 92-oktánový benzín (1,46 €/l) tankujú do motorových člnov.

Samozrejme, každá minca má dve strany a aj v Nórsku sa nájdu kritické hlasy. K ekologickej stránke veci nemožno mať výhrady, veď vyše 98 percent elektrickej energie vyrobenej na území Nórska, pochádza z tzv. bezuhlíkových zdrojov. Najviac z vodných a veterných elektrární. Kritika sa vznáša najmä na ekonomické úľavy. Záujem Nórov totiž prekonal očakávania zákonodarcov.

Elektromobilov je na cestách viac než predpokladali, čo prináša problémy. V Osle sa cez pracovné dni tvoria kolóny aj v BUS pruhoch prepchatých elektromobilmi a mestská hromadná doprava potom mešká. Deje sa tak najmä na trase medzi Oslom a mestečkom Asker, ktoré je akýmsi lacnejším predmestím nórskej metropoly. Odpúšťaním daní a registračných poplatkov, Nórske kráľovstvo každý rok príde v prepočte o 470 miliónov eur. A to je veľká čiastka aj pre bohatých Nórov. Stále intenzívnejšie preto zaznievajú hlasy o zredukovaní tejto podpory. Nórsko zároveň poprelo fámy, podľa ktorých plánuje od roku 2025 zakázať predaj áut so spaľovacími motormi na úkor elektrických a vodíkových modelov.