Thumb 01 ekologicka  flotila spoloc nosti bioway Thumb 03 ekologicka  flotila spoloc nosti bioway Thumb 02 ekologicka  flotila  zl ava marcel podola k  david halasz a vladimi r penxa Thumb 04 ekologicka  flotila zl ava sascha kaehne  da vid hala sz a vladimi r penxa

Ekologická flotila spoločnosti Bioway

Prvé trucky s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG) dodané na Slovensko začala prevádzkovať spoločnosť Bioway, s.r.o., Košice. 

Novú ekologickú flotilu Bioway tvoria identické ťahače IVECO Stralis AS440S46 T/FP LT Low Deck s pohonom na LNG. Motor Cursor 13 NP so zdvihovým objemom 12,9 litra poskytuje maximálny výkon 460 k a najväčší krútiaci moment 2000 Nm, prevodovka je automatizovaná HI-TRONIX. Vozidlá vybavené dvoma 400-litrovými nádržami na skvapalnený zemný plyn majú dojazd na jedno naplnenie až 1150 km. Vozidlá s točňou vo výške 900 mm budú ťahať veľkoobjemové návesy. 

Slávnostného odovzdávania 15 ťahačov Stralis NP sa za spoločnosť Bioway zúčastnili páni Blažej Podolák, Marcel Podolák a Dávid Halász, značku IVECO reprezentoval Vladimír Penxa, Market Sales Manager pre Slovenskú republiku a Sasha Kaehne, riaditeľ Business line heavy. 
Spoločnosť Bioway so sídlom v metropole východného Slovenska pôsobí v medzinárodnej kamiónovej doprave a špedícii. Na svojom LNG projekte začala pracovať pred vyše siedmimi rokmi. Výsledkom tejto práce bolo získanie dotácií z výzvy CEF-Transport, s pomocou ktorej má firma záujem v Českej republike a na Slovensku vybudovať 6 čerpacích staníc na LNG a CNG, 4 skvapalňovacie závody na produkciu bioLNG i LNG a obstarať 80 ťahačov na LNG. 

Pre vozidlá Stalis NP s pohonom na LNG sa košická firma rozhodla predovšetkým s cieľom redukovať emisie z prevádzky ťažkých nákladných vozidiel a zároveň znižovať náklady na podnikanie. Momentálne Bioway disponuje prenajatou mobilnou LNG čerpacou stanicou, ktorá je v súčasnosti umiestnená v priestoroch spoločnosti v Košiciach. Avšak do konca roka by už mali stáť prvé stacionárne čerpacie stanice L-CNG. Zo šiestich plánovaných štyri postavia v Českej republike (na diaľniciach D1, D5 a D8) a dve na Slovensku (Košice, Bratislava), pričom všetky budú prístupné pre verejnosť a bude na nich možné okrem bioLNG a LNG natankovať aj bioCNG, resp. CNG. 

Motor Cursor 13 NP generuje čisto a potichu rovnaký výkon aj krútiaci moment ako dieselové motory Euro VI používané v súčasnosti v regionálnej a medzinárodnej nákladnej doprave. Vďaka novej funkcii „tichý režim 71 dB(A)“ je tento motor ideálny aj pre nasadenie v meste a nočný rozvoz tovarov. Stralis NP s výkonom 460 k má rovnaké užitočné zaťaženie ako ekvivalentné nákladné vozidlo s pohonom na naftu a garantuje dojazd napríklad z Madridu do Frankfurtu bez zastávky na natankovanie.  

Ekologické parametre a ekonomické výhody: Stralis NP s pohonom na LNG je obzvlášť ohľaduplný k životnému prostrediu. V porovnaní s konvenčným truckom produkuje o 95% menej CO2, výfukové plyny obsahujú o 90 % menej NO2 a až o 99 % menej pevných častíc. Pritom úspora paliva je 20-percentná. Navyše v roku 2019 a 2020 dopravcovia, ktorí prevádzkujú nákladné vozidlá na zemný plyn, neplatia v Nemecku žiadne mýtne poplatky. Benefit tak môže dosiahnuť až 30.000 eur ročne.