Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
EcoBest Challenge 2023: Veľký porovnávací test elektromobilov priniesol kľúčové zistenia
V treťom ročníku veľkého porovnávacieho testu elektromobilov EcoBest Challenge 2023 organizácie AutoBest sa stretlo 14 elektromobilov rôznych výrobcov, rôznej cenovej kategórie s cenovkou do 70 tisíc eur.
Testu sa zúčastnili Aiways U6, BMW iX1, BYD Atto 3, Citroen e-C4 X, Hyundai Ioniq 6, Jeep Avenger, Lexus RZ, Mercedes-Benz EQB, Nissan Ariya, Opel Astra, Polestar 2 MY23, Subaru Solterra, Tesla Model 3 a Volkswagen ID.Buzz. Technické podrobnosti nájdete v tabuľkách. Cieľom testu bolo poskytnúť verejnosti transparentné informácie o testovaných elektromobiloch v skutočnej premávke. Technickým partnerom testu bol už druhýkrát prestížny taliansky automobilový magazín Quattroruote, na ktorého testovacom okruhu a v jeho okolí test prebieha. Metodika testov EcoBest je inšpirovaná praktickými potrebami, jazdným správaním väčšiny európskych motoristov a ich návykmi pri každodennom dochádzaní do práce a pod.
Testovalo sa v rôznych terénnych a dopravných podmienkach (55 % diaľnica, 25 % okresné cesty a 20 % mesto), aby boli zabezpečené čo najpresnejšie a najrealistickejšie výsledky. Každý elektromobil jazdil až do úplného vybitia batérie, za normálnych podmienok na okresných cestách a diaľniciach a v režime Eco počas jazdy v meste. Vodiči sa striedali každých 30 km, pričom každý vodič si vyskúšal každé auto, aby sa predišlo vplyvu skresleniu výsledkov s ohľadom na štýl jazdy.
Kľúčové zistenia
Výsledky skutočného dojazdu ukazujú, že udávané dojazdy podľa WLTP sú optimistickejšie v porovnaní s jazdou v reálnej premávke. Žiadny z testovaných elektromobilov nedosiahol homologovaný dojazd podľa WLTP. Všetky autá však dosiahli viac ako 72,4 % minimálnej referenčnej hodnoty WLTP použitej vo všetkých indexoch.
Pred dvoma rokmi AutoBest predstavil kľúčový index s názvom Eco C 2, ktorý predstavuje základnú myšlienku energetickej účinnosti EV. Ide o počet kilometrov, ktorý dokáže konkrétny elektromobil prejsť pri využití 1 kWh energie. „V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom testu sa priemerný index Eco C 2 pre všetky autá testované v tomto roku zvýšil. Najúspornejšie auto zvládlo 7,6 km/kWh, čo je lepší výsledok v porovnaní s minuloročným rekordom. Na základe tohto vývoja zdôrazňujeme, že je potrebné, aby sa všetci výrobcovia elektrických vozidiel na celom svete naďalej zameriavali na to, ako efektívne sa energia vynakladá na pohon vozidla. Už pred 2 rokmi sme uviedli, že vstupom do novej éry elektromobility potrebujeme v najbližších rokoch dosiahnuť číslo 10 km/kWh, “ uviedol Dan Vardie, zakladateľ a predseda AutoBest a EcoBest Challenge. Najnižšia hodnota Eco C 2 pri teste bola len 4,7 km/kWh. Bola však lepšia ako najnižšia hodnota z minulého roka - 4,5 km/kWh.
Najefektívnejší elektromobil testu bol Hyundai Ioniq 6. Z 1 kWh dokázal prejsť až 7,6 km. Na druhom mieste skončila Tesla Model 3, nasledovaná elektrickým Oplom Astra. Najmenej kilometrov z 1 kWh uloženej energie prešiel Volkswagen ID. Buzz, Nissan Ariya a Mercedes-Benz EQB.
Všetky autá jazdili až do úplne zastavenia, teda vybitia batérie. Aj keď svieti na ukazovateli dojazdu 0 km, v 13 zo 14 elektromobilov ešte v batérií ostáva život pre núdzový dojazd. Testované autá tak zvládli ďalších 2 - 45 km. Je to dobrá správa pre ľudí, ktorú majú strach a nepríjemný pocit ak sa dojazd blíži k 0. Jedno auto však zastavilo ihneď, a to Aiways U6. Po údajnom vybití prešlo najviac kilometrov Subaru Solterra, a to spomínaných 45 km. Dosť málo strategickej rezervy majú zjavne aj elektromobily koncernu Stellantis. Astra sa zastavila po 2 km, e-C4 X po 4 km. Väčšina áut však poskytuje komfortnú rezervu pre dojazd k najbližšej nabíjacej stanici aj po tom, čo na displeji zasvieti úzkostlivá nula.
Ďalším zaujímavým zistením EcoBestu je energia potrebná na úplné nabitie áut s úplne vybitými batériami. Všetky vozidlá potrebovali viac energie, ako je ich kapacita batérií, a to medzi 5,9 % a 15 %. Hovoríme o stratách pri nabíjaní. Čísla sú v súlade s minuloročnými meraniami a ukazujú akúsi stagnáciu v znižovaní energetických strát počas procesu nabíjania. Vysvetlenie dodatočnej spotreby pri nabíjaní má viacero dôvodov. Pri transformácii zo striedavého prúdu na jednosmerný prúd sa stratí približne 5 % energie (pomalé AC nabíjanie). Časť energie tiež poháňa všetky systémy auta používané pre nabíjanie, hlavne menič, ale aj softvér, zásuvku a všetko, čo s procesom súvisí. Energia sa počas procesu využíva na chladenie batérie (táto energia sa zvyšuje rýchlym nabíjaním, najmä v horúcich klimatických podmienkach). Stav batérií a typ nabíjačky môže tiež spôsobiť určité straty.
AutoBest pridal ďalší parameter na hodnotenie skutočnej účinnosti elektromobilov. Meria koľko kilometrov auto najazdí na jednu kWh, pričom sa neberie do úvahy nominálna čistá kapacita batérie, ale celkové množstvo energie, ktorú nabíjačka dodá na jej nabitie, teda so zarátaním strát pri nabíjaní (Eco C 4).
EcoBest tiež s veľkou presnosťou meral proces AC (tzv. "pomalého" nabíjania) a DC rýchlonabíjania pomocou 22 kW AC staníc a 350 kW DC staníc, ktoré všetkým testovaným autám vedeli dodať potrebný výkon. Zmerali tiež čas potrebný na proces nabíjania. "Môžeme poskytnúť pravdepodobne tie najlepšie správy pre mnoho miliónov motoristov, ktorí sa stále obávali času potrebného na rýchle nabíjanie. V DC nabíjaní sme dosiahli rekord, a to len 4 minúty na nabitie na 100 kilometrov," povedal Dan Vardie. Najdlhší čas pri procese nabíjania jednosmerným prúdom (rýchlonabíjanie) bolo 25 minút na 100 kilometrov. Časy na nabitie na 100 kilometrov sú priemerom celého procesu nabíjania.
DC rýchlonabíjanie:
Ioniq 6 ukázal, ako sa to robí... Je najefektívnejším elektromobilom testu a zároveň sa aj najrýchlejšie nabíja. Za 4 minúty na zodpovedajúcej DC nabíjačke dokáže v batérii pribudnúť energia na 100 km jazdy. Žiadny z testovaných konkurentov sa k tomuto výsledky ani zďaleka nedokázal priblížiť.
AC nabíjanie:
Zdroj: ecobestchallenge