Dynamikou nabité elektrické SUV 4x4 od Škody
Česká automobilka priviezla do Ženevy tri výstavné ťaháky. Dve z nich sú jej dôležité sériové novinky - Scala a Kamiq. Zisťovali sme kedy prídu na náš trh. Tretia novinka súvisí s rozsiahlou elektrifikáciou v koncerne. Ide o dizajnovo veľmi "šťavnaté" SUV pripomínajúce Teslu X.
Najprv niekoľko slov k sériovým autám, ktoré sme vám už podrobne predstavili v textovej aj video forme. Všetko nájdete na našom webe autozrunal.com a youtube/Autožurnál. Prvá príde do predaja Scala. Slovenské ceny sa dozvieme už o niekoľko týždňov v polovici apríla , čiže krátko po tom ako s novinkou absolvujeme prvé kilometre. Odhadujeme, že cena by mala začínať okolo sumy 13000 eur. Slávnostnú premiéru absolvuje na bratislavskom autosalóne spolu so sesterským crossoverom Kamiq. Ten príde do predaja koncom septembra, začiatkom októbra.
Samozrejme najväčšou premiérou expozície českej automobilky bol koncept Škoda Vision iV, ktorý prezrádza ako bude vyzerať prvá čisto elektrická Škoda postavená na platforme MEB. Úplne prvou elektrickou Škodou ale bude malé Citigo (s dojazdom až 300 km) a pokiaľ sa bavíme o elektrifikovaných modeloch, tak ešte pred elektrickým SUV príde faceliftovaný Superb, prvýkrát vo verzii plug-in hybrid. Šéf Škody Bernhard Maier prezradil, že Škoda do roku 2022 uvedie na trh 30 nových modelov, z ktorých minimálne 10 bude elektrifikovaných.
Ako som už spomínal v texte Audi Q4 e-tron, koncern má pre elektromobily veľmi jednoduchý základ. Platforma MEB s elektromotorom vzadu a pohonom zadných kolies, ku ktorému v prípade SUV modelov a crossoverov pribudne ešte druhý elektromotor vpredu. Celkový výkon sústavy je 225 kW/306 k a na jedno nabitie Škoda avizuje dojazd okolo 500 km. Inak povedané, Škoda využije úplne identickú techniku ako Audi, len na ňu posadí inú karosériu. Avšak dizajnovo veľmi vydarenú, so silným dynamickým až športovým nádychom a kufrom objemu 550 litrov. Všimnite si jeden nový prvok, ktorý sa vraj objaví aj na sériovom aute - linku denných LED lemujúcu celú tvár auta. Šerovanie platforiem a techniky umožní koncernu stlačiť ceny elektromobilov nižšie. Aj vďaka tomu by vraj prvé elektrické SUV Škody, ktoré príde na trh v polovici budúceho roka malo stáť len 10 až 15% nad Superbom. Ten ale medzičasom prejde faceliftom, v rámci ktorého zrejme zdražie kvôli WLTP, rozšírenej výbave a ďalším vplyvom, takže ťažko dopredu odhadnúť aká bude skutočná cena elektrického SUV. Škoda tiež prezradila, že na uľahčenie využívania elektromobilu po celej Európe plánuje spustiť rovnaký projekt vlastnej "bezhraničnej" dobíjacej karty Škoda e-Charge, s ktorou si budete vedieť auto dobiť na vybraných nabíjacích staniciach po celej Európe. Takže nebudete potrebovať niekoľko kariet od niekoľkých spoločností, ale vystačíte si s jednou. Keďže tento projekt si ale bude vyžadovať veľa dohôd viacerých spoločností, čo bude na začiatok určite dosť komplikované, úplne najjenoduchšie by ale bolo, keby sa kdekoľvek dalo platiť za rýchlo nabíjanie klasickými platobnými kartami ako na bežnej čerpacej stanici.
Koncepcia elektrického auta úplne uvoľnila ruky aj dizajnérom interiéru, ale o ňom nám viac porozprával slovenský dizajnér v službách Škody - Peter Olah.
"Elektrické autá nám umožňujú interiér kompletne prekopať. Nie je tu stredová konzola, ani prevodovka, ktorá by zasahovala do automobilu. Dokážeme spraviť úplne rovnú podlahu, sedačky akoby vznášajúce sa v interiéri a stredová konzola môže byť otvorená, s plávajúcim ovládacím panelom, ktorý sa pri odparkovaní auta dokáže zatiahnuť do podlahy a vytvoriť tak ešte viac priestorovej voľnosti. Na druhej strane, vo vytiahnutom stave na diaľnici na dlhej ceste mi umožňuje oprieť si koleno. Takže úplne nová koncepcia auta. Základ tuhosti karosérie je v podlahe ako takej, čo nám umožňuje potom vynechať stredový B stĺpik a použiť otváranie dverí proti sebe.
Úplne nový je aj koncept ovládania kokpitu, ktorý je do veľkej miery digitálny. Veľa funkcií sa ovláda dotykom, ale nechýba ani tzv. smart ovládanie. To znamená, že v strede palubnej dosky máme normálne tlačidlá, ktorými dokážeme ovládať určité funkcie. A na bokoch sú potom priehľadné OLED displeje , ktorá nám umožňujú ovládať klimatizáciu. Zákazník tak má ovládacie prvky presne tam, kde ich očakáva. Chcem ovládať klimátizáciu, mám to na vetrákoch. Chcem ovládať veci týkajúce sa stredovej konzoly, mám to na stredovej konzole. Na druhej strane, čo je naďalej strašne dôležité pri autách, ktoré stále riadime sami je haptická odozva. Preto základné ovládače na volante ostávajú haptické. Tieto tlačidlá alebo ovládacie prvky potrebujem za jazdy vždy jednoznačne nahmatať, či som danú funkciu aktivoval alebo nie."
Na volante ostávajú ovládače s haptickou odovzou, pretože vodič ich potrebuje za jazdy vždy jednoznačne nahmatať.
Všetky ovládacie prvky sú tam, kde ich vodič očakáva. Napríklad, ovládanie ventilácie si nastavuje na OLED displeji na vetráku.