Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Dve spojky namiesto diferenciálu: Audi predstavilo efektívne quattro
Pohon quattro Ultra využíva viac elektroniky, aby šetril palivo. Pri dobrých adhéznych podmienkach sú poháňané iba predné kolesá.
Bezmála 40 rokov je značka Audi nerozlučne spojená s pohonom všetkých štyroch kolies quattro. Z niekdajšieho experimentu, namontovať do osobného auta štvorkolku s medzinápravovým diferenciálom a manuálnou uzávierkou, vznikol hit i inšpirácia pre mnohých konkurentov.
Quattro sa od tých čias výrazne zmenilo. Už sme si zvykli, že Audi toto označenie používa pre rôzne typy pohonu 4x4. Napríklad pre koncepciu s medzinápravovou spojkou Haldex (modely s priečne uloženým motorom) alebo pre minimálne dva elektromotory (e-quattro).
"Klasické" quattro, vybavené medzinápravovým diferenciálom, ostalo vyhradené pre Audi s motormi uloženými vpredu pozdĺžne. Ani toto tvrdenie však už nie je pravdivé.
Konštruktéri z Ingolstadtu totiž predstavili novú generáciu pohonu všetkých štyroch kolies, quattro Ultra. Novinka debutuje v Audi A4 allroad quattro a časom môžeme očakávať jej rozšírenie do ďalších modelov.
Hnacím motorom pre vývojový tím bola ako inak spotreba benzínu či nafty. Nová technika údajne dokáže v priemere ušetriť tri desatiny litra paliva na sto kilometrov.
Na oplátku sa šofér musí zmieriť s tým, že pod sebou nemá permanentnú štvorkolku. Ak to umožňujú podmienky, motor roztáča iba predné kolesá.
Medzinápravový diferenciál totiž nahradila elektrohydraulicky ovládaná medzinápravová spojka. Je umiestnená netradične vpredu, hneď za prevodovkou. Spojka má päť alebo sedem lamiel (podľa motorizácie) a na základe ich vzájomného trenia sa mení veľkosť krútiaceho momentu, smerujúceho dozadu. Spojka môže byť aj úplne rozpojená, takže poháňané sú iba predné kolesá.
Vtedy sa k slovu dostáva elektromechanická zubová spojka, ktorá je súčasťou zadného diferenciálu. Jej úlohou je odpojiť kardan a niektoré ďalšie pohyblivé časti.
Ak elektronika rozhodne, že autu stačí pohon predných kolies, prestane rotovať kardan i časť zadného diferenciálu. Rotuje iba súkolesie na koncoch poloosí.
Menej pohyblivých častí znamená menšie straty spôsobené trením a menšiu námahu motora, ktorý tak môže pracovať s nižšou spotrebou.
Výrobca vyzdvihuje rýchlosť celého systému, ktorý priebežne vyhodnocuje veľa faktorov a funguje proaktívne, teda zasiahne asi pol sekundy pred prekĺznutím niektorého z kolies. Elektronika zároveň vyhodnocuje jazdné návyky šoféra a aj podľa nich prerozdeľuje krútiaci moment medzi nápravy.
Zaujímavé je, že Audi bude v modeli A4 zatiaľ ponúkať oba typy pohonu 4x4. Novinka je na teraz určená iba pre allroad s dvojspojkovou prevodovkou S Tronic.