Thumb 1 drsn  testovanie v tropick ch hor  av ch Thumb 3 drsn  testovanie v tropick ch hor  av ch Thumb 2 drsn  testovanie v tropick ch hor  av ch Thumb 4 drsn  testovanie v tropick ch hor  av ch

Drsné testovanie v tropických horúčavách

Model eActros 600, elektrické eso z produkcie Mercedes-Benz Trucks pre diaľkovú kamiónovú dopravu, má za sebou tvrdé letné testy v španielskej Andalúzii, kde teploty dosahovali až 44 °C.

Experti z Mercedes-Benz Trucks úspešne ukončili extrémne náročné letné testovanie modelu eActros 600 s batériovým elektrickým pohonom pre diaľkovú dopravu. Tím inžinierov päť týždňov jazdil s e-truckom v Andalúzii na juhu Španielska, kde horúčavy vystúpil až na 44 stupňov Celzia. Rozsah skúšok bol široký – od funkčnosti klimatizačného systému pri vysokých teplotách cez výkon elektrického pohonu a tepelného manažmentu batérie až po merania počas nabíjacích procesov na rýchlonabíjačkách. Po ukončení testov prototyp ešte absolvoval vyše 2000-kilometrový návrat z Granady cez Valenciu, Barcelonu, Montpellier a Lyon späť do vývojového a testovacieho centra Mercedes-Benz Trucks vo Wörthe. A blíži sa finále: Dátum svetovej premiéry modelu eActros 600 je 10. október 2023. Do sériovej výroby má byť vozidlo pripravené v roku 2024.

Ďalšiu ukončenú fázu vývoja komentoval Dr. Konrad Götz, zástupca vedúceho globálneho testovania v Mercedes-Benz Trucks: „Od minulého roka sme eActros 600 podrobili prísnym testom. Po zimných skúškach vo Fínsku v mrazoch až do mínus 25 °C a úvodných testoch na verejných komunikáciách sa elektrický truck musel v Španielsku osvedčiť pri teplote vyše 40 stupňov Celzia. Náročné testy zvládol eActros 600 s ľahkosťou. Už teraz tešíme na testovanie s našimi zákazníkmi v reálnej prevádzke.“

Nový dizajn kabíny modelu eActros 600 sa vymyká známemu vzhľadu produktového radu Actros a preberá prvky z prototypu/konceptu predstaveného na IAA 2022, resp. pokračuje v nich jasnými aerodynamickými líniami. Zmodernizovaný je tiež interiér.

Tri batériové zväzky poskytnú sériovo vyrábanému eActrosu 600 celkovú inštalovanú kapacitu vyše 600 kWh, dva elektromotory, ktoré sú súčasťou novej elektrickej nápravy, generujú trvalý výkon 400 kW (špičkový vyše 600 kW). Okrem ťahača bude Mercedes-Benz Trucks hneď pri uvedení na trh vyrábať aj eActros 600 vo verzii šasi s kabínou. Zákazníkom to ponúkne množstvo ďalších uplatnení elektrických vozidiel v ťažkej nákladnej doprave. Vývojoví inžinieri v Mercedes-Benz Trucks navrhujú eActros 600 tak, aby vozidlo a jeho komponenty spĺňali v diaľkovej doprave rovnaké požiadavky na odolnosť ako porovnateľný konvenčný Actros. To znamená 1,2 milióna najazdených kilometrov za desať rokov.

Batérie využívajú technológiu lítium-železo fosfátových článkov (LFP), ktoré sa vyznačujú predovšetkým dlhou životnosťou a väčšou využiteľnou energiou. Cieľom vývojárov je, aby sa batérie sériového modelu eActros 600 dali nabiť z 20 % na 80 % za menej ako 30 minút – na nabíjacej stanici s výkonom okolo jedného megawattu. Výrobca avizuje dojazd na jedno nabitie okolo 500 km.

Podstatou konceptu Mercedes-Benz Trucks pre diaľkovú dopravu s využitím batériového elektrického pohonu je ponúknuť ucelené, komplexné riešenie, ktoré pozostáva z technológie vozidla, poradenstva, nabíjacej infraštruktúry a služieb. A nový eActros 600 má za úlohu stať sa pre zákazníkov správnou voľbou z hľadiska ziskovosti, udržateľnosti i spoľahlivosti.