Thumb dotacie na elektromobily podmienky autozurnal 1 Thumb dotacie na elektromobily podmienky autozurnal 2

Dotácie na elektromobily: Štát zverejnil podmienky, prispeje až 8000 eurami!

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo presné podmienky poskytnutia avizovanej dotácie na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov. Žiadosť o dotáciu budete môcť podať od 17. decembra 2019. Vo finančnom koši je dohromady na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov určených 5 miliónov eur. 

Prečítajte si tiež: 
Elektromobil za menej ako 10 tisíc? Na tieto vám štát prispeje (Prehľad)

Ministerstvo hospodárstva SR včera vyhlásilo prvú výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov. Pre záujemcov je určená stránka www.chcemelektromobil.sk, kde sa dozvedia všetky informácie a potrebné termíny.

Na dotácie vozidiel kategórie M1 a N1 je určených 5 miliónov eur. Nové vozidlo s batériovým elektrickým pohonom (BEV) a plug-in hybridným pohonom (PHEV) nesmie byť drahšie ako 50 000 eur s DPH. Štát vám pri kúpe elektromobilu (BEV) prispeje sumou 8000 eur, pri plug-in hybride je dotácia obmedzená na 5000 eur. Celé znenie Výzvy si môžete prečítať TU.

Štát prispeje na nákup elektromobilov, ale aj plug-in hybridov.

„Rezort touto výzvou nadväzuje na úspešný pilotný projekt podpory nákupu elektrických vozidiel, ktorý spustil koncom novembra 2016 v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR. Medziročný nárast predaja týchto vozidiel vtedy vďaka podpore dramaticky stúpol a verím, že tento projekt bude minimálne taký úspešný,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Výzva je otvorená až do vyčerpania poskytnutej sumy 5 miliónov eur. Ide o podporu priamo zo štátneho rozpočtu. „Na cesty sa tak môže dostať až tisícka ďalších elektromobilov a plug-in hybridov. Poskytnutie tejto dotácie je ďalším z krokov, ktorými rezort podporuje elektromobilitu,“ dodal minister. Podpora sa bude poskytovať v súlade so zákonom o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MH SR. 

Oprávnené žiadosti bude možné podávať od 17. decembra 2019. On-line systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019.

Záujemcovia sa budú môcť registrovať cez formulár na webovej stránke www.chcemelektromobil.sk. Žiadateľ dostane pridelený jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpeč­nostných a technických dôvodov bude elektronická on-line registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12.00 h do 20.00 h.

Zoznam vyhodnotených žiadostí sa bude priebežne zverejňovať a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili, a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Ministerstvo plánuje ešte pred spustením elektronickej on-line registrácie pripraviť pre záujemcov informačné stretnutie. Miesto a čas bude možné nájsť na internetovej stránke ministerstva aj na www.chcemelektromobil.sk.

Aj keď sme v minulosti avizovali podporu na nákup aút s pohonom LPG alebo CNG a tzv. šrotovné, rezort sa v súčasnosti nechystá využiť možnosť tzv. šrotovného ani podporu ďalších alternatívnych pa­lív.

Zdroj: TASR