Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Dôsledne po ceste k úsporám
Spred mníchovského centra MAN Truck Forum odštartovali 16. mája tri kamióny na 10.000 kilometrov dlhú “Consistently Efficient” Tour 2011.
Trojica ťahačov MAN TGX s plne naloženými návesmi v priebehu mesiaca navštívi 20 európskych miest, aby demonštrovala, koľko paliva a emisií CO2 sa v doprave tovarov po cestách dá ušetriť pri efektívnom využití súčasnej technológie. Hlavný aktér – model TGX EfficientLine, ktorý mal premiéru vlani v septembri na výstave IAA – je konštruovaný na čo najúčelnejšie využívanie paliva.
Pravdepodobne si položíte otázku, ako je možné takto enormne zredukovať spotrebu paliva – až o 3 litre na 100 km – a súčasne znížiť i celkové náklady na vlastníctvo vozidla. Stačí pozornejší pohľad na cesty a je jasné, že trucky by mohli byť oveľa efektívnejšie. Vidíme, ako jazdia väčšinou maximálnou rýchlosťou, s doplnkami, ktoré zvyšujú aerodynamický odpor vzduchu, s nesprávne nahustenými pneumatikami… Príkladov nehospodárneho používania vozidiel je oveľa viac.
Cieľom “Consistently Efficient” Tour je poskytnúť zákazníkom komplexné informácie o efektívnosti dopravy a ukázať, ako môžu firmy účinne znížiť náklady na prevádzku vozidlového parku úžitkových vozidiel, a zároveň prispievať k ochrane životného prostredia.
Samozrejme, výnimočne efektívny truck nevznikne jednoduchým skombinovaním jednotlivých technických komponentov, napríklad ekonomického motora a automatizovanej prevodovky. Vyžaduje si to sofistikovanú a komplexnú optimalizáciu všetkých faktorov, ktoré sa podieľajú na efektívnosti prevádzky. S týmto ťahačom sa MAN stal svojím spôsobom priekopníkom, pretože dôsledne uplatnil známe fyzikálne súvislosti. Pretože aerodynamický odpor vzduchu najviac ovplyvňuje spotrebu paliva v doprave na dlhé vzdialenosti, TGX EfficientLine na svojej kabíne XLX nemá prvky vybavenia, ako sú slnečné clony alebo pneumatické húkačky. Ďalší z významných faktorov je rýchlosť jazdy: Ak ťahač s návesom ide po rovnej ceste tempom 85 km/h namiesto obvyklých 89 km/h, ušetrí to množstvo paliva – bez významnejšej straty času. Na trase 300 km to čisto matematicky znamená “meškanie” zhruba 9 minút, no v každodenných dopravných situáciách ešte menej. Maximálna rýchlosť TGX EfficientLine je preto elektronicky obmedzená na 85 km/h. Efektívnosť ovplyvňujú aj komponenty pohonu a odpruženia či mazivá, na spotrebe paliva sa samozrejme významne podieľa vodič, takže tréning ekonomickej jazdy sa k vozidlám TGX EfficientLine dodáva štandardne. Práve kvôli týmto súvislostiam súčasťou “Tour” bol workshop pre zákazníkov s programom zostaveným aj v spolupráci s partnermi z oblasti palív (Aral) a mazív (Castrol), návesov (Kögel), pneumatík (Michelin), hnacieho ústrojenstva (ZF) a v tíme nemohli chýbať inštruktori tréningu profesionálneho štýlu jazdy z MAN ProfiDrive®.
Tri ťahače MAN TGX vezú veľmi zvláštny náklad: Na návesoch s priehľadnými bočnými plachtami stoja posolstvá “Consistently Efficient” Tour 2011 (consistently efficient = dôsledne efektívny) zmontované z dvojmetrových písmen: “Dôsledne efektívny”, “Šetriť palivo a “Menej CO2″. Návesy značky Kögel boli skonštruované špeciálne pre toto podujatie a nepochybne vzbudzovali veľkú pozornosť na cestách i na každej zastávke. A hoci to vyzerá, že vezú iba slogany výborne čitateľné aj z diaľky, na podlahe pod nimi boli naložené betónové dosky s hmotnosťou 24 ton. Takže nejde len o propagačnú jazdu, ale o prevádzku v úplne reálnych podmienkach, pričom celková hmotnosť každej súpravy bola presne 38,5 t. To umožnilo presné porovnávanie prevádzkových údajov a spotreby paliva. “Consistently Efficient” Tour príde do cieľa v Mníchove 17. júna. O každej etape je na webe blog s aktuálnymi informáciami, takže celú trasu, sprievodné akcie, a samozrejme aj priebežnú spotrebu paliva, mohla verejnosť sledovať. Namerané výsledky potvrdzujú to, čo výrobca deklaruje – že v diaľkovej kamiónovej doprave je možné ušetriť pri optimálnych podmienkach na ceste až 3 litre nafty na 100 km. Napríklad jeden z najdlhších úsekov z nemeckého Frechenu do Kodane (885 km) absolvoval prvý ťahač TGX EfficientLine priemernou rýchlosťou 76,3 km/h za 11:36 hodiny a spotreboval 27,1 l/100 km, pričom vodič využíval tempomat na 83 %. Referenčné vozidlo jazdilo priemernou rýchlosťou 80,2 km/h a v cieli bolo o 30 minút skôr, lenže s priemernou spotrebou 30,1 l/100 km. Prvý kamión teda ušetril v tejto etape vyše 26,5 litra, čo vyjadrené v peniazoch znamená takmer 36 eur (pri slovenských cenách nafty koncom mája okolo 1,35 € za liter).