Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb hall m1 vf 03 Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s

Dopyt po škodovkách rastie, hľadá sa miesto pre novú továreň

Do úvahy pripadá Bulharsko a Turecko, napísal nemecký denník Handelsblatt.

Škoda, to nie je iba Mladá Boleslav, Kvasiny alebo Vrchlabí. Modely tejto značky vyrábajú v pätnástich závodoch na celom svete, vrátane Číny, Indie, Ruska, Alžírska alebo Ukrajiny. Pravda, autá z týchto pre nás exotických destinácií sú zväčša určené pre miestny región. Autá predávané na starom kontinente pochádzajú z Česka. Akurát najmenší model Citigo vyrábame u nás v Devínskej Novej Vsi.

Ako informuje nemecký denník Handelsblatt, materský koncern Volkswagen aktuálne hľadá vhodnú lokalitu pre výstavbu nového výrobného závodu značky Škoda. Dopyt po škodovkách totiž rastie a súčasné výrobné kapacity sú naplnené. Handelsblatt píše, že nová fabrika určite nebude stáť v Česku, pretože doma chýba kvalifikovaná a zároveň voľná pracovná sila.

Denník ako vhodnú lokalitu pre stavbu závodu vytipoval Bulharsko a Turecko. Odvoláva na pritom na dobre informovaný zdroj z prostredia koncernu VW. Definitívne rozhodnutie vraj príde už na budúci týždeň. Hovorca mladoboleslavskej automobilky sa k správe nevyjadril.

Šéf Škody Bernhard Maier však nedávno priznal, že chýbajúce výrobné kapacity brzdia firmu v ďalšom rozvoji. "Škoda Auto v súčasnosti beží na hranici svojej kapacity. Vyťaženosť našich závodov je 119 percent, čo je najviac v brandži. O naše autá je záujem, na budúci rok by sme mohli predať o 200 tisíc áut viac ako stihneme vyrobiť," povedal Maier.

Česi sa medzičasom snažia využiť menej vyťažené fabriky v koncerne. V nemeckom Osnabrücku si nechávajú lakovať niektoré karosérie pre Fabiu a zároveň tam zmontujú 45 000 kusov kompaktného SUV Karoq. Špekuluje sa, že celú produkciu modelu Superb by mohli presunúť do Emdenu. Definitívne rozhodnutie v tejto otázke však ešte nepadlo. 

Chýbajúce výrobné kapacity sú oficiálne udávaným dôvodom, prečo do Európy zatiaľ nepríde Škoda Kodiaq GT - imidžová "kupé" verzia odvodená od veľkého SUV.