Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Do finále Nissan GT Academy postúpili až dvaja Slováci
Nejeden mladý chalan sníva o tom, že sa raz stane pilotom pretekárskeho špeciálu a bude zvádzať strhujúce súboje na tratiach po celom svete so známymi jazdeckými esami. Pre väčšinu však tento sen zostával nedosiahnuteľným kvôli financiám, keďže iba málo rodín si môže dovoliť pretekársky špeciál. Nehovoriac o čo i len jednej sezóne s takýmto autom. Mnoho talentov motoristického športu by sa tak nikdy nemalo možnosť prejaviť.
A práve z dôvodu dať možnosť čo najväčšiemu počtu potenciálnych pilotov vznikla pre vybrané krajiny v roku 2008 súťaž typu „z hry rovno do reality“ – GT Academy ako výsledok spolupráce spoločností Sony Computer Entertainment Europe a Polyphony Digital Inc. s európskou divíziou automobilky Nissan. Ako už samotný názov napovedá, dôležitou súčasťou prerodu hráča na pilota je simulácia pretekárskeho jazdenia na PlayStation – Gran Turismo.
Deň 1.
Tohtoročná súťaž o miesto v kokpite ostrého auta odštartovala 2. júla 2013, kedy bola sprístupnená demo verzia GT Academy 2013 k voľnému stiahnutiu zo stránok PlayStation®Store. Pre našincov mal tento ročník špeciálnu príchuť v tom, že v plnom rozsahu bola dostupná i pre slovenských hráčov a tak každý záujemca mohol začať trénovať a skúšať zajazdiť čo možno najrýchlejšie kvalifikačné kolá pre on-line kvalifikáciu. Cieľom bolo dosiahnuť jeden zo štyroch najrýchlejších časov v rebríčku svojej krajiny. Ďalší dvaja súťažiaci boli vybraní z najlepších hráčov na podujatí konanom v Bratislave. Zo Slovákov sa podarilo do regionálneho finále konajúceho sa v termíne 28. – 29. augusta 2013 v Krakove kvalifikovať hneď šiestim: Erik Lestach, Zoran Pankovics, Róbert Sticza, Martin Hudy, Lukáš Lepeta a Erik L. Okrem nich sem pricestovali aj najlepší hráči z Česka, Poľska a Maďarska. Celkovo sa regionálneho finále zúčastnilo 24 súťažiacich.
„Rozstrel“ potenciálnych pilotov však tentokrát nebol len o hraní sa na konzole, i keď prvý deň sa ešte začal v dobre známom prostredí hry GT5, prví ôsmi súťažiaci (z každej krajiny dvaja) sa už museli zmieriť s vypadnutím. Počas troch kôl simulácie rôznych závodných situácií, vyrovnanosť jazdeckých výkonov počas 10 kôl, čo najlepší čas na neznámej trati a snaha o čo najlepší čas v jednom kole, zostalo z pôvodne 24 súťažiacich iba 16, ktorých čakal ešte náročnejší druhý deň zápolenia o šesť miest na Silverstone.
Deň 2.
Aj druhý deň začal jazdami na virtuálnych tratiach GP5. Po ich absolvovaní do ďalšej časti postúpili už iba traja najlepší z každej krajiny. Zároveň sa súťažiaci rozdelili na dve skupiny, z ktorých prvá išla von na pripravený kľukatý okruh potvrdzovať v skutočnom aute svoje umenie s volantom a pedálmi. Po úvodnom zoznámení sa s okruhom, Nissanom Juke Nismo a krátkej porade s inštruktormi sa išli dve merané kolá s pevným štartom a zastavením vo vyznačenom priestore. Každý dotyk so značením trate, či minutie priestoru pre zastavenie bol trestaný dodatočnými sekundami k času. Veľká snaha každého súťažiaceho bola počuteľná a vnímateľná a párkrát i prehnaná, keď sa Nismo zblízka zoznamovalo s plastovými mantinelmi trate a utrpelo pár šrámov na vyleštenom laku.
Druhá skupina mala úlohu snáď ešte o niečo ťažšiu, čakalo ich interview v angličtine s moderátorom. Už len samotné líčenie bolo pre súťažiacich niečo nové, keď sa k tomu pridalo i svetlo reflektorov a kamery, nejeden potenciálny pilot mal čo robiť aby pôsobil reprezentatívne a získal kladné hodnotenie. V minulom roku práve na media challenge premrhal svoje šance dovtedy najlepší Poliak a prišiel o svoju šancu zúčastniť sa finále na Silverstone.
Poobede si skupiny svoje úlohy vymenili a následne sa mohli pripravovať na záverečný test kondície a telesnej výkonnosti – Fitness challenge. Štyri disciplíny, ktoré preverili všetky dôležité partie tela potrebné pre závodnú jazdu po okruhu. Prvá disciplína preverila najmä silu dolných končatín, tzv. seržantov skok meral výšku medzi čiarou spravenou so zdvihnutou rukou a čiarou dosiahnutou pri výskoku. Ďalšia disciplína mala za úlohu preveriť silu vnútorných svalov brucha a chrbta. Meral sa čas, počas ktorého vydržali súťažiaci v pozícii pred kľukom na lakťoch. Predposlednou disciplínou bolo preverenie sily v rukách pri robení čo možno najvyššieho počtu kľukov v tempe určovanom inštruktorom. Pre niekoho možno nezmysly, ale pri dvojhodinových pretekoch v monoposte, pri rýchlostiach na hranici adhézie pneumatík, jazdci často podstupujú až kruté preťaženia a tie sa dajú zvládať iba so špičkovou fyzickou kondíciou. Prečítajte si ako sa na dve kolá s monopostom F1 po Hungaroringu pripravoval môj kolega (http://www.autozurnal.com/navraty-do-archivu-soferoval-som-monopost-f1/).
Pre absolvovanie poslednej disciplíny sa súťažiaci museli opäť vydať na trať, ale tento krát sa už mohli spoliehať len na vlastnú výdrž a rýchlosť. Hlavným cieľom bolo preverenie kondície potenciálnych pretekárov formou behu na určitú vzdialenosť, ktorú museli zvládnuť v časovom intervale ohraničenom dvomi zvukovými tónmi. Interval sa po každých štyroch prebehoch skracoval a tak zostávalo na trati menej a menej súťažiacich. Každá z aktivít mala presne stanovené obodovanie za dosiahnutý výkon.
Po krátkom sčítaní výsledkov všetkých štyroch disciplín druhého dňa GT Academy sa už celí nervózni súťažiaci konečne dozvedeli, kto z nich dostane šancu predviesť svoje schopnosti na slávnom pretekárskom okruhu Silverstone a pobije sa o miesto v stajni Nissan. Víťazmi krajských finále sa pre rok 2013 stali: Paweł Ledwoń za Poľsko, Erik Leštach zo Slovenska, Daniel Sinka z Maďarska a Petr Doležal z Českej republiky.
Týmto boli stanovení prví štyria postupujúci, ale pre oblasť strednej Európy je určených šesť miest. Štyria z druhých miest dostali poslednú šancu predviesť sa za volantom virtuálneho závoďáku a dosiahnuť jeden z dvoch najrýchlejších časov. Túto šancu využil slovenský zástupca Martin Hudy, ktorý si najrýchlejším časom, spolu s poľským kolegom Jacekom Górlickim vybojoval postup na Silverstone. Veľké finále GT Academy sa odohrá 4. až 12. septembra. V ňom sa stretnú najúspešnejší piloti zo strednej, západnej a severnej Európy. Víťaz európskej súťaže pre rok 2013 získa možnosť absolvovať kompletný tréning pre získanie potrebných licencií pilota a pretekať celú sezónu v Nissane GT-R Nismo GT3 s výkonom viac ako 368 kW/500 k.
Úspešným Slovákom budeme držať palce aj vo finálovom kole GT Academy, aby si splnili svoj sen stať sa profesionálnymi pilotmi továrenského tímu.
K článku pripájame aj video poľských kolegov, ktorí boli vybavení helikoptérkou pre efektné nasnímanie jazdy s vozidlom Nissan Juke Nismo po pripravenej trati, ale i zachytenie celej atmosféry podujatia.