Vw limited 1140x190  1
Thumb 01 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan Thumb 03 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan Thumb 02 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan Thumb 04 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan Thumb 09 busworld digital award Thumb 06 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan Thumb 05 digit lny kokpit v autobusoch man a neoplan

Digitálny kokpit v autobusoch MAN a NEOPLAN

Pre modelový rok 2024 spoločnosť MAN Truck & Bus výrazne zdokonaľuje všetky svoje produktové rady autobusov. Základom pre nové funkcie a inovatívny digitálny kokpit je novo vyvinutá elektrická/elektronická platforma. Vychádza z modulárnej technológie nákladných vozidiel, ktorá bola prispôsobená špecifickým potrebám autobusov MAN a NEOPLAN.

Medzi dôležité vylepšenia pracoviska vodiča patrí farebný digitálny displej s 12-palcovou uhlopriečkou. Medzi dvoma polkruhovými prístrojmi ostala na zobrazovanie údajov dvojnásobne veľká plocha v porovnaní s predchádzajúcou verziou. Jas a kontrast displeja s HD rozlíšením si vodič môže individuálne nastaviť, čo prispieva k optimálnemu vizuálnemu vnímaniu informácií. Displej ponúka zobrazenie na celú obrazovku s veľkými ikonami so vzhľadom 3D alebo je možné paralelne zobrazovať rôzne informácie súčasne, pričom najaktuálnejšiu informáciu presunie softvér do popredia, takže sa nedá prehliadnuť.

Dômyselný SmartSelect

Systém MAN SmartSelect umiestnený uprostred prístrojovej dosky umožňuje intuitívne, bezpečné ovládanie informačno-relaxačného systému a navigácie. 

Konzola systému SmartSelect s opierkou pre dlaň kombinuje ovládanie funkcií stlačením a otáčaním.

Úplnou novinkou je konzola MAN SmartSelect na ovládanie informačno-relaxačného systému MMC Advanced s navigáciou, ktorý má samostatný 7-palcový monitor pre multimédiá. Systém SmartSelect ešte nikdy nebol v tejto podobe inštalovaný do autobusov. Celý koncept ovládania a umiestnenie jednotky MAN SmartSelect sa nielen ľahko používa, ale prispieva aj k bezpečnosti. Vodiči totiž pri používaní médií môžu zostať vo svojej obvyklej polohe a neustále sa sústrediť na cestu. Výrazne to znižuje rozptyľovanie pozornosti alebo náhodné chyby pri riadení, ktoré by mohli ohroziť bezpečnú jazdu. Koncept vychádza zo skúseností vývojových inžinierov MAN, že dotyková obrazovka nie je v úžitkovom vozidle ideálna na ovládanie dôležitých funkcií. Tento systém je absolútnou inováciou v segmente autobusov a inak sa vyskytuje len v prémiových limuzínach.

Celkový pohľad na nové pracovisko vodiča v zájazdovom autobuse MAN Lion´s Coach.

SmartSelect je umiestnený ideálne v dosahu vodiča a má novú opierku zápästia so stabilizačnou funkciou. Priamo nad ním, teda rovnako hneď poruke, umiestnil dizajnéri tlačidlá otvárania dverí, batožinového priestoru a spínač výstražných svetiel. Všetky majú nový dizajn, pričom teraz ich stačí stlačiť len raz (a už nemajú kolískové ovládanie). Tlačidlá poskytujú spoľahlivú hmatovú spätnú väzbu a vizuálne potvrdenie jasnou LED. V priamom zornom poli vodiča sú iba dôležité informácie a ovládacie prvky (smart tachograf 2.0 a nová elektronická parkovacia brzda), aby sa mohol maximálne sústrediť na premávku. 

Na ľavej strane volantu je nastavovanie asistenčných systémov vodiča, vpravo ovládanie menu.

Nový ergonomický multifunkčný volant sa vďaka rôznej hrúbke venca drží veľmi pohodlne a najmä uľahčuje vodičom ovládanie mnohých funkcií – bez toho, aby museli zložiť ruky z volantu. Spínače sú rozmiestnené logicky: Vľavo je ovládanie asistenčných systémov vodiča, vpravo ovládanie menu. Multifunkčný volant je po prvýkrát v ponuke voliteľnej výbavy aj pre mestské autobusy a medzimestské modely.

Ocenenie z veľtrhu Busworld Europe

Nový digitálny kokpit vyvinutý pre všetky modely značiek MAN a NEOPLAN získal od organizácie výstavy Busworld ocenenie Digital Award. Medzinárodná odborná porota udelila túto cenu po prvý raz v rámci konferencie Riešenia digitálnej mobility, ktorá sa konala na výstave Busworld Europe 2023. Digitálny kokpit od MAN presvedčil jury svojím inteligentným konceptom ovládania a zvíťazil v kategórii Digitálny komfort na palube. Verdikt poroty znie: „Nový digitálny kokpit MAN je vo vývoji rozhrania človek-stroj jasným krokom do budúcnosti. Vďaka inovatívnemu ovládaniu SmartSelect a plnej integrácii novej elektrickej platformy aj najnovších systémov ADAS (Advanced Driver Assistance Systems – vyspelé asistenčné systémy vodiča) pomáha vodičovi sústrediť sa na prácu bez irelevantného rozptyľovania pozornosti.“

Multifunkčný volant v mestskom autobuse MAN Lion´s City 12.