Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Desať vodičských zlozvykov
Ak niekomu poviete, že nevie jazdiť, obyčajne sa urazí. Riadiť je predsa jednoduché. A stále jednoduchšie. Veď onedlho to možno bude iba krútenie volantom a pridávanie plynu a neskôr ani to. Asi mi nebudete veriť, ale pred pár rokmi nebola v noci v obciach obmedzená rýchlosť. Stále však je pár znakov, podľa ktorých sa zlý vodič dá spoznať takmer okamžite.
1.
Taxikársky podhmat
Hovorí sa, že takto otáčajú volantom iba taxikári v Moskve. Obávam sa, že podobných vodičov je viac. Jednoducho takto sa volant nedrží. Nikdy, Akákoľvek pohotová reakcia na prípadný šmyk či iné okolnosti je nesprávnym držaním volantu vylúčená.
2.
Neustále brzdenie z kopca
Pri klesaní treba zaradiť takú rýchlosť, aby bolo vylúčené sústavné brzdenie. Nehovorím, že netreba napríklad pred zákrutami brzdiť, ale lepšie je kratšie a intenzívnejšie, ako stáť niekoľko kilometrov na pedáli. Brzdy sa vtedy môžu prehriať, brzdový účinok sa zníži či dokonca pominie (ak máte starú brzdovú kvapalinu).
3.
Noha na spojkovom pedáli
Spojku stláčame na čo najkratší čas. Ak stojíme na križovatke a čakáme na zelenú dlhšie ako pár sekúnd, nemôžeme stáť na spojke. Je to škaredé a cynické voči spojkovému obloženiu a ložisku. Rovnako nemotoristické je číhať na okamih stlačenia s podrážkou nad či dokonca jemne na spojkovom pedáli. Ľavá noha má byť opretá vedľa pedála. Rovnako zle je plachtiť pred zastavením so stlačenou spojkou.
4.
Podopieranie dverami od auta
Ak sa niekto takto oprie o dvere auta, nie je to vzdelaný motorista s citom k autu. Dlhé ťažké dvere sú ako jednoduchý stroj na pokrivenie pántov, či závesov. Že sa vám horšie zatvárajú dvere? Už viete prečo.
5.
Pneumatika pritlačená o obrubník
Môžu sa konštruktéri pneumatík snažiť ako chcú. Keď takto zaparkujete, tak tá pneumatika nebude tichá už nikdy. Ešte väčšia pravdepodobnosť je, že dostanete defekt v tej najnevhodnejšej chvíli.
6.
Bezpečnostný pás na okrasu
Výškovo nastaviteľné bezpečnostné pásy sú pre niekoho výzvou, aby si ich dal čo najvyššie, aby ho netlačili. Ale pás s medzerou medzi trupom vás ochráni pri náraze oveľa menej. Ani neprimeraný kontakt s airbagom v nevhodnom okamihu nie je príjemný…
7.
Z kopca na neutráli
To naozaj ešte niekto robí? Veď je to nebezpečné. Stačí, že zhasne z nejakej banálnej príčiny motor a okamžite vám stvrdne riadenie a neskôr aj brzdový pedál. Auto síce neprestane fungovať úplne, ale veľké ovládacie sily vás môžu osudovo zaskočiť. Argument, že sa takto dá ušetriť je zastaralý. Na voľnobežné otáčky má predsa motor vyššiu spotrebu, ako pri takzvanom nútenom voľnobehu, keď elektronika zastaví prívod paliva. Namiesto neutrálu zaraďte z kopca najvyšší rýchlostný stupeň.
8.
Túrovanie motora pred vypnutím
Toto už nemá logiku žiadnu. Ak pridáte plyn, vytočíte motor do vyšších otáčok a vtedy vypnete zapaľovanie, nespálené palivo vo valci spláchne zo stien olej.
9.
Volantom na mieste sa netočí
Ak auto stojí, netočte volantom. Ani keď sa to teoreticky dá, lebo posilňovač vám v tom pomáha. Auto sa pri otáčaní volantu musí aspoň trošku hýbať. Inak sa priveľmi ničia čapy, silentbloky na závesoch kolies, riadenie i pneumatiky.
10.
Hmlovky bez hmly
Nesvieťte hmlovkami keď nie je hmla či hustý dážď alebo keď nesneží. Prednými ani zadnými. A nevravte, že to je omylom, veď na to máte kontrolne svetlo.