Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 01 sanitky na b ze sprintera pre rzp Thumb 04 sanitky na b ze sprintera pre rzp Thumb 03 sanitky na b ze sprintera pre rzp Thumb 02 sanitky na b ze sprintera pre rzp Thumb 05 sanitky na b ze sprintera pre rzp Thumb 07 sanitky na b ze sprintera pre rzp Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 06 sanitky na b ze sprintera pre rzp

Desať sanitiek Sprinter pre RZP

Vo vozidlovom parku spoločnosti RZP pribudlo 10 nových sanitiek Mercedes-Benz Sprinter. Vozidlá majú nadstavby z produkcie AMZ-KUTNO a sú vybavené najmodernejšími prístrojmi.  

Základom nových sanitiek postavených pre RZP, a.s., je Mercedes-Benz Sprinter 316 CDI so štandardnou dĺžkou karosérie, s radovým štvorvalcovým vznetovým motorom (zdvihový objem 2143 cm3, výkon 120 kW/163 k) a 6-stupňovou manuálne ovládanou prevodovkou. Súčasťou výbavy sú bezpečnostné systémy ABS, EBD, ESP, ASR a airbagy, pohodlie pacienta zvyšuje klimatizácia aj teplovzdušné elektrické prídavné kúrenie.

„Sprinter má vinuté pružiny, jeho komfort oproti iným vozidlám je neporovnateľný a veľmi podstatný je i vnútorný pracovný priestor, ktorý poskytuje,“ opisuje kľúčové vlastnosti sanitiek MUDr. Peter Herman z tímu RZP, a.s. „Viac priestoru znamená viac pohodlia aj pre pacienta. Napríklad tlakové nádoby sú umiestnené mimo pacientskej zóny.“

Prestavby zrealizovala poľská firma AMZ-KUTNO na základe požiadaviek zákazníka. „Musíme vyzdvihnúť profesionalitu a prístup, ktorý preukázali počas celého procesu obidve spoločnosti,“ hodnotí predajca Radoslav Kodrík, ktorý na tejto zákazke pre RZP spolupracoval. Dobrú skúsenosť s poľským nadstavbárom má aj samotná RZP.

Nevyhnutnú výbavu sanitiek určuje európska norma. Definuje, akú musí mať vozidlo minimálnu plochu, aby sa na ňu zmestil personál aj s pacientom a určuje tiež prístroje a lieky, ktoré v sanitke musia byť. Toto je záväzné pre všetky krajiny Európskej únie. Okrem povinných prvkov si však RZP objednal aj nadštandardné vybavenie, ktoré prispieva k maximálnemu komfortu a najmä k záchrane ľudských životov.

Samozrejme, všetky prístroje, vybavenie a medikamenty musia byť upevnené, aby v prípade nehody nikoho neohrozili. „Dvierka na odkladacích priestoroch a poličkách sú priehľadné, aby sme sa v prípade potreby vedeli rýchlo orientovať. Z prístrojového vybavenia tu máme to najmodernejšie, čo v súčasnosti na trhu existuje. Napríklad špičkový pľúcny ventilátor od firmy Weinmann, ktorý umožňuje regulovať frakciu kyslíka a má tiež asistované ventilačné režimy alebo defibrilátor značky Corplus, ktorý rovnako patrí medzi špičku na trhu,“ vysvetľuje MUDr. Herman.

Spoločnosť RZP, a.s., je poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby na území Trenčianskeho a Žilinského kraja. Okrem toho prevádzkuje ambulancie pohotovostnej služby pre dospelých, dopravnú zdravotnú službu a zabezpečuje záchranné asistenčné služby pri kultúrnych a športových podujatiach.